Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • frumushel

  • Mesaje scrise: 330
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Salutare dragi colegi,
Am o mare nelãmurire. De ceva timp mi-a sãrit butonaºul care selecta oglinda stângã sau dreaptã. M-am hotãrât sã-mi cumpãr tot ansamblul, inclusiv joystic, ca sã poatã ºi a mea fatã sã conducã Opelul Laughing pânã reparãm Ford-ul.
M-am dus la diverse centre de dezmembrãri din Brãila ºi am gãsit la un singur centru acel buton. Ideea este cã mi s-a spus cã nu e compatibil deoarece maºina mea este din 2008 ºi nu se "pupã" firele cum trebuie. Mi se pare puþin cam ciudat. A mai pãþit cineva aºa ceva sau ºtie despre ce este vorba?

Skip ads

  • CoconeaValentin

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Uite asa e mufa si pinii la mine. Eu am 1.7 DTI din 2001. Daca nu vrei sa iei tot butonul merge si cu o scobitoare sa muti comutatorul ala. Dar e metoda ciobaneasca Smile


  • dixanu86

  • Mesaje scrise: 117
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 1999 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2010

  • Mesaj Privat
diferenta este ca la unele modele butonul are fire cu o mufa iar celalat este modelul din poza fara fire
  • frumushel

  • Mesaje scrise: 330
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Din câte am înþeles, pot sã iau de care vreau eu dar când se monteazã se rup firele ºi se leagã a la "þigãnie". De'asta am întrebat întâi aici pe forum.
Mufele pot avea diferite fire?
Skip ads

  • CoconeaValentin

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Eu nu vad de ce sa aiba fire diferite. Pentru ca de obicei piesele care nu au treaba cu motorul sunt universale. Daca vrei poti sa te duci la dezmembrari si sa te uiti pe masina de acolo ce fire are si eventual sa compari cu ce ai tu. Dar mai mult ca sigur ai aceleasi fire.
  • frumushel

  • Mesaje scrise: 330
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Aºa credeam ºi eu Valentin, dar nenea de la dezmembrãri mi-a spus cã sunt diferite. Mâine o sã scot butonul de reglare ºi fac ºi eu poze sã le compar cu cele puse de tine.
  • cristyliviu

  • Mesaje scrise: 1,060
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y1.7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Posibil ca nenea face confuzie, asa se intampla cand ai zeci de variante de masini! Nu cred sa se fie difierit, la acelasi model de masina!
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
e posibil ca la varianta ta de masina din 2008 fata de cele mai vechi din 2001 sa nu mai fie pozitia firelor la fel pe mufa sau sa fie alta mufa in spate. tu ai Astra Clasic(2008 - 2008) fata de Astra G (1998 - 2004)
  • Crystynyk

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Am si eu un buton care nu il folosesc care e putin altfel in caz ca te ajuta pozele la ceva
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR