Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • seftaka

  • Mesaje scrise: 1,184
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Ne indepartam de subiect! Chestia cu chinezarii e relativa, toate sunt facute in China! Exista si lucruri de calitate oricum! Eu sunt impotriva acestor faruri, becuri xenon aftermarket, si nu inteleg de ce politia nu face nimic, nici macar rar-ul! Culmea ca se regasesc doar la un anumit tip de oameni! Pe marea majoritate a masinilor de bulgaria, tigani, si la cei care ii imita pe tigani
Skip ads

  • george_eu25

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A1.7 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Scorpio,in mare sunt de acord cu tine,dar foarte multe chinezarii sunt copiate 99% dupa original.Am vazut sticla de la un far de BMW seia 7 ultimul tip si intr-un colt mic scria "made in china"....Si e masina de 80-100.000e.
Baga lumea bani in brand (cum bine ai spus) nu in produs!Un adidas facut de Veer are de cele mai multe ori viata dubla fata de un Nike si costa o treime din cat costa Nike-ul ala!Dar marketingul pacaleste prostimea!
Nu inseamna ca daca e facut acolo nu e si bun.Tu nu ai vrea o navigatie dedicata,chiar si chinezeasca?Ca daca o iei ca functii lasa cu muuult in urma navigatia de la opel(ma refer la unitate nu la program).Si e chinezeasca "no-name"!
Am luat becuri de 50lei bucata si s-au ars in 2 luni!Cu ce m-a incalzit ca scria Philips pe ele?Si stai linistit ca instalatia electrica e perfecta!
Am avut de-alungul timpului foarte multe produse originale si foarte multe "no-name" (ca toata lumea de altfel),dar daca o sa te uiti pe ansamblu o sa vezi in general nu merita diferenta aia foarte mare de bani dintre un lucru original si unul "no-name".
Uite inca un exemplu:proiectoarele Depo sunt dintr-un plexiglas foarte rezistent,pe cand cele originale care costa dublu sunt de rahat si se crapa imediat!
Am exemple de umplu 5 pagini si experienta avuta de-alungul timpului cu produse chinezesti copiate sau "no-name" m-a convins cat de bune sunt cele mai multe dintre ele (nu toate).
  • george_eu25

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A1.7 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2010

  • Mesaj Privat
seftaka a scris:Ne indepartam de subiect! Chestia cu chinezarii e relativa, toate sunt facute in China! Exista si lucruri de calitate oricum! Eu sunt impotriva acestor faruri, becuri xenon aftermarket, si nu inteleg de ce politia nu face nimic, nici macar rar-ul! Culmea ca se regasesc doar la un anumit tip de oameni! Pe marea majoritate a masinilor de bulgaria, tigani, si la cei care ii imita pe tigani
Face,stai linistit!
Daca ai xenoane si ai lupe dar bat aiurea,iei o amenda (cazul fericit) sau talonul pana le reglezi.Ca altceva nu au ce sa-ti faca!
Daca ai xenoane fara lupe,pa si la revedere,direct talonul si dupa ce le dai jos il primesti inapoi,binenteles cu amenda de rigoare!
Daca nu ma crezi opreste odata langa o masina ARR care face controale in trafic!
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
ARR-ul vaneaza, din pacate, mai mult camioane/transportatori. Amenzile sunt mai mari
Cam toate organele de control in RO se orienteaza mai degraba pe segmente cu amenzi mari, ii intereseaza mai putin care ar trebui sa fie scopul lor (in slujba cetateanului, deci siguranta si confortul acestuia)
Skip ads

  • mycky22

  • Mesaje scrise: 125
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2011

  • Mesaj Privat
"je" ma scuzi k te corectez, dar ARR urmaresc masinile mici ptr: noxe, directie, frani, lumini; iar de camioane se ocupa baietii de la ISCTR(cantar+diagrama).
"seftaka" au iti inteleg nemultumirile, dar totusi inteleg k nu iti place faceliftul masinii doar din cauza k sunt chinezarii.
bafta alll
  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
george_eu25 a scris:
seftaka a scris:Ne indepartam de subiect! Chestia cu chinezarii e relativa, toate sunt facute in China! Exista si lucruri de calitate oricum! Eu sunt impotriva acestor faruri, becuri xenon aftermarket, si nu inteleg de ce politia nu face nimic, nici macar rar-ul! Culmea ca se regasesc doar la un anumit tip de oameni! Pe marea majoritate a masinilor de bulgaria, tigani, si la cei care ii imita pe tigani
Face,stai linistit!
Daca ai xenoane si ai lupe dar bat aiurea,iei o amenda (cazul fericit) sau talonul pana le reglezi.Ca altceva nu au ce sa-ti faca!
Daca ai xenoane fara lupe,pa si la revedere,direct talonul si dupa ce le dai jos il primesti inapoi,binenteles cu amenda de rigoare!
Daca nu ma crezi opreste odata langa o masina ARR care face controale in trafic!


nu stiu pe unde ai mers tu, insa in romania nu. Politistii, cum a zis si colegu jE, stau la panda la altele, nu in slujba cetateanului.
mycky22, eu n-am vazut in viata mea un control la ARR, de fapt n-am vazut/auzit vreodata ca cineva sa-si ia amenda, piarda talonu pentru csenoane.
in schimb am vazut cazuri cand organele cele puternice ale statului au vrut sa-si arate muschii doar ca sa si-i flexeze si ca sa iasa putin din complexu lor de "4 clase" si l-au luat pe cel m-ai pricajit care l-au gasit si l-au cautat si in fund ca sa-i gaseasca probleme si sa arate cat de buni sunt ei in a "organi". si vezi cate un batranel care mergea prin oras seara si avea un far ars, sau luneta heliomata (caci omu a luat-o pe cea mai ieftina ce a gasti-o) si l-au amendat sau luat talonu. de altfel organu statului mi-a luat si mie talonu si si-a aratat muschii ca aveam folie pe spate, desi masina fusese inmatriculata direct cu folia pe ea, care de altfel era omologata intr-un alt stat UE, cea ce insemna si omologata si in RO. sa-l fi vazut cat de umil era cand l-am chemat in instanta pentru abuz.

Cat despre csenoane, tot mi se par useless pe masini daca nu e montat ca la carte. Am mai vazut pe forum un coleg ce vroia domle de 10.000k ca sa fie fain.
Cat despre brand/no brand. eu prefer brand acolo unde face diferenta si-mi pasa. George, nu am vazut navigatia originala Opel live, personal o prefer pe cea gen PDA, si in general iau un made in china abia dupa ce ma uit foarte bine la el, insa de foarte multe ori mi s-au parut slab calitative. si aici nu ma refer numai la cele importate pirat, ci si la unele "branduri" romanesti ce le gasesti prin magazinele noastre mari. de multe ori sunt sub calitative unor navigatii de firme mari, si desi ti-e ti se par mai bune, e doar pentru ca le iei cu muuuulte functii (de care eu personal ma lipsesc si nu le vrea) si cu soft piratat. la cele brand platesti si munca omului pe soft si ai niste beneficii care se merita.
spre exemplu acum la 1000lei iti iei un Garmin cu marti pe viata, de 5' cu bluetooth pentru telefon, TMC si functie LIVE. da-mi tu o alternativa la asta made in china. cat despre veer, i-am purtat caci parintii mei abia isi permiteau sa mi-i ia si pe aia, si pot spune ca ma bucur ca nu mai trebuie, se imputeau la a doua purtare si calitativ erau mult sub un brand cat de cat si mereu mi se rupea grataru din talpa in primele 2 luni.
ca tu ai avut problema cu un bec, si nu-l mai vrei de brand e altceva. becul nu e acelasi cu farul. poti ce bec vrei tu, atat timp cat e aceasi tehnologie, cel mai probabil nu va influenta cu nimic pe ceilalti conducatori. si asta incercam sa zic. din partea mea ii poti pune si elicie la masina, insa fara sa ma deranjezi/ incomodezi pe mine la condus.
Am zis de mult ca-mi pun stroboscoape pe proiectoare si o voi face la un momendat pentru flacaii cu csenon. acum ma gandesc sa-mi iau niste super csenoane si sa le folosesc doar cand trebuie, si chit ca imi voi lua vreo doua amenzi, macar sa stiu ca simte si el durerea ce o simt eu dupa 5 ore de condus cand vine el cu csenonu de 100lei ce bate dupa avioane
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Mycky, daca tot ma corectezi, fa-o cum trebuie:

mycky22 a scris:"je" ma scuzi kca te corectez, dar ARR urmaresc masinile mici pentru: noxe, directie, frani, lumini; iar de camioane se ocupa baietii de la ISCTR(cantar+diagrama).
"seftaka" aeu iti inteleg nemultumirile, dar totusi inteleg kca nu iti place faceliftul masinii doar din cauza kca sunt chinezarii.
bafta alll

  • mycky22

  • Mesaje scrise: 125
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2011

  • Mesaj Privat
"je" nu a fost corectare in sensul rau al cuvantului......scuze daca am deranjat pe cineva cu prescurtarile mele.
"scorpio18" scuza-ma ca am scris ARR luandu-ma dupa coleul "je"; baietii care iau talonul pentru xenoane neomologate sunt cei de la control RAR(Registru Auto Roman)
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
mycky, nu-i nici o suparare. Doar ca noua, pe CO, nu ne place limbajul de chat
  • seftaka

  • Mesaje scrise: 1,184
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Eu nu am vazut niciodata sa-i opreasca nimeni, si culmea erau si in fata si in spatele meu, acei smecherasi cu xenoane tiganesti!
  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
mycky22 a scris:"je" nu a fost corectare in sensul rau al cuvantului......scuze daca am deranjat pe cineva cu prescurtarile mele.
"scorpio18" scuza-ma ca am scris ARR luandu-ma dupa coleul "je"; baietii care iau talonul pentru xenoane neomologate sunt cei de la control RAR(Registru Auto Roman)

iar eu in graba, m-am luat dupa tine, tot la RAR ma gandeam si eu, ca ARR-ul se ia de camionagii.. daca vezi vreodata un caz de asta, zi-mi-l si mie, ca vreau sa le dau un premiu alora de la RAR ca-si fac meseria.
  • george_eu25

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A1.7 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Eu circul foarte mult catre partea de sud,adica Giurgiu,Alexandria,Oltenita...etc.Si saptamanal sunt razii facute la cate o iesire din bucuresti in care sunt cate 3-4 masini de politie + 1-2 masini de RAR (am vazut de foarte multe ori si ARR care controlau turisme) si sa vezi acolo controale.Camioanele incalca cel mai multe legea (depasesc gabaritul + tahograful) si de-aia sunt pusi pe ei.
De luat talonul pentru xenoane,se ia.Am un prieten care acum vreun an a ramas fara el din cauza asta!Asta e caz care il stiu eu sigur,dar cati or mai fii ca el.....
Legat de restul nu mai stau acum sa dezvolt ca ocupam tot topicul si ne intindem pe 10 pagini!Dar eu raman la convingerea mea ca majoritatea produselor de firma din ziua de azi nu sunt cu mult diferite de cele "no-name" (cateodata sunt chiar mai bune cele no-name).Marea diferenta o face departamentul de marketing al firmei respective!Daca aia stiu sa promoveze produsul si sa prosteasca masele,atunci respectivul produs e un succes garantat,indiferent cat de bun sau de prost e facut!
Skip ads

  • Asgard

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2011

  • Mesaj Privat
acele faruri sunt foarte proaste, se ard ledurile, lupele sunt slabe, bat prost, pe ploaie nu vezi nimic cu ele si cel mai rau de aburesc in draci.
Iti recomand cu incredere sa apelezi la un baiat sa iti desfaca actualele faruri si sa iti puna lupe + xenon in ele si nu in ultimul rand daca sunt matuite sa le faci un polish si sa le pui folie.
Eu am facut partea cu polish-ul urmeaza ca luna urmatoare sa merg la montat lupe + xenon
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=78890
  • sharky223

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2009 Z17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2013

  • Mesaj Privat
@Asgard ne pui si pe noi la curent cu lupele in far
este un topic deschis aici: https://www.clubopel.com/viewtopic.php?p=1563731
  • Asgard

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2011

  • Mesaj Privat
@ sharky223 : nu vreau sa fac reclama, asa ca ti-am dat PM in legatura cu lupele.
Eu inca nu am ajuns la el ... am banii insa stau foarte prost cu timpul Sad
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR