Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • Alin jamal

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2016

  • Mesaj Privat
Va salut posesorilor de insignia!
Sunt interesat sa stiu daca se poate face modificarea ceasurilor de bord,dupa varianta facelift pe prima varianta. Arata destul de bine si nu vad diferente de dimensiuni si proiectie. Sunt convins ca va trebuii facute unele modificari la mufele de conecptare .......sau poate nu doar asta. Ce parere aveti despre acest proiect de modificat?
Va saluta cu respect un detinator de Insignia !
Skip ads

  • baxt

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Aug 2015

  • Mesaj Privat
Sa fim seriosi, numai pe Dacia 1300 se mai faceau din astea, puneai bord CN si mai stiu eu ce brizbrizuri.
Nu vad sensul de a te complica atat. Cand e vorba de o tema grafica, un update de soft parca-parca, dar sa incepi sa schimbi ceasuri de bord ...nu prea vad sensul.
Ia-ti facelift si rezolvi problema Smile
  • alladin_allibaba

  • Mesaje scrise: 1,478
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2007

  • Mesaj Privat
...vezi ca ceasurile vin cu un software...care la randul lor sunt "legate" prbabil la un alt device care si el are un software....asa ca...mai bine las-o asa!
  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
izolieru' , soricelu' si sarmulita sa traiasca poate NITEL spray sa fie la coloare . Eu zic ca e floare la ureche sa schimbi bordu' da' sa vezi ca poti sa schimbi motorul cu V8 de Astra Race + neste genti late aurite...

Mai Martienilor mai aveti idei nastrusnice Smile ? Cand treci de la bicicleta la Mercedes..scapi niste etape ...ca la scoala ..nu intelegi lucrurile si dezvolti chiciul la rang de virtute ....verde sa fie.....
Skip ads

  • FRANKIE82

  • Mesaje scrise: 298
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2015

  • Mesaj Privat
Eu m-as bucura a pot pune display-ul cu 3 linii de la 2012 in sus si e complicat rau de tot, calculator, soft....ce sa mai vb de facelift... greu cu opel... Sau suntem noi mai talalai...la wv/audi e mult mai simplu...am schimbat display rosu cu maxidot si cu modificare in vag com la modul a mers instant.....
  • alladin_allibaba

  • Mesaje scrise: 1,478
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Cu atatea codari la Opel...este aproape imposibila si activarea functie Close confort(parca) cu ridicarea gemurilor din telecomanda...ce sa mai spunem de ecrane si alte "minunatii"
  • Alin jamal

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2016

  • Mesaj Privat
Martianul " ho33" nu a procesat bine tema proiectului......si pentru asta apica teoria cocalarului........m am referit strict la ceasurile de bord....nu si la bord in sine......ma refer strict la display-ul color si instalarea soft-ului corespunzator!
  • urs.ar

  • Mesaje scrise: 158
  • Locatie: Arad
  • Masina: Insignia 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2015

  • Mesaj Privat
@hog33 tu vorbesti de idei nastrusnice? Smile)) hai pe bune ? Spor la pus spoilere si chestii din inox pe masina ta Smile
Skip ads

  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Nu cred ca gasesti pe cineva dispus sa isi demonteze ceasurile macar sa vezi daca macar la prindere exista ceva asemanari. In plus cele cu facelift sunt putine in acest moment.
  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
urs.ar a scris:@hog33 tu vorbesti de idei nastrusnice? Smile)) hai pe bune ? Spor la pus spoilere si chestii din inox pe masina ta Smile


trebuie sa recunosti ca n am schimbat ceasuri sau borduri . Ai ceva cu spoilerele mele ? Smile
  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Alin jamal a scris:Martianul " ho33" nu a procesat bine tema proiectului......si pentru asta apica teoria cocalarului........m am referit strict la ceasurile de bord....nu si la bord in sine......ma refer strict la display-ul color si instalarea soft-ului corespunzator!


Alin am luat tema prin extrapolare ...cine azi schimba un ou ( schimba un ceas) maine vopseste un bou schimba un bord....ma rog nu este cel mai potrivit exemplu dar acolo ajungi cu ideile astea nastrusnice....

Parerea mea este ca opel si-a batut joc de clienti cu ocazia bordului face lift care este asimetric in aspect cu linii care cad total aiurea in plan ...ce mai un desen de proiectant beat ! In schimb daca pulsezi 500 euro mergi pe digital si atunci se schimba aspectul, intri in 2016 ..poate asta a fost ideea ..sa nu accepti un bord care-ti stramba ochii.

Cat priveste adaptarile ....mergeti pe leduri colorate chinezesti ....cumparati-va mai o bicicleta si adaptati la ea tot ce doriti ca merge ....la masinile 2016 NU MERGE ! Ori cumperi ori te resemnezi ....asa cum multi s-au trezit ca nu si-au comandat xenon si acum intreaba cum sa adapteze AFL -ul la becurile lor !

, ,

Priviti cu atentie cadranul din centru care este asezat fara pic de simetrie cu liniile ceasurilor , este deplasat la stanga apropiiindu-se de cadranul rotund mai mult decat cel din dreapta......este un bord desenat noaptea tarziu ...

Trendul este sa inlocuiasca complet analogul in cateva generatii......cu orice pret...se pare.
  • Sorin_im

  • Mesaje scrise: 327
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia OPC 2009 A28NER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2015

  • Mesaj Privat
Alin jamal a scris:Va salut posesorilor de insignia!
Sunt interesat sa stiu daca se poate face modificarea ceasurilor de bord,dupa varianta facelift pe prima varianta. Arata destul de bine si nu vad diferente de dimensiuni si proiectie. Sunt convins ca va trebuii facute unele modificari la mufele de conecptare .......sau poate nu doar asta. Ce parere aveti despre acest proiect de modificat?
Va saluta cu respect un detinator de Insignia !



Shocked
Sigur ca se poate! Evil or Very Mad si nici nu-i mare branza Rolling Eyes
Bag seama ca nu esti de pe la noi...sau ?
Skip ads

  • CretzuV

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH160HP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Se poate Alin. Dar nu la noi. A pus un neamt daca nu ma insel , dar la momentul ala nu a mai postat - nu reusise sa le codeze complet. Si pe mine ma intereseaza, dar nu ai cu cine discuta. E un plus , ecranul ala mare e superb si cel putin afisarea senzorilor de parcarea mi se pare utila.

Eu m-am hotarat sa fac asta dupa ce un prieten cu F10 si-a pus clusterele digitale in loc de cele normale si pe forum la BMW nu cred ca l-a facut cineva martian.
  • Alin jamal

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2016

  • Mesaj Privat
Salutare CretzuV! Si eu am vazut aceasta modificare in Spania.......la o expozitie de tuning auto.Pe atunci nu detineam Insignia,si nu eram interesat cum a facut acea modificare.Am gasit un atelier dedicat acestor modificari si baietii mi au spus ca ma vor contacta dupa ce se documenteaza in privinta asta.Astept telefonul.lor.....o sa revin cu poze dupa montaj......sa inchidem gura targului😉. Ultima modificare a lor a fost la Ford Mondeo Ghia 2008 i sa mintat ceasurile de pe Ford Mondeo Trend 2009...cel cu Navi.
  • FRANKIE82

  • Mesaje scrise: 298
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2015

  • Mesaj Privat
Da baieti da vb de masini de aceeasi generatie cu aceeasi electronica.. De obicei la facelifturi se schimba treaba... Da oricum nimeni nu se supara daca gasiti solutia... Si daca sunteti de traeaba si ne ziceti si noua.. Smile))
  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
succes si din partea mea inginerilor ... .. Eu acum aprx. 15 ani am avut LADA 1500 si mult elan si entuziasm dar n am incercat sa schimb ceasurile din bord, eventual am adaugat ceasuri, apoi motor de bmw... am luat-o si eu cu garda la sol, ecartament marit cu 12 cm, rollcage, 2 locuri , faruri , bulbar, ba I-am schimbat culoarea, ba cu dungi , etc si pe final a venit opel OMEGA....cu ea nu m-am mai jucat asa profund ...a fost toata viata ei O PIESA de masina !

CE VIATA FRUMOASA ...dati-i inainte baieti

,

Acum apoape FIX 12 ANI sunt facute pozele !
  • CretzuV

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH160HP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2010

  • Mesaj Privat
E o veste mai mult decat grozava. Astept vesti cu nerabdare !
  • CretzuV

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH160HP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Se mai aude ceva ? S-a reusit modificarea ?

Chiar imi doresc afisaj pentru senzorii de parcare Very Happy...
  • Florin Insignia

  • Mesaje scrise: 392
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2013

  • Mesaj Privat
Salutare. Dar oare daca vorbim de acelasi an al masinii 2015, am modelul de ceasuri clasic sa zic asa si mi-ar placea sa le inlocuiesc cu cel digital. s
  • Day

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Insignia 2014 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2014

  • Mesaj Privat
Se poate face, cautati pe facebook Teodor Bordei. Mi-a facut si mie upgrade de la cel digital mic la cel mare.
Nu este chiar plug and play, trebuiesc ceva codari pentru kilometraj sau optiuni.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR