Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • ctin.ciobanu

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1999 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Buna ziua,
Desi am cautat in diverse discutii pe forum nu am reusit sa gasesc un raspuns complet.
Detin o Vectra B Caravan motor X16XEL 16V ,an fabricatie 1998.
Problemele au inceput pe la inceputul lunii decembrie 2012
La plecarea de pe loc din parcare s-a blocat cutia de viteze in marsarier.Am oprit ,iar la oprire motorul a inceput sa o ia razna-se supratura si trepida de il lua naiba.Am oprit motorul-am reusit sa bag in viteza si am plecat.Scenariul s-a repetat vreo saptamana ,dupa care moare pedala de ambreiaj-de tot.
S-a schimbat pompa de ambreiaj , masina a mers bine vreo doua zile ,apoi am schimbat si rulmentul de presiune. de la ambreiaj.Apoi s-a schimbat o conducta de la pompa de ambreiaj.
In prezent ,mai ales dimineata, se mai blocheaza din cand in cand, iar pedala de ambreiaj are momente cand se "inmoaie"
Mecanicul a zis ca ambreiajul nu are nimic,ca e posibil sa fie din cauza uleiului din cutie ,care s-a ingrosat foarte mult din cauza gerului,insa tare mi-e teama ca o s-o iau iar de la capat cu reparatiile.In acelasi timp ,motorul are momente in care merge foarte neregulat, si de asemenea se aprinde martorul de la motor in bord.De asemenea intra greu in viteza intai si am senzatia ca "agata" la schimbatul vitezelor.In schimb nu se aud zgomote din cutie, nu "caraie".
Mentionez ca in septembrie 2012 am schimbat discul si placa de presiune de la ambreiaj (noi) precum si volanta (sh).
Nu stiu ce sa mai cred si cred ca mi-am cam pierdut increderea in mecanic care zice ca mersul neregulat e de la bujii si le "arde" el ca sa-si revina.
Va rog un sfat de la cei care poate au mai intalnit problema sau macar un contact al unui mecanic de incredere care se pricepe la Opel din Iasi.
Multumesc!
  • XEP
  • Suspendat
  • 204 mesaje
  • din 19 Jun 2012
  • Astra 2005 Z16XEP
  • Buzau
  • XEP

  • Mesaje scrise: 204
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Pedala moale cauze:
1.Pierderi de lichid de frana pe la:
-aeristorul de pe cutie
-rulment de presiune
-pompa ambreiaj (oringuri)
-conducte (slabe sanse..)
-pompa ambreiaj (nu mai face presiune)
Sau ... varianta mai simpla , circuit ambreiaj neaerisit cum trebuie.
Du`i masina inapoi mecanicului ca din moment ce a schimbat tot ambreiajul si cicuitul hidraulic si tot nu merge e clar ca problema este din cauza lui , cel mai probabil garnituri omise din montaj sau rulment de presiune bagat cu ciocanul Smile.
Cat despre supraturarea motorului trebuie facuta o diagnoza deoarece pot fi foarte multe cauze ale supraturarii.Dar cel mai probabil senzorul de pe pedala de acceleratie nu mai indica cum trebuie.
  • ctin.ciobanu

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1999 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Multumesc!
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR