Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • dumitrache marius

  • Mesaje scrise: 258
  • Locatie: Tecuci-GL
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2006

  • Mesaj Privat
ahappyuser a scris:'Modele de diesel mai vechi aveau senzor de turatie pe pompa de injectie' - asta implica o pompa de injectie cu electronica de comanda pe pompa, iar asta e valabil la Opel cu motor diesel incepand cu anul 1996 si motorul 2.0DI de 82cai sau cel 1.7TD 68cp fabricat de GM incepand cu anul 1994.

Motorul Isuzu 1.5D(TD)/1.7D(TD) nu are pompa de injectie cu electronica si isi ia turatia de pe alternator, acesta a fost modelul de baza la motoarele cu pompa de injectie fara electronica de comanda si care aveau constructiv turometru in bord.

Merci de informatii (motoarele astea mai noi au evoluat si eu am cam ramas in urma cu tehnologia). Si nu stiam nici ca Raba avea turometru. Smile


Inca o informatie.
A doua masina din semnatura, Mitsubishi Galant 1.8 TD, ia semnalul de turatie tot din pompa de injectie, injectia fiind clasica fara elctronica, generatie 1984 dar cu turbo si intercooler.
Stima.
  • dumitrache marius

  • Mesaje scrise: 258
  • Locatie: Tecuci-GL
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2006

  • Mesaj Privat
BV19MAX a scris:Apesi pe "Adauga o imagine" din partea de jos a campului pentru text.
Eu iti spun ca la mine, la Astra G am discuri pe spate si frana de mana este tot pe placute. Are un levier care actioneaza direct pistonasul.
Chiar sunt curios cum arata la tine de ai 2 sisteme diferite pentru franare.


Ai sa rizi, dar la Vectra B pe spate, frina de mina ii pe saboti si frina de serviciu ii pe discuri, are dreptate colegul.
Uite niste poze in graba. Sper sa nu se supere userul @mariano, pentru ca am folosit o poza de la el.

  • BV19MAX

  • Mesaje scrise: 2,562
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Interesanta treaba Very Happy
  • bursuk23

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 1997 17
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2013

  • Mesaj Privat
salut,revin din nou cu aceiasi problema veche , adica turometrul (nu merge),adica la relantiu sta la 3000 si cand accelerez sta numai la 6000,ce sa fie defect ceasul , l-am schimbat de doua ori sa fi pus tot defect? . si alta problema un trec revizia tehnica ca un mi se stinge becul la airbag , daca stie cineva ceva sa ma ajute si pe mine ii sunt recunoscator . o zi buna tuturor
  • AG SMG

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 y17dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2012

  • Mesaj Privat
ma lasat turbo si as vrea sa stiu si eu daca merge sai pun una de vectra b 2.0 la un astra g y1.7 dt
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR