Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
poate calcula si mie noua taxa pentru un kadett (doar exemplu) din 1984-1991?
Skip ads

  • Christian Irmscher

  • Mesaje scrise: 423
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2008

  • Mesaj Privat
527 Euro - nu cred ca se merita

Ai link cu calculatorul timbrului de mediu in pagina anterioara
spor la treaba !
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
dapoi asta am observat si eu, asta e la motorul de 1.6 l, 528 euro daca masina nu este imatriculata, dar nu pricep cei care au inmatriculat masinile inainte de 2007 voi plati aceasta taxa? mie unul mi se pare o suma gigant... si fara rost
  • Christian Irmscher

  • Mesaje scrise: 423
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Daca nu s-a platit taxa sau daca s-a platit (desi nu cred ca a existat careva care sa plateasca pt. o astfel de masina) si a fost recuperata integral in urma unui proces cu statul roman si doreste sa o cumpere se va lovi de cei de la ghiseul inmatriculari vehicule si va trebui sa o plateasca daca vrea sa fie propietar si in carte si talon , nu numai in contract vanzare-cumparare si pe rol la fisc .
Skip ads

  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
aham deci acum cu asa valoare la inmatriculare nu mai am nici o sansa sa cumpar un kadett? sunt multe masini care valoreaza 500-600 euro...
  • Christian Irmscher

  • Mesaje scrise: 423
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Parerea mea e ca sunt bani aruncati pe Non-Euro .
Orienteaza-te catre altceva Euro3 , Euro4 sau chiar Euro2 .
Calculezi diverse norme si motorizari si in functie de buget vezi ce cumperi .
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
la un buget de student 500-700 euro mi-a ramas doar o optiune sa cumpar un cazan de dacie...
  • Vectra sri

  • Mesaje scrise: 879
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Astra 2002 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2012

  • Mesaj Privat
e o aberatie aceeasi marie cu o alta palarie a da si ati vazut nu , ca tre sa va duceti masinile la bucuresti cei cu non-euro,e1 si e2 parca si e3 dar nu stiu sigur si tre sa dati intre 1500 sau 3000 de ron ca sa vada baietii de la testul special de emisii ca masina are emisiile date din fabrica si nu cumva polueaza pamantul asta perfect al nostru Smile))...

aici este si linkul aruncati si voi o privire oricum nu e stabilita inca legea definitiv insa sper sa nu fie aplicata aceasta solutie pt masinile mai vechi ca altfel nici la alea nu mai putem spera...prostia e ca la cele non euro e1 si e2 in foarte multe cazuri nu is trecute noxele de CO2 pe brifurile in germania si restul tarilor sin EU si trebe dusa atunci la testul asta special RAR in valoare de 3000 de lei Smile) astia is nebuni frate ma intreb pana unde mai pot debita asemenea taxe si legi ...

http://www.automarket.ro/st...iciala-49259.html
Skip ads

  • Christian Irmscher

  • Mesaje scrise: 423
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Nu sunt trecute si nici nu trebuie .
Mai opreste-te cu aia 3000 Lei !
Cine dracu e nebun sa dea banii astia ?
Si pentru ce ?
Nu il ajuta la E0 , E1 si E2 CO2-ul in calcul .
Acolo se calculeaza doar dupa vechime , cilindree si coeficientul timbrului in functie de cilindree .
Cunosc foarte bine situatia , am tot rascolit internetul pentru ca si eu am de inmatriculat E4 10/2003 1796 cmc 184g CO2/km.
  • Vectra sri

  • Mesaje scrise: 879
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Astra 2002 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2012

  • Mesaj Privat
În cazul în care existã informaþii oficiale privind emisiile de CO2 ale unui vehicul, dar acestea sunt sunt trecute în CIV, ºoferii pot sã apeleze la autoritãþi pentru modificare, procedurã care costã 50 RON ºi se poate efectua la orice centru RAR. Însã, dacã nu existã informaþii oficiale - cum este cazul vehiculelor Non-Euro, Euro 1 ºi Euro 2, RAR propune un test special de emisii, care costã 3.000 RON. Însã, nu vã recomandãm aceastã procedurã, deoarece s-ar putea sã nu obþineþi un rezultat care sã merite efortul financiar.

asa scrie la modul de calculare din linkul pe care l-am scris mai in sus si e o posibilitate de calculare a timbrului de mediu aceste lucruri le ve gasi si scrise in formula de calcul propusa de guvern care inca nu finalizat inca mai lucreaza la aia dar sper sa nu le treaca prin cap sa o aplice pt cei mai mici de e3.

iat tu crisitan-daniel pt masina ta ai de platit undeva la 680-700 de euro eu am platit 640 exact acelasi lucru anul trecut insa am si dat staul in judecata ca sa fiu sigur ca voi primi banii inapoi singur diferenta dintre masina ta si amea e anul de fabricatie adica la mine a fost 2002 calculand dupa legea propusa acum mi-a iesit 661 si ma gandesc la tine pt un an diferenta nu poate fi mai mult de 700.
  • moroshanu

  • Mesaje scrise: 250
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Am o întrebare: dacã taxa pe care am achitat-o în mai 2012 a fost de 835 euro, iar conform proiectului de lege din 2013 taxa este 285 euro. Pot sã cer restituirea diferenței?
  • Vectra sri

  • Mesaje scrise: 879
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Astra 2002 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2012

  • Mesaj Privat
nu stiu dar cu siguranta se vor face proiecte de lege privind aceste cazuri.
Skip ads

  • Christian Irmscher

  • Mesaje scrise: 423
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2008

  • Mesaj Privat
@Vectra sri la mine e 725 Euro
@moroshanu nu cred ca mai restituie nimic nemernicii ; poti afla doar dupa punerea in aplicare a proiectului de lege in cauza mergand la A.N.A.F sa ceri explicatii , eventual sa depui un dosar cu actele necesare ; momentan nimeni nu stie ce si cum .

Vineri am fost eu la A.N.A.F (Sector 4) ca sa ma lamuresc cu acea adeverinta referitoare la faptul ca un autoturism are sau nu taxa platita , oricare dintre ele 2007 , 2008 , 2009 , 2011 (parca asa a fost modificata daca imi mai aduc eu bine aminte) - mai am doua Astra G in aceasta situatie , insa ambele au taxa achitata de fostii propietari si am "descoperit " necesarul de acte pt. recuperare taxa poluare :
-cerere tip
-carte de identitate autovehicul (original si copie)
-certificat de inmatriculare autovehicul (original si copie)
-carte de identitate propietar autovehicul (original si copie)

OPTIONAL
-chitanta taxa platita (copie)
-adresa trezorerie (copie)

  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
//
  • astra_bubu

  • Mesaje scrise: 153
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1999 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2010

  • Mesaj Privat
@Vectra Sri Nu exista nicio taxa de 1500-3000 de lei pentru noneuro, E1 si E2. Informatiile din presa sunt eronate. Un articol mai documentat aici http://www.gandul.info/auto...ui-verde-10520832

Exista intr-adevar un test dinamic care se face la RAR Voluntari si care costa aprox. 2500 de lei. Acest test se face pe raspundere si pe cheltuiala proprie, in cazul in care doresti sa contesti norma in care a fost integrat vehiculul tau (prea putine cazuri de reusita). Masina se tine la ei in custodie timp de 2 zile lucratoare. In cazul in care (aducand anumite modificari autorizate) emisiile CO2 sunt mai mici de cat norma in care masina a fost incadrata initial se poate face shimbarea. Eram la un pas de a face acest test. O mare prostie. Nu recomand nimanui, pentru ca interesul lor nu este sa-ti dea dreptate ci doar sa incaseze.

In concluzie, proprietarii de noneuro, E1, E2 nu trebuie sa-si faca griji cu privire la emisiile de CO2 cand achita timbrul de mediu.
  • Vectra sri

  • Mesaje scrise: 879
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Astra 2002 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Pai si presa asta e dejaba scuzati-mi romana dar daca ne baga informatii eronate incepe omu si isi face griji acuma is convins ca e o prostie si o informatie eronata desi astfel de vesti nu ar trebui publicate pe tot netu si la tv ca baga oamenii in ceata de parca nu am fi oricum destul de stresati in legatura cu taxa lor ilegala si cu scop de a scoate bani fortat de la romani.
  • mihaixxx89

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Stie cineva cand o sa aplice timbrul asta?
  • Christian Irmscher

  • Mesaje scrise: 423
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Nu se stie data intrarii in vigoare , dar ar trebui :
1. sa-l mai "scuture" la Euro4
2. sa-l faca platibil anual (nu rate , ci gen impozit)
3. sa restituie integral taxele deja platite inca din 2007 (celor ce nu si le-au recuperat sau si-au recuperat doar diferenta)
4. sa-l faca platibil de catre toate categoriile vehicule inmatriculate sau ce urmeaza a fi inmatriculate (inclusiv cele cu locuri si de transport) daca tot se merge pe principiul poluatorul plateste - dar ce facem aici cu industria ?
5. sa ramana valabila in continuare taxa de prima inmatriculare din 2012 pentru Euro2 , Euro1 si Non-Euro la care se va aduga timbrul anual corespunzator categoriei de poluare pentru a mai opri importul de masini vechi (e zic ca nu vor sa transforme Romania in groapa de gunoi a Europei in schimb scad taxele de la Euro2 in jos) .

Asa consider eu ca ar fi un timbru de mediu corect daca tot vrem sa ne aliniem cu Uniunea Europeana .
Daca vor sa-l scoata definitiv (desi nu cred asa ceva) ar trebui sa permita doar inmatricularea vehiculelor provenite din import doar care au MINIM Euro3 , cele ce sunt deja inmatriculate sa nu aiba niciun fel de restrictie .
  • Vectra sri

  • Mesaje scrise: 879
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Astra 2002 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2012

  • Mesaj Privat
astias nebuni la cap cum sa ceara cei la dacia dublare taxei pt euro 4 si 5 inteleg ca ei nu isi mai vand daciile dar totusi nu o sa mai vanda nimeni nimic daca lasa taxa jos la non euro, euro1, euro2 aia chiar is cretini sau chiar nu gandesc sau is combinatii sa ma scape tarile europei de masinile vechi si le trimit aici in RO, sau te miri ce alte combinatii
  • mihaixxx89

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Eu unu astept timbrul acesta deoarece treb sa inmatriculez masina... pe taxa actuala platesc 1150 euro in schhimb cu timbrul platesc 450 euro. Momentan vreau aceasta taxa sau daca sar putea chiar deloc.... Am achizitionat o masina inmatriculata in 2009 la care taxa a fost restituita deja si daca ar trebui sa mai platesc inca 1150 mai bine o fac pe bulgari...
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR