Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • Mitzamoso

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 2001 z22s€
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Am un Opel vectra b caravan imi uda bujiile si deabea imi merge, cum schimb bujiile cu altele uscate imi merge putin si iar se uda imi puteti spune si mie ce sa fac ? Sad
Skip ads

  • mirel_ch

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2011

  • Mesaj Privat
depinde ce bujii ai
daca ai motor z22se iti trebuie bujii speciale, au filetul mai lung.
  • andi_cimpean

  • Mesaje scrise: 398
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2002 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2007

  • Mesaj Privat

  • bebi muki

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2013

  • Mesaj Privat
buna.am o problema foarte mare la opel vectra b 1.6 16v merge in 3 bujii lețam si schimbat si tot asa imi uda una dintre bujii
ma ajuta cnv si pe mine?
cu respect!
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Banuiesc ca le uda cu ulei, atunci probabil ai nevoie de segmentare.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
posibil si sa fie problema de aprindere de la bobina de inductie
  • lord_fulger

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1997 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2009

  • Mesaj Privat
prima proba scoate bujia si curat-o probeaza daca are scanteie daca nu mai scoti una o pui pe asta in locul celeilalte si probezi tot cu fisa de la cea care e tot timpul uda daca nu are nici atunci e fisa daca are scinteie e bujia.dar daca e ulei si nu benzina atunci trebuie segmentata cum zicea si colegul de mai sus
  • bebi muki

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2013

  • Mesaj Privat
DB77AAA a scris:Banuiesc ca le uda cu ulei, atunci probabil ai nevoie de segmentare.



da cu ulei,la asta ma gandeam si eu Wink ms pt sfat
Skip ads

  • ichimcornel

  • Mesaje scrise: 653
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Salut. Nu face deocamdata segmentare. Trebuie verificate alte lucruri mai usoare, prin asa ceva am trecut si eu deaia iti zic.
In primul rand verifica daca ai balta de ulei prin zona bujiilor, daca da atunci trebuie sa inlocuiesti garnitura de la culbutori sau axu cu came, atatea nume i-am auzit la garnitura aia ca nici eu nu stiu exact cum se numeste,dar iti pot arata o poza cu ea pt ca pe acolo poate intra ulei la bujii si atunci ceva normal daca bujiile stau in balta nu mai fac bine scanteia.
In al-2-lea rand verifica daca ai scanteie buna pe fiecare bujie,poate sa fie vreo fisa,poate bobina.
In ultimul rand verifica compresia la motor inainte de segmentare neaparat. Poti sa faci acest test si tu singur acasa daca ai un test de compresie daca nu aparatu costa pana in 100 Lei sau mergi la altcineva sa iti faca testul de compresie, daca ai compresia buna inseamna ca motorul tie bun. Compresia in carte scrie ca trebuie sa fie intre 14-17 bar.
Eu iti recomand sa faci prima data astea.
Nu sunt mecanic,deci nu sariti pe mine pentru termeni stiintifici sau daca am gresit undeva rog sa ma corecteze, dar eu asa am patit si exact in felul acesta am procedat.
  • NastyKry

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2002 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2006

  • Mesaj Privat
salut! am si eu nevoie de niste bujii pentru vectra b2, fabricatie 2002, motor 2,2 dti si un scut ..
  • andi_cimpean

  • Mesaje scrise: 398
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2002 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2007

  • Mesaj Privat
NastyKry, de ce nu citeºti cu atenþie ceea ce au scris/postat alþii înaintea ta?

Vezi cã am pus eu printscreen din AUTODATA cu ce model de bujii vine Vectra B (modelul tãu), în echiparea de fabricã.
Scut vei gãsi la magazinele de piese auto, pe comandã, pe baza VIN-ului sau poate gãseºti pe aici, SH.
  • NastyKry

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2002 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2006

  • Mesaj Privat
ok/ acum am vazut . multumesc frumos
Skip ads

  • Velimir

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2013

  • Mesaj Privat
salut,sunt nou pe forum,ma cheama Velimir si sunt din Dr Tr Severin
trebuie sa schimb bujiile la masina(vectra b 1,6 16v) si nu stiu ce sa aleg as vrea sa ii pun ngk bkr5eix ce ma sfatuiti sunt bune?sau sa merg pe cele clasice ngk bkr5ek
multumesc
  • petre85

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2001 Z18XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2012

  • Mesaj Privat
chiar daca este topic vechi , poate mai intra cineva si il ajuta informatia. Acum 2 ani cand am cumparat vectra b 1.8 125 cp, i-am pus bujii noi ngk bkr5ek made in japan. excelente bujii. Am mers 50000 km s-au comportat excelent. Am zis hai sa le schimb ca le ajunge desi functionau perfect. Am mers pe aceeasi marca acelsi tip, o mica diferenta, made in france. Dupa 5 minute de mers in gol, mi s-a aprins in bord martorul de noxe, masina tremura in draci. Si-a mai revenit ulterior dar mergea cam prost. plecand in excursie in varf de munte le schimb cu cele vechi deja era alta masina. Am ales sa le schimb iar cu ngk iridium comandat ebay cam 190 lei cu tot cu transport, made in japan. super super bujii. eu am si gpl si merg foarte bine. In concluzie daca vreti ngk sub nicio forma made in france. Din patru bujii, doar 2 mergeau in parametrii, asta asa dupa culoarea calaminei depuse, sau nedepuse. 2 curate si tente maro pe electrod, una neagra total, alta pe jumatate, cele vechi erau identice. au costat 80 lei, bani dati de pomana, dar ma bucur ca am gasit totusi ceva care sa ma multumeasca. daca tin si astea 50000 ca si cele vechi ma declar multumit.
  • danny vectra

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1998 j96 combi
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2017

  • Mesaj Privat
sal sunt nou pe forum si am si eu o problema cu opel vectra b 1.6 16 v si totusi nu i dau de capat imi afuma 3 bujii si una e uda deci nu lucreaza am schimbat fise ,aprindere,verificat injectoare ,curatat egr dar cand o accelerez trepideaza de numa..nustiu ce sai mai fac mentionez ca am fost si pe la tester cu ea si nu mi au spus ceva concret ba sai schimb filtru ba ca n am presiune in pompa benzina daca are cineva vreo idee sa mi dea si mie un sfat multumesc....
  • danny vectra

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1998 j96 combi
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2017

  • Mesaj Privat
bebi muki a scris:buna.am o problema foarte mare la opel vectra b 1.6 16v merge in 3 bujii lețam si schimbat si tot asa imi uda una dintre bujii
ma ajuta cnv si pe mine?
cu respect!
eu am patit aceeasi treaba si desi schimbasem bujii noi ngk noi sa dovedit ca una sa nu functioneze deloc sau schimba fisa ori bobina e buna sau in cel mai rau caz senzorul de impulsuri de pe axul cu came....
  • BApaslaritei

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2017

  • Mesaj Privat
Salut! Am si eu o problema cu un vectra bmotorx16xel....inainte imi afuma bujia de pe pistonu 2 si imi mergea in 3 dupa care m-am hotarat sa desfac motoru...am rectificat chiloasa am schimbat supapele si dupa am mers bn...dupa care la 8 luni dupa reparatie a inceput sa imi afume bujia de pe pistonu 4 . Azi de exemplu am gasito uda cu benzina si neagra....nu inteleg de la ce poate fi. Mentionez ca am schimbat fise bujii si bobina de inductie. Chiar nu mai stiu ce sa fac pt ca am bagat o groaza de bani si nici un rezultat.
  • CMihaita

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2017

  • Mesaj Privat
ia si verifica injectorul de la pistonul 4
  • NCatalin982

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2021

  • Mesaj Privat
bebi muki a scris:buna.am o problema foarte mare la opel vectra b 1.6 16v merge in 3 bujii lețam si schimbat si tot asa imi uda una dintre bujii
ma ajuta cnv si pe mine?
cu respect!
problema este bobina trebuie schimbatã,așa am pãțit și eu
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR