Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • nelutunelu

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 Z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2018

  • Mesaj Privat
Vã salut am tot cãutat și nu am gãsit nicãieri as dori sã schimb simeringurile la supape pe un motor opel astra g 1.6 16v z16xe și nu știu ce diametru au am vãzut pe saiturile de piese auto cã aceleași simeringuri pentru aceleași motor diferã mãrimea de la o firma la alta. O alta i trebare pentru același motor dacã știe cineva concret ce Lungime și ce grosime au supapele de admisie și cele de evacuare aș vrea sã fac comandã online dar nu știu ce sã iau cum vam spus pe sait diferã. Vã mulțumesc.


MODEL: Astra g 2001
MOTOR: Z16xe
  • AVasinca

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2019

  • Mesaj Privat
Salutare anul acesta am schimbat supapele si semeringurile supape .Am mers la un magazin de piese auto cu talonul si am primit supapele si semeringurile de la supape,au costat 375 lei plus garnitura de chiuloasa 90 lei si un silicon de etansare Victor Reinz -negru ,spunea mecanicul ca esteun silicon bun .Chiuloasa am dus-o la un atelier specializat in reparatii chiuloasa ,cu supapele si semeringurile ,rectificat scaune supape ,rectificat chiuloasa montat supape etc manopera a costat inca 300lei.Daca reconditionezi chiuloasa ,si motorul este uzat -consuma ulei eu iti recomand sa te gindesti si la o segmentare motor .Eu am patit-o nu am segmentat motorul ,fiind uzat a inceput sa consume si mai mult ulei .S-au blocat segmentii de ungere .Trebuie sa iei in calcul si o segmentare motor ..Eu am pus segmenti Gotze nemtesti nu mai stiu exact cit a costat 60-70 lei set iti trebuie 4 seturi si nu uita de bujii ,eu i-am pus bujii Beru Motorul merge bine Am uitat sa-ti spun ca si eu tot un opel am aceelasi motor z16 xe.Iti doresc succes si sper ca sfatul meu sa iti fie de ajutor
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,510
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Colegul @AVasinca a spus cam tot ce era de spus ptr a proceda corect și cu bani și timp pierduți la minim...orice alte variante gândești sau gãsești sunt altceva...și nu prea în folosul tãu...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR