Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • mihai.vlad

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Va salut!
Ce boxe sunt standard din fabrica pe opel insignia (2009) ?. Sistemul este DVD800 .
Ma intereseaza putere.....dimensiuni....
Mi-a cedat boxa din usa dreapta. Atunci cand volumul este jos, boxa respectiva se aude f urat; cand ridic volumul zgomotul ala ciudat...de membrana sparta...nu se mai simte chiar asa.
Ma intereseaza niste carcteristici sa incerc sa vad oarece oferte.
Multumesc mult!
Skip ads

  • bloomberg2007

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Subscriu la cele spuse de colegul @ Alexbmw. Nu din invidie, ci pentru acuratetea topicului. Unii poate sunt melomani si au nevoie de sistem Infinity, dar le lipsesc alte optiuni mai necesare...Smile)
  • cpx

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2008

  • Mesaj Privat
@mihai.vlad si eu am aceleasi simptome, tot boxa dreapta, ma intereseaza dimensiuni si cum se poate schimba? cum se da fata de usa jos?

Multumesc
  • Loghin Reny

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Cu riscul de a intra in polemica cu cei doi colegi ai mei de forum @bloomberg2007 si @Alexbmw, as dori sa precizez ca initiatorul topicului dorea sa afle ce parere au posesorii de autoturism Insignia, despre sistemul audio aflat in dotarea masinii lor, fie el stock, fie Infinity, lucru amintit in deschiderea post-ului facut de el.
Prin urmare, consider ca nu este o greseala in a discuta despre calitatile ori defectele tuturor sistemelor audio (chiar si Infinity).
Oricum, ideea finala ar fi ca mai important este subiectul discutat cu plusurile si minusurile lui, decat tipul lui.
Va urez o zi frumoasa tuturor.
Skip ads

  • stemi

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Sistem CD500 7 difuzoare.

Masina o am din Noiembrie 2010 si sistemul audio a inceput sa faca figuri. Pana in prezent am fost oarecum multumit, ascultand in medie cu volumul la 10 (deci nu mare lucru). De ceva timp boxele spate si fata dreapta se aud foarte prost. Cel putin spate stanga are momente cand nici nu merge. Ma declar dezamagit si cred ca voi investi intr-un sistem audio mai performant.

Off: Cineva si-a schimbat ceva legat de sistemul audio pe garantie? Eu inca mai am garantia extinsa care va expira foarte curand. Pot schimba boxele pe aceasta garantie (nu ma refer la ce scrie in hartii ca multe lucruri mi le-au refuzat la reprezentanta). Multumesc.
  • mos_craciun22

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2013

  • Mesaj Privat
Salut,am si eu o întrebare. Pt mașina din semnãtura,cum aflu dacã am sistem audio infinity?sau este varianta de baza?
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Scrie pe boxele de pe usi.
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Ca in poze...
https://www.google.ro/search...Q_AUoAQ&dpr=1
Skip ads

  • razor84

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Salut
Stie cineva daca pot monta subwoofer original pe insignia ST?
  • razor84

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2013

  • Mesaj Privat
pe masina am sistem dvd800.
  • wiss27

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Salut ! si eu am dvd 800 navi si are momente cand la volum mic gajaie ambele difuzoare din fata ... asta de obicei cand e cald afara , cand e rece se aud ok...
  • lbanias

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2009 A20NHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Poate sint fire desprinse ce erau atasate de usa sau capitonaj si din cauza bassului vibreaza. Desfa usa si izoleaza. Da bassul mai jos si faderul spre spate pina rezolvi. Asta, daca nu cumva chiar e distrusa membrana difuzorului.
Skip ads

  • baxt

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Aug 2015

  • Mesaj Privat
Salut.
A updatat cineva sistemul audio stck DVD800 (nu Infinity) cu subwoofer activ?
Vreau sa imbunatatesc soundul cu putin bass fara a mai aduce alte modificari sistemului actual (boxe suplimentare) si as dori sa aflu daca boxele stock fac fata cu un subwoofer in plus.
As opta pt unul undetseat pt a nu compromite spatiul existent.
  • Kamob

  • Mesaje scrise: 864
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Salut,
Eu am pus un Blaupunkt GTB 8200A in porbagaj (este extrem de mic si are amplificarea inclusa in el).
Topic despre difuzoare: https://www.clubopel.com/vie...453&start=100
Video cu comentarii si sunet aici: http://www.youtube.com/play...SFn3vZIbXlfKeWh0y
  • baxt

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Aug 2015

  • Mesaj Privat
Am facut deja upgrade cu un sw Alpine compact (~20 cm).
Este deja altceva fata de ce aveam "by default".
Pret cu tot cu manopera 650 lei.
  • Kamob

  • Mesaje scrise: 864
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Daca nu ai Infinity in echipare, fa-ti upgrade si la difuzoare + insonorizarea usilor (nu fii zgarcit, merita!).
Eu am bagat Hertz Dieci si am o calitate a sunetului peste Infinity (cu sub-ul luat in calcul impreuna).
  • baxt

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Aug 2015

  • Mesaj Privat
Am vazut ca echiparea fara Infinity vine cu niste boxe de toata jena, insa daca intru deja sa schimb si difuzoarele din usi va trebui sa fac ceva si la unitatea audio (DVD800) pt ca mai mult ca sigur nu o sa duca ceva mai puternic.
Sw este unul activ, deci l-am amplificat fara probleme.
Nu stiu, deocamdata ma multumesc si cu atat, upgrade-ul nu l-am facut pt a da muzica tare sa zumzaie numerele si oglinzile, ci pt a imbunatati calitatea lui.
  • Kamob

  • Mesaje scrise: 864
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Nu faci nimic la unitate. Duce fara probleme. Eu am asa de peste jumatate de an si sunetul e superb. Acum, na, eu am vrut calitate, nu sa stie si judetul vecin ce ascult eu. Smile
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Upgrade'ul difuzoarelor este numai pentru cei cu urechi "cunoscatoare" Laughing sau clapauge, de la caz la caz. Laughing
Oricum unitatea DVD800 duce normal setul de difuzoare de la Helix si centralul Crunch. Dupa sase luni de la montaj inca ma mai felicit pentru alegera facuta si sint foarte multumit de rezulat, bass plin si sufficient(n'am nevoie de subwoofer) iar medii/inalte placute si precise.
Ca o nota personala, ascultind muzica de pe acelasi stick am auzit sunete pe care nu le remarcasem pina atunci la respectivele melodii, drumurile parcurse parca s'au scurtat iar viteza cu care ma deplasez a scazut! Shocked Ma simt prea bine ascultind muzica ca sa'mi stric placerea de a conduce in deplina armonie...
  • Eugen Simionescu

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2010 WOLGS8EM5A10684
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Salut,m-am gandit recent sa imi schimb difuzoarele din portiere si bineinteles sa insonorizez portierele fata+spate,ma ajuta o firma specializata in asa ceva(nu sunt destul de dibaci sa o fac singur..Smile ,intrebarea este : e suficienta insonorizarea plus schimbatul difuzoarelor ,sau trebuie sa imi iau si amplificator ? nu as vrea sa investesc prea mult in masina deoarece o mai tin maxim 2 ani,vreau doar un sunet ceva mai decent...multumesc !
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR