Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • valy_berea

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2005 1.4 TwinPort
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Salutare, azi am reusit sa preiua leasingu de la un prieten la un opel astra classic 2 din septembrie 2005. O zi fericita, am masina (prima mea masina), am luat si primul meu MCP (Microsoft Certified Professional) tot azi ceea ce duce la o marire de salar.
Desi toate astea sunt cam offtopic am vrut sa ma bucur si eu cu cineva din noua mea familie opel.

Ok, eu am o gramada de intrebari in cap dar voi incepe cu prima in ordinea prioritatilor mele.

Fostul proprietar al masinii a pus numai benzina 99+ de la Petrom. Eu o sa o folosesc 90 % in Bucuresti la casa si servici. M-am gandit sa ii pun benzina efix de 95. Nu am nevoie de cine stie ce putere prin Bucuresti si vreau sa pun o benzina mai ieftina care sa imi tina "protejeze mtorul".

Voi ce credeti e bine asa sau sa pastrez benzina care a fost folosita pana acum (99+ de la Petrom), sau sa trec pe efix 95 ?
Skip ads

  • eu
  • ***
  • 712 mesaje
  • din 15 Jun 2004
  • Astra 2006 Z16XEP
  • Bucuresti
  • eu

  • Mesaje scrise: 712
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2004

  • Mesaj Privat
In manual scrie 95/98 deci nu e o problema, merg ambele la fel. Am incercat si eu la a mea Efix si pot spune ca sunt multumit, nu se simte nici o pierdere de putere fata de OMV 100 sau Mol EVO.
  • kegpr

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 X25XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Nu stiu care e miscarea cu EFIX ... Daca reclama aia are si vreun sambure de adevar, e ok si aia . Eu intre omv super 100 carrera si aia de 95 am vazut doar dif de consum ( mai MARE la super 100 ) . Vb de ibiza, in vectra nu am bagat super 100 ca motorul e euro 2 si pe capac imi scrie 95 . De-aia ii bag .
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
felicitari pentru masina, felicitari pentru MCP.
ca si benzina: benzinarele noastre merg cu benzina verde, de la 95 in sus. Ce benzina alegi sa folosesti, depinde de tine. Unele sunt aditivate (sau mai aditivate ca altele), zice lumea ca la benzinele superaditivate, din cauza aditivilor, iti creste consumul (ardere mai... si etc).
Mai da o geana pe forum, vezi ce zice lumea de ce sa te feresti (multi zic ca benzina de la lukoil ar fi sulfuroasa, de exemplu)
Eu personal folosesc MOL de 95, mie mi se pare OK (am trecut pe mol de vreo 3 ani, dupa ce am prins intr-o iarna petrom si omv cu apa, de imi tusea masina..., si am linistit-o cu un plin de mol de 97, de atunci am ramas "fidel" marcii)
Skip ads

  • pufulet

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2006

  • Mesaj Privat
MOL va fi preluat cat de curand de Petrom (deja se intampla in unele statii), deci va trebui sa va reorientati
  • pystha

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2006

  • Mesaj Privat
daca si MOL va fi preluat, nu credeti ca OMV-Petrom va face monopol?
  • andrei006

  • Mesaje scrise: 897
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2006

  • Mesaj Privat
eu la a mea (tot astra classic din 2005) in marea majoritate am folosit benzina de 95 de la shell (mol) ca era statia aproape de casa. de curand folosesc 99+ de la petrom sau 100 de la omv. diferenta e f mare nu neapart la performante, dar la felul in care vibreaza masina la relanti.
in vara am facut un drum la mare cu benzina de 100 si sincer mi se parea ca trage mai bine.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
pufulet, stii ceva sigur legat de preluarea MOL de Petrom-OMV? sau doar si-or fi vandut intre ei niste statii, si de aici ai tras concluzia?
Skip ads

  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Treaba asta cu benzina e delicata....Eu merg pe 99+ de la Petrom, dar ocazional alimentez si cu 95 tot de la Petrom si nu e nici o diferenta. Important e ca o benzina sa nu aiba sulf (sau fff putin), sa se consume greu si sa coste putin. Smile Acuma toti producatorii scot carburanti care mai de care mai aditivat, mai grijuliu cu motorul si cu mediul inconjurator, incat ajung sa cred ca e doar o chestiune de marketing. Raman fidel Petromului pt ca n`am avut probleme de cand alimentez de la ei si preturile sunt ok dupa parerea mea.
  • andrei006

  • Mesaje scrise: 897
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2006

  • Mesaj Privat
in bucuresti peste 60% din statile MOL au devenit ori OMV ori PETROM. inca nu s-au renovat toate, dar daca luati benzina de acolo primiti bon cu omv sau petrom.
  • mctoto

  • Mesaje scrise: 1,846
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2006

  • Mesaj Privat
jE a scris:pufulet, stii ceva sigur legat de preluarea MOL de Petrom-OMV? sau doar si-or fi vandut intre ei niste statii, si de aici ai tras concluzia?


http://www.molromania.ro/ro...zitionate_de_mol/

http://news.softpedia.com/n...OL-ro-21091.shtml
  • laurentiu19

  • Mesaje scrise: 149
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y17DT (ISUZU)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2005

  • Mesaj Privat
FELICITARI pentru cele trei mari realizari:
- ai fost baiat destept si ai luat un Opel
- ai luat MCP
- ai intrat in familia OPEL
Pentru clarificari cu carburantii vezi site-ul www.petrom.ro/romana/petroliere.htm si veti vedea ca produc carburanti comercializati atat de PETROM, OMV cat si de MOL. Consider ca singurul carburant aparte a mai ramas Efix de la Rompetrol. Am incercat benzina Efix pe Dacia unui prieten si mi s-a parut mai sprintena (atat cat poate fi o Dacie), desi este de categoria muzeu. Incearca cand ramai cu putin in rezervor sa pui Efix si astfel poate vei sesiza o imbunatatire.
Skip ads

  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Super tare site`ul Petrom si datele despre carburanti. In sfarsit, am vazut si eu diferenta dintre EcoPremium 95 si TopPremium 99+. Inafara de cifra octanica, mai difera si concentratia maxima admisa de sulf: 50mg/l pt. 99+ si 150 pt. 95. Cred ca voi continua sa pun 99+; are mai putin sulf, deci uzeaza mai putin motorul.
Are cineva idee cat costa benzina Efix de la Rompetrol? Ms...
  • valy_berea

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2005 1.4 TwinPort
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2006

  • Mesaj Privat
OK, am vazut la capacul de la alimentare cu benzina la masina ca scrie ca pt 3 oameni tre sa ai 2.3 pe fata si 1.9 pe spate presiunea la cauciucuri. Cauciucurile is alea default Dunlop. Mie mi se pare tare ciudat cu presiunile astea. La skoda spre exemplu situ ca e 2 pe fata si 2.2 pe spate.

Sigur am citit eu bine sau chiar asa e. Si daca e asa de ce ?
  • COSTI

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Slatina
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Eu folosesc efix de la Rompetrol de cateva luni si pot sa spun ca sunt f. multumit deci iti recomand aceasta benzina cu toata increderea. In ceea ce priveste presiunea din roti ai vazut bine. Eu am si pe fata si pe spate 2.2barr.
  • OctavianM

  • Mesaje scrise: 308
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2006

  • Mesaj Privat
in privinta presiunii la roti este recomandat sa ai mai mare presiunea pe fata cand ai 3 pers in masina dearece greutatea este mai mare pe fata din cauza motorului...cel pitin asta mi-a explicat un prieten
  • pufulet

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2006

  • Mesaj Privat
pt presiune roti: vezi cartea masinii, exista un tabel pt fiecare model de Astra
de ex, pt 1.6 Sedan, fara incarcatura, 2.2 pe fata si 1.9 pe spate
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR