Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • djmax

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Salutare !

Am deschis aceasta discutie , in primul rand sa vad cati dinte voi sunteti multumiti de sistemul audio de la voi din masina.
Eu am un Opel Insignia 2.0 130 cp din 2010 ... si sincer pe partea audio (DVD800) nu prea sunt multumit de sunet, de la inceput
mentionez ca e vorba de dotarea standard nu de cea de pe Cosmo (sistem audio Infiniti ) care cred (desi nu am amuzit-o inca )
suna foarte bine. Nemultumirea mea ... sau mai bine zis neintelegerea mea se refera la volumul audio , un volum mult prea mic
pe partea de DVD( DVD MP3 - NU pe USB ), in conditiile in care pe radio are un volum mult mai puternic. La toate masinile care
le-am avut pana acum efectul era invers (5 la numar) volum puternic pe CD (cand spun puternic spun si calitativ) , acceptabil
si chiar bun pe unele posturi de radio ....si slab pe USB. Prin setarile de la bord nu am vazut ceva setari aparte pentru DVD
doar EQ-ul ... oare sa mai fie ceva si sa nu imi dau eu seama ?
Skip ads

  • Kissdragos

  • Mesaje scrise: 285
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Insignia 2010 A20DTC
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Habar nu am... Eu merg cu el in "blana" oricum,sunt multumit intr-o proportie de 70%...In sensul ca as fi vrut sa se auda ceva mai tare.
Am Cd 500
  • djmax

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Spune-mi Kissdragos radioul se aude mai tare(sau mult mai tare) ca si Cd 500 ?
  • Kissdragos

  • Mesaje scrise: 285
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Insignia 2010 A20DTC
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Pfff,sincer cu radio nu am incercat la maxim.Eu folosesc doar ce am pe USB si rar cate un CD.
O sa probez maine si iti voi spune Smile
Poti sa imi lasi nr.tau pe privat si ne auzim.
Skip ads

  • djmax

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Nu m-ai inteles ... nu ma intereseaza la volum la maxim . Un volum mediu si sa vezi daca sesizabila diferenta intre radio si CD. La mine este mult prea sesizabila, daca ar fi in favoarea DVD-ului ar fi normal ...da e in favoarea radioului.
  • alladin_allibaba

  • Mesaje scrise: 1,478
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2007

  • Mesaj Privat
DVD800 NAVI Infinity - merita toti bani. Am pe masina, se aude super bine, intrumentele sunt bine definite. Nu mai zic de EQ cand il activezi pe diverse genuri sau incerci sa faci tu unul pe placul tau. Personal sunt foarte multumit de el.

P.S.: Nu poti sa iei ca pe un criteriu volumul Radio/CD, nici macar Radio/Radio. Volumul pe radio este influentat in special de semnalul care il ai. Aceeasi maisna, acelasi post de radio, dar zone diferite, putere volum difeita Wink
  • Kissdragos

  • Mesaje scrise: 285
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Insignia 2010 A20DTC
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2012

  • Mesaj Privat
..... O sa-ti spun maine cand incerc.
  • cont-sters-77167

  • Mesaje scrise: 178
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Eu am DVD 800, MY2009 fãrã Infinity Sound (care e optional chiar si pt Cosmo din cite stiu eu). Sincer mie mi se pare ca au fãcut volumul mult prea mare. Daca e liniște, ascult undeva între 4 si 10. La jumãtate volum (30) e deja prea tare pt a sta inauntru iar peste, mi se pare chiar prea mult. Nu am observat diferente între sursele se sunet, cu excepția telefonului care merge întotdeauna peste 30 ca sa poți auzi ceva.
Skip ads

  • Kissdragos

  • Mesaje scrise: 285
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Insignia 2010 A20DTC
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Se aude mai tare radio fata de Cd 500.Difera si semnalul insa tot se aude mai tare radio
  • djmax

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Mi se pare ciudat ca la un sistem audio sa se auda mai tare Radioul ... se stie calitatea sunetului la CD-audio este cea mai buna. La o astfel de masina trebuie sa te preocupe si sunetul ...
  • alladin_allibaba

  • Mesaje scrise: 1,478
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Chestia asta este genera valabila pentru orice sistem audio din lume, fie ca este montat pe Opel, Mercedes, Audi, Range Rover, etc....
  • djmax

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Categoric ... da mi-ar fi placut ca si pe Insignia (ca si pe celelalte masini care le-am avut) sa primeze CD-ul.
Skip ads

  • alladin_allibaba

  • Mesaje scrise: 1,478
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Depinde cum scrii CD-ul(cati Kbps sa aiba melodiile respective), cu ce program il faci. Exisata posibilitatea ca si unele CD-uri sa se auda mai tare decat radio.
  • djmax

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Acum din experienta iti spun ca la MP3-uri nu are legatura cati Kbps are melodia ... conteaza cum iese din studio poate sa fie la 320 si sa sune ca prastia ...poate sa fie la 128 si sa sune super. (spun din experienta pt. ca ma ocup cu sonorizari). La formatul cda (audio CD) ...ala e standard ... aceeasi treaba depinde cum a fost scos din studio. Bineinteles poti sa modifici tonalitatile sa cresti volumul etc. dar ... dupa cate imi dau seama din discutiile de pana acum asa e facut sistemul la Opel.
  • alladin_allibaba

  • Mesaje scrise: 1,478
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Uite ca nu stiu daca recunoaste formatul "flac".....La Astra H cu DVD90 NAVI nu mergea. Sunt curios cum se o auzi!
  • djmax

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Categoric o sa fac ceva la sistemul audio ... imi place sa ascult muzica mea , mai mult ca si aia de pe radio Smile... da nu mai repede de vara ce vine, ca e de lucru si de demontat ... tras cabluri etc.
  • alladin_allibaba

  • Mesaje scrise: 1,478
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Confused nu stiu ce sa zic....Repet la mine pe sistem DVD800 NAVI INFINITY se aude excelent. Daca il dau la maxim(63) nu te intelegi om c om in masina oricat de tare ai tipa. Calitatea este si ea pe masura!

P.S.: Nu stiu daca e ceva sau pur si simplu mi-a intart mie in cap o prostie....la voulm scazut(2-10) se aude cam incet. Parca inainte se auzea mai tare. Nu stiu daca e o impresie falsa a mea sau chiar asa este.
  • djmax

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2012

  • Mesaj Privat
La tine apare scris pe portiera(la difuzor) INFINITY ? sistemul trebuie sa sune f. bine .

,,P.S.: Nu stiu daca e ceva sau pur si simplu mi-a intart mie in cap o prostie....la voulm scazut(2-10) se aude cam incet'' - asa e si la mine, nu ti se pare , dai volum degeaba Smile ...de design Smile ... abia de la jumate incolo prinde ...si calumea de la 30 incolo.(poate sunt mai tare eu de urechi ). Si eu am impresia ca, cateodata se aude mai tare, parca dupa ce se incalzeste motorul ... sti frant ...ca m-am tot jucat la el si ...degeaba . Este si chestia aia cu volumul care creste-scade odata cu viteza, sincer nu mi separe mare diferenta, la Renault era f. fain erau diferente mult mai vizibile.
  • alladin_allibaba

  • Mesaje scrise: 1,478
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Da, scrie Infinity!

Am incercat si la alte masini, au fost cazuri in care de ex. la treapta 5 de volum se auzea parca ceva mai tare. Tipul zicea ca poate o fi chestie de soft. Ideea e, ca si la mine, daca stau sa chinui memoria, tind sa cred lucrul asta. In fine...legat de DVD800 NAVI am dat peste urmatoarele situatii:
1)DVD800 NAVI cu 1.86 Gb memorie
2)DVD800 NAVI cu 2.00 Gb memorie
3)DVD800 NAVI cu 1.54 Gb memorie
4)DVD800 NAVI cu 1.36 Gb memorie

P.S.: fac referire la memorie pentru harti.

De ce oare? Sa fie oare de la divrese update-uri sau de la alt software?!
  • djmax

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Te-ai scos ai Infinity Smile la tine display-ul de la volum e liniar ...la mine e semicerc . Sincer nu m-am uitat cate memorie am ...habar nu am unde sa ma uit desi stiu ca am testat DVD-ul cu navigatia , am vrut sa mai pun ceva harti care le aveam pe dvd ...dar zicea ca e full .
Asta cu update, e o chestie foarte interesanta , dupa parerea mea , spatiu de memorie e acelasi la fiecare ... normal cand faci un update pui ceva in plus pe spatiul respectiv ...deci iti afiseaza mai putina memorie libera .

Apropo stii ceva de update ...ca aici pe forum cam vaga treaba ... la ce s-ar putea face , daca se poate face .... (personal cred ca da ).
mi-ar place un display la bord schimbat.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR