Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • IonutDaniel

  • Mesaje scrise: 220
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Daca schimbi lichidul de frana sa inteleg ca sistemul de franare va fi mai eficient? Se simte vreo schimbare sau nu i nici o diferenta inainte si dupa? Merci! : )
Skip ads

  • 13nicu

  • Mesaje scrise: 1,487
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 hatch y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2012

  • Mesaj Privat
...daca schimbi strict lichidul si nu te atingi de altceva , va fi o diferenta neglijabila ....spre deloc. Lichidul de frana il schimbi din considerente preventive .....tocmai sa nu te trezesti in niste situatii delicate din cauza deprecierii proprietatilor lui.
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Recomand schimbarea lichidului de frana .Eu sunt la al 3 lea schimb , si am pus ATEE si se simte altfel frana , bine eu am schimbat si pompa de ABS cu una care are fc si de TC si e mult mai eficienta
  • deleted-79859

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Sal prieteni. Am si io o Vectra B din 2001 - z16xe. Mie de ceva vreme, din cand in cand, mi se aprinde in bord ABS-ul ... dupa care la opriri de cele mai multe ori dispare dar mai si persista. Am facut un Tester si mi-a iesit erori la toate 4 supape ale pompei ABS si cica, dupa perera mecanicului, e terminata pompa ABS. Cica, ar trebui schimbata dar sa pui una noua e prea scumpa .... Am masina de 2 anni, are 165 mii km si io nu i-am schimbat niciodatat Lichidul de frana. Credeti ca as putea rezolva problema schimbandu-l ? Multumesc
Skip ads

  • AIin

  • Mesaje scrise: 558
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2012

  • Mesaj Privat
poti sa incerci. iti trebuie cam 1 litru de lichid. la mine s-a observat o modificare spre bine atat a franei cat si a ambreajului.
  • deleted-79859

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2012

  • Mesaj Privat
AAAA da ?! si ambreajul are treaba cu lichidul de frana ... Inseamna ca tre sa-l schimb si io; am fost vazut undeva ca trebuie schimbat la 2 anni. Cine stie de cati ani n-a mai fost schimbat la mine ? Bafta baieti !
  • kinderasu

  • Mesaje scrise: 1,613
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Si puneti DOT4 Smile nu umblati cu prostii! si aerisiti franele! ca o sa aveti ambreiaj din parti!
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR