Ai uitat parola?


  1. Home
  2. In-Car Entertainment
  • tomde

  • Mesaje scrise: 461
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Iti trebuie un disc Dual Layer. Acestea au capacitatea de 8.5GB.
Skip ads

  • rstefan

  • Mesaje scrise: 456
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Intrebarea e daca DVD90 citeste DVD-DL.. Question
  • cola4coco

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jan 2011

  • Mesaj Privat
@tomde - normal ca am folosit dual layer (DVD DL)

@rstefan - Pe astra forum era cineva care pretindea ca DVD90 ar citi DL, insa nu dadea alte detalii. Dealtfel nici in manual nu scrie exact ce tip de unitatate de citire e DVD90.
Pe torrent-ul de unde am luat hartile se precizau niste pasi pt utilizatorii de MAC in special, iar pt cei cu PC erau mai degraba controverse decat sfaturi plus ca toti erau posesori de BMW de diferite generatii. Eu am incercat doua soft-uri pt facut dvd-urile (imgburn si ultraiso). Daca a reusit cineva il rog sa ma imi dea si mie niste sfaturi. O zi cat mai buna tuturor!
  • rstefan

  • Mesaje scrise: 456
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Din cate imi amintesc de anul trecut cand m-am interesat de navigatia de la BMW, parca era aceeasi acoperire ca versiunea de Opel 2010-2011.
Ca sa avem o confirmare, o sa sun un prieten cu BMW si navi sa il intreb cum e (el are versiunea BMW High 2010 pe DVD - simplu).
Skip ads

  • cola4coco

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Mc rstefan, astept raspunsul tau si eventualele sugestii ale celorlalti colegi.Numai bine!
  • cristypolice

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Urmaresc acest topic inca de la inceput si a trecut ceva timp pana sa ma gandesc sa devin membru "clubopel.com" ca sa pot posta pe acest topic.
Smile
Am niste intrebari pt Edwin care vad ca e cel mai "tare" in chestiuni legate de navi :
Ai idee de ce navteq a scos din produsele de navigatie vandute (pt cd 70 navi, dvd 90 navi, cd 500 navi) harta pentru Europa de Est ?
Oare nu vor sa mai dezvolte harti pentru aceasta zona ?
Avand in vedere ca acum in iunie vor aparea noile versiuni de navi (2011-2012) ai idee daca cei de la navteq vor mai scoate vreo versiune imbunatatita a hartii pt. Romania ?
Astept un raspuns si sunt convins ca si alti membrii sunt curiosi cu privire la aceste probleme. Laughing
  • cristypolice

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Si acum un raspuns la obiect pt cola4coco.
Eu sunt posesorul unui Opel Astra H caravan din 2007 avand montat pe el sistemul dvd 90 navi
Inca de anul trecut am incercat hartile de la BMW pt ca, tot din auzite, am inteles ca ar functiona pe aceste sisteme.
Dupa indelungi cautari am aflat ca hartile Opel-BMW au avut acelasi suport (deci mergeau de la o masina la alta si aici ma refer doar la versiunea BMW Road Map Europe High) pana in anul 2009.
Incepand cu versiunea 2009-2010 si apoi 2010-2011 cei de la BMW au schimbat ceva la soft astfel ca acestea nu mai sunt compatibile. Sad Sad
Trist pentru ca cei de la BMW fiind un concern mult mai mare s-au dezvoltat mai bine pe aceasta linie astfel ca ei sunt mereu cu un pas inaintea celor de la Opel.
Acum vreo trei luni, am incercat inca odata versiunea BMW Road Map Europe High 2010-2011 insa cu toate eforturile (dvd dl verbatim scris cu 4x, update de soft de la vers 2005 la ultima vers 2007) nici un rezultat.
Pur si simplu unitatea de navi (philips) nu vrrea sa citeasca dvd-uri dual layer.
Asa ca......lasa-te pagubas si nu te mai lua dupa unu' si altul.
Poate cei de la Opel se vor gandi sa mai scoata vreun update de soft, cu toate ca este cam greu de crezut avand in vedere aparitia noilor sisteme de pe Astra I (cd500 si dvd 800).
Numai Bine !
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
@cristypolice, imi pare bine ca ai facut "pasul cel mare" si ai devenit membru pe forum. Sper sa te simti foarte bine aici Wink
Iti multumesc pentru aprecieri, esti foarte amabil...dar nu uita: aici nu e important cine e mai "tare"...important e sa putem ajuta cat mai multi colegi Smile
Referitor la intrebarile tale: doar un angajat al "Navteq" ti-ar putea da un raspuns 100% sigur. Desigur am sa-ti spun si parerea mea:
1. Cel mai probabil au facut o greseala...pur si simplu au omis Romania din descrierea produsului.
2. Eu cred ca "Da"..in iunie odata cu aparitia noilor versiuni se va regasi pe CD un update si pentru Romania. Nu stiu cat de "consistent" va fi acest update...dar va fi. Mai e putin si vedem daca am dreptate. Sper sa am... Wink
Skip ads

  • cristypolice

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Shocked
Tare curios sunt si abia astept sa vad surprizele celor de la navteq.
Multumesc pentru raspunsuri Edwin.
Numai bine !
  • spiridus

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2010

  • Mesaj Privat
tot prin intermediul vostru am facut rost de harta rom updatata pt navigatia mea cd 70 .Insa in vreo 2 saptamani plec in belgia si as vrea si eu harta europei de vest , pentru ca in cea a Romaniei updatata nu am si vestul europei.Va multumesc si sper sa gasesc rezolvare ca si prima data.
  • georgescu_georgian

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2010

  • Mesaj Privat
salut EDWIN,am primit linkul tau am descarcat dar e mai mare de 700 si casetofonul meu e cd cum procedez imi poti trimete niste pasi de urmat ca nu am mai facut asta am incercat sa scriu un cd de 800 cu nero la scris dar nu merge cand il bag imi zice ca nu am discul de navigatie
multumesc wexio51@yahoo.com
  • euromad

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2008 1.7 DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2010

  • Mesaj Privat
madalin_euromad@yahoo.com

Multumesc mult!
Skip ads

  • OPTIMUS

  • Mesaje scrise: 922
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Caut harta pentru un GPS Binatone T 350.De preferat full Europa.Puteti sa ma ajutati?Multumesc anticipat.
Si daca se poate si limba romana sau maghiara.
  • marius.tufan

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Salut,
as avea nevoie de harta Greciei CD70 cat mai recenta si Romania la fel.
Multumesc.
  • cristypolice

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2011

  • Mesaj Privat
link rapid cenzurat
in cazul hartii cu romania, asa cu s-a discutat mai sus, se scrie imaginea pe cd cu nero, astfel ca dupa rescriere ea va avea sub 700 mb, iar pt italia + grecia se dezarhiveaza fisierele apoi se scriu pe cd, tot cu nero !
numai bine !
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
@iuly75, pentru sistemele NCDR-NCDC nu exista harta pentru RO.
  • iuly75

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2003 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Deci sa inteleg ca nu pot folosi sistemul de navigatie propriu al masini cel putin in Romania, dar in alte tari se poate? Multumesc pentru raspunsuri.
  • dcoder13

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Salut,
Am un Astra H de o luna de zile si are cd70 navi. De curand am reusit sa pun si eu harta romaniei versiunea 03.2010, dar nu reusesc sa pun limba engleza pentru navigatie. Momentan indicatiile sunt in germana.
Am luat iso-ul cu language pack de aici cenzurat , l-am scris pe mai multe cd uri cu programe de scris diferite, la viteze mici (4x) si in masina cand incercam sa updatez limba imi spunea invalid CD.

Mentionez ca masina e din 2004 (adusa din beglia), nu stiu daca are vre-un update de soft aplicat la cd70 navi.

Ma poate ajuta cineva cu o imagine iso la un cd cu limba engleza pentru navigatie care sa mearga?
  • rstefan

  • Mesaje scrise: 456
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Ai gasit-o pe undeva la download? Eu am tot cautat aseara dar inca nu am gasit nicaieri..
  • Nisip

  • Mesaje scrise: 358
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Adica daca merg Bucuresti-Constanta trebuie sa schimb cd-ul cu major roads ca sa vad autostrada?
Skip ads

  1. Home
  2. In-Car Entertainment

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR