Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • andyrizy

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2008

  • Mesaj Privat
am un vectra B din 2001 cu inchidere centralizata. De ceva vreme am observat ca nu se mai inchide si portbagajul din cheie. S-a mai intalnit cineva cu problema asta ?
Skip ads

  • B.O.R

  • Mesaje scrise: 95
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1997 x20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2008

  • Mesaj Privat
salut probabil o cauza a defectiunii,sa nu mai faca contact modulul de inchidere de la portbagaj,trebuie umblat umipc acolo poate so fi oxidat ceva sau s-a stricat cu totul in cel mai rau caz.
  • andyrizy

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2008

  • Mesaj Privat
azi am desfacut pe interior si cand apas pe inchidere sau deschidere se vede ceva miscandu-se acolo dar butucul ala care face prinderea nu se misca deloc.
  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
andyrizy a scris:am un vectra B din 2001 cu inchidere centralizata. De ceva vreme am observat ca nu se mai inchide si portbagajul din cheie. S-a mai intalnit cineva cu problema asta ?


Daca in momentul cand ''activezi'' inchiderea centralizata se inchid doar usile si clapeta buson rezervor si nu se aude nimic la portbagaj atunci posibil sa ai actuatorul defect.
Daca se aude si actuatorul de la portbagaj, dar nu se blochiaza, atunci tija care face legatura intre actuator si mecanism este sarita.
Skip ads

  • andyrizy

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2008

  • Mesaj Privat
ksper a scris:
andyrizy a scris:am un vectra B din 2001 cu inchidere centralizata. De ceva vreme am observat ca nu se mai inchide si portbagajul din cheie. S-a mai intalnit cineva cu problema asta ?


Daca in momentul cand ''activezi'' inchiderea centralizata se inchid doar usile si clapeta buson rezervor si nu se aude nimic la portbagaj atunci posibil sa ai actuatorul defect.
Daca se aude si actuatorul de la portbagaj, dar nu se blochiaza, atunci tija care face legatura intre actuator si mecanism este sarita.



ai cumva idee cum se pune tija aia ? trebuie dat jos ? multumesc mult
  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Trebuie doar sa desfaci jumatatea de sus a capitonajului(cand portbagajul este ridicat), nu trebuie dat tot jos. In dreptul incuietorii(exact in mijlocul portbagajului) ai un orificiu, suficient de mare pentru a avea acces la tot sistemul(actuator-sistem comanda-incuietoare). Bagi mana si verifici daca tija de legatura ''C'' este la locul ei, prinsa intre actuatorul ''A'' si sistemul de comanda ''B''. Daca este sarita, trebuie doar sa o introduci in siguranta de plastic si ''rasucesti'' si clipsezi siguranta pe tija.



  • andyrizy

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2008

  • Mesaj Privat
ksper a scris:Trebuie doar sa desfaci jumatatea de sus a capitonajului(cand portbagajul este ridicat), nu trebuie dat tot jos. In dreptul incuietorii(exact in mijlocul portbagajului) ai un orificiu, suficient de mare pentru a avea acces la tot sistemul(actuator-sistem comanda-incuietoare). Bagi mana si verifici daca tija de legatura ''C'' este la locul ei, prinsa intre actuatorul ''A'' si sistemul de comanda ''B''. Daca este sarita, trebuie doar sa o introduci in siguranta de plastic si ''rasucesti'' si clipsezi siguranta pe tija.




multumesc.voi incerca maine
  • andyrizy

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2008

  • Mesaj Privat
am desfacut capitonajul si tijele erau in regula. am apasat din nou pe telecomanda dar nici o miscare inauntru. am continuat sa apas de cateva ori si a inceput sa se miste actuatorul. apoi am inchis portbagajul si merge perfect. se inchide si se deschide din cheie. Multumesc mult
Skip ads

  • andyrizy

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2008

  • Mesaj Privat
andyrizy a scris:am desfacut capitonajul si tijele erau in regula. am apasat din nou pe telecomanda dar nici o miscare inauntru. am continuat sa apas de cateva ori si a inceput sa se miste actuatorul. apoi am inchis portbagajul si merge perfect. se inchide si se deschide din cheie. Multumesc mult



problema a reaparut. se pare ca actuatorul este defect. se poate inlocui ?
  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Da. Se poate inlocui.
  • floryn88

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2012

  • Mesaj Privat
salut,ma poate ajuta cineva...am nevoie d yala usa fata,butucul unde intra cheia,cu cheie eventual...am avut contactul schimbat ,asa am cumparat masina,fara sa observ chestia asta..am inchidere centalizata si am observat k da semne de oboseala(inchiderea)si nu o sa mai pot inchide masina,am sunat p la dezmembrari dar nu am gasit....dak cineva ma poate ajuta va rog sa-mi raspundeti....va sunt reconoscator....un 1mai cat mai frumos,o zi buna...
  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Salutare si bine ai venit pe forum... Se cumpara urmatoarele:
- butuc contact
- butuc yala usa sofer
- butuc portbagaj
- doua chei(sau cheie) fara cip pentru ele.
Se cumpara toate, set, de pe aceeasi masina de la SH. Sa verifici inainte daca cheia functioneaza in toate.
Skip ads

  • sandu_race

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2008

  • Mesaj Privat
sau se demonteaza butucul de la usa , cauti pe cineva care stie sa aranjeze verturile dupa cheie si gata ai butuc functional pt. cheia de la contact . Cu respect !
  • floryn88

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2012

  • Mesaj Privat
ms pt sfaturi,cu respect!
  • floryn88

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2012

  • Mesaj Privat
am cautat butuc cu cheie pt portiera sofer pe la dezmembrari dar nimic.....am intrebat si la galati dar fara succes...dak are cineva d vanzare sau unde pot gasi?ms
  • maryou

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 1999 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2011

  • Mesaj Privat
si eu am aceasi prb l butucul de la sofer este buna idea lui sandu dar dak sar putea aranja verturile si dak sar putea decapsula butucul acela....
  • mirco_pludi

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2012

  • Mesaj Privat
floryn88 a scris:salut,ma poate ajuta cineva...am nevoie d yala usa fata,butucul unde intra cheia,cu cheie eventual...am avut contactul schimbat ,asa am cumparat masina,fara sa observ chestia asta..am inchidere centalizata si am observat k da semne de oboseala(inchiderea)si nu o sa mai pot inchide masina,am sunat p la dezmembrari dar nu am gasit....dak cineva ma poate ajuta va rog sa-mi raspundeti....va sunt reconoscator....un 1mai cat mai frumos,o zi buna...
Salut ai rezolvat cu butucul ca si eu am aceeasi problema ?
  • floryn88

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2012

  • Mesaj Privat
am rezolvat pana la urma problema....am gasit yala cu cheie la dezmembrari auto in galati...50 ron
  • Catalinescu

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Salut ! De cateva zile imi mergea greu tamburusul de la descuiat/incuiat usa din dreapta fata, intr-o zi ca sa il fortez l-am tras puternic in sus , s-a descuiat dar acum nu mai functioneaza (merge in gol sus-jos) Mentionez ca am si inchidere centralizata originala si nici cu aceea nu se incuie/descuie usa respectiva, celelalte usi merg bine, acum stau cu usa descuiata, am reusit sa demontez masca usii mai putin la manivela de geam . Daca imi puteti explica cum este sistemul de incuiere si unde ar trebui sa ma uit . Si cum se scoate manivela de geam? Am cautat pe forum probleme cu acel tamburus si nu am gasit. Mersi !

Later: Am gasit asta , e valabil? http://postimage.org/image/odxileqll/
  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=93298
gasesti raspunsul aici in ceea ce priveste demontarea "manerului" de ridicare/coborare geam.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR