Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • georgenelu

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2012

  • Mesaj Privat
(update) Va puteti calcula taxa de timbru de mediu pe pagina calculator taxa timbru de mediu.

vati dat cineva seama cum se calculeaza timbru de mediu ?
or dat astazi calculu guvernanti astia ai nostri si daca da poatemi dati si mie un raspuns pentru..
astra g
an 2000
motor 2L
DTI
E3 CRED
MERSI SI ASTEPT NOI STIRI
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
De ce-ti faci griji?
Oricum e ilegal.
  • UNHleaSHD

  • Mesaje scrise: 1,356
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2010

  • Mesaj Privat
O sa fie pana in 20 de milioane.
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Adica din taxa asta, se imbunatateste mediul cu ceva? O sa respiram aer mai curat, or sa fie apele mai limpezi, o sa creasca Floarea de colt la marginea oricarui drum si se vor inmulti Zimbrii in libertate? O sa putem pescui pastrav in Ialomita in aval de Petrobrazi? O sa ramana zapada de pe marginea drumului alba pana in primavara?
Skip ads

  • rider1

  • Mesaje scrise: 707
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Gresit. Din taxa asta vor cumpara masini pentru noii parlamentari care acum nu au cu ce sa se plimbe.
  • georgenelu

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2012

  • Mesaj Privat
deci daca ati priceput cum se calculeaza va rog sami dati si mie un raspuns mai de ajutor.
ca eu nu prea inteleg nimic din ce or dat ei adica.
B+A:C EGAL d nu am priceput nimic
  • rider1

  • Mesaje scrise: 707
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Nu am inteles cum o calculeaza, dar spuneau acum la stiri ca o astra din 2001 1,6 euro 4 ar fi vreo 560 euro. Treaba e ca am platit taxa de inmatriculare anul trecut, acum timbru de mediu ?
  • alex_paval

  • Mesaje scrise: 620
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Scrie clar ca platesc cei care nu au platit nicio taxa de inmatriculare de pana acum. Deci prin urmare, ai scapat de plata timbrului de mediu, dar daca ai dat statul in judecata si ti-ai recuperat banii, trebuie sa platest timbrul.
Skip ads

  • AIin

  • Mesaje scrise: 558
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2012

  • Mesaj Privat
trebuie platit timbrul la revanzarea masinii, ca sa vin in completarea lui alex_paval, indiferent daca ti-ai luat banii inapoi sau ai inmatriculat-o fara taxa, in urma procesului.
  • Me & Astra

  • Mesaje scrise: 192
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2000 x 20 dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2007

  • Mesaj Privat
http://www.gandul.info/auto...de-mediu-10518240
  • djkilla

  • Mesaje scrise: 286
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 1999 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Guvernul a definitivat forma noii taxe auto, aplicatã sub forma timbrului de mediu, cu o formulã de calcul diferitã, care conduce la o creºtere în medie de circa 10% a sumei de platã pentru maºinile Euro 4 ºi Euro 3 ºi o scãdere cuprinsã între 60% ºi 90% pentru maºinile Euro 2, Euro 1 ºi non-euro.




Conform noii formule de calcul, suma de platã va scãdea cu 60% pentru Euro 2, cu 80% pentru Euro 1 ºi cu 90% pentru non-euro.

Cuantumul taxei pentru maºinile non-euro, Euro 1 ºi Euro 2, cu tehnologii mai învechite, va fi totuºi mai mic decât cel actual, mergându-se pe ideea cã aceste maºini au o duratã scurtã de funcþionare ºi, deci, vor polua pentru un interval mai mic.

Taxa va rãmâne la aceleaºi cote pentru maºini Euro 5, în timp ce pentru Euro 6, maºini hibride ºi electrice, nu va fi plãtit nimic.
Cât va fi taxa pentru maºinile second-hand

Pentru un VW Golf 4 din perioada 2001-2003, euro IV, taxa variazã între 264 ºi 452 de euro, în creºtere faþã de valorile actuale, cuprinse între 147 ºi 238 de euro.

Pentru un Opel Astra, tot euro IV, din acelaºi interval, noua taxã va fi, în funcþie de emisii, între 354 ºi 573 de euro, tot mai mare decât vechea taxã, cuprinsã între 222 ºi 359 de euro.

În cazul unui VW Passat, pentru o maºinã din 2008, euro IV, taxa scade de la 1.132 de euro la 878 de euro, iar pentru una din 2004, cu aceeaºi cilindree, dar din 2004, euro III, taxa scade de la 1.830 de euro la 1.657 de euro

Pentru un Ford Focus euro IV, cu motor de 1,6 litri, din perioada 2004-2006, noua taxã va fi cuprinsã, în funcþie de nivelul emisiilor, între 336 ºi 440 de euro. Mai mult faþã de cât se plãteºte acum, între 293 ºi 383 de euro.


Pentru Dacia Duster Euro 5 de 1461 cmc , fabricatã în 2012, taxa de plãtit va scãdea de la 164 euro la 119 euro.

Timbrul de mediu va fi aplicat numai maºinilor tip M1 (destinate transportului de persoane care au, în afara scaunului conducãtorului, cel mult opt locuri pe scaune), nu ºi celorlalte tipuri de vehicule, precum tiruri, autocare sau microbuze, pentru care va fi achitatã în continuare actuala taxã auto.

În cazul maºinilor înmatriculate înainte de 2007, Guvernul a ajuns la concluzia cã o scutire exclusiv pentru aceste maºini nu se poate realiza, deoarece ar constitui discriminare, astfel cã soluþia pentru care s-a optat este recalcularea cotelor pentru maºinile vechi, în funcþie de perioada de viaþã, astfel încât suma de platã sã scadã.

Pentru maºinile scoase din România ºi înmatriculate în alte þãri, se restituie o parte din taxa platitã, ca parte rezidualã a acesteia (calculatã în funcþie de perioada de utilizare).

Timbrul de mediu va fi calculat în principal în funcþie de emisia de CO2, luat în calcul în întregime pentru timbru faþã de 30% în legea în vigoare, înscrisa în cartea de identitate a maºinii sau documentele de omologare.

Timbrul va fi plãtit o singurã datã, la prima înmatriculare pe piaþa din România sau la prima transcriere.

În cazul proprietarilor de maºini care au dat statul în judecatã pentru restituirea taxei încasate ilegal, dacã acestora li s-a restituit contravaloarea taxei, precum ºi a celor care au înmatriculat autoturismele fãrã achitarea taxei, noul timbru va fi plãtit la prima vânzare a maºinii.

Modificãrile sunt argumentate de Guvern prin faptul cã actuala formulã avea valori disproporþionat de mari pentru anumite zone de poluare, care nu þineau cont de puterea de cumpãrare a românilor, conþinea în calculul sãu, în afarã de emisia de CO2, ºi capacitatea cilindricã (deºi acest criteriu era deja taxat la impozitul pe maºinã, plãtit la administraþia localã), era discriminatorie ºi atragea ameninþãri cu infringementul din partea UE.

Sursa: http://www.economica.net/

Ce parere aveti, privind acceasta decizie?
  • mihaita89

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Zafira 2008 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2012

  • Mesaj Privat
"În cazul unui VW Passat, pentru o maºinã din 2008, euro IV, taxa scade de la 1.132 de euro la 878 de euro,"
Deci sa inteleg ca la a mea zafira din 2008 ar putea sa scada? Mie mi.au calculat.o in decembrie la 4300 ron, comparand cu ce sa scris mai sus ar trebui sa scada, nu?
Zafira 2008 1,7
Euro 4
Filtru particule
Skip ads

  • djkilla

  • Mesaje scrise: 286
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 1999 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Din stirea aia da..dar di nce am auzit la tv am tras urmatoare concluzie:
Vor creste ppentru euro 4 si 5
Vor scadea pentru masinile non euro, euro 1 2 3
  • mihaita89

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Zafira 2008 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Mi.am calculat taxa dupa formula de calcul prezentata de gandul si mi.a iesit undeva la 780 euro, putin mai mica decat inainte 1000 e. Acum daca asa o fi...
  • razvan.c.l

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2007 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2012

  • Mesaj Privat
iar pentru un astra g 2002 1.7 dti . euro 3 . platesti 7000 de la 6000 . Sad caca t
  • PAUL_BM

  • Mesaje scrise: 258
  • Locatie: Maramures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Nu va mai intristati, ca cel tarziu la 1 ianuarie 2014 iar se va schimba legea+taxa, in buna traditie strabuna.
In cazul in care anul asta se umple tara de euro 1 si 2, la anul scot taxa si baga impozit pe poluare si apoi sa vezi distractie...
Cei care suferiti de pe urma taxei asteia, mai tineti masina un an. Va rasari soarele si pe strada vostra Very Happy Pana atunci, asta e ultimul tren pentru pasionatii de masini vechi.
  • Christian Irmscher

  • Mesaje scrise: 423
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Pentru posesorii de autovehicule neinmatriculate sau pentru cei ce vor sa-si achizitioneze un vehicul la care nu s-a platit taxa prima inmatriculare/poluare sau la care s-a recuperat in urma unui proces impotriva statului roman .
Multi dintre voi cred ca deja a-ti cotrobait prin Google si ati dat de el...
http://www.4tuning.ro/calcu...imbru-mediu-2013/
Momentan este proiect de lege , urmeaza sa vedem daca se aproba sau daca se va modifica. Cenzurat
La fel ca multi dintre colegii opelisti si eu astept o solutionare a problemei referitoare la aceasta taxa aberanta : Astra G 2004 EURO4 , 1.796 cmc, 184g CO2/km , prima inmatriculare 08.10.2003 de la 806E am scazut la 725E , lucru nu prea stralucit . Mad

Timbrul De Mediu este de asemenea ATACABIL in instantele judecatoresti precum au fost si celelalte "rude" ale lui !!!
Avocatii deja incep sa-si frece mainile in continuare deoarece isi vor umple buzunarele de pe urma statului , care incercand sa scoata bani mai rau pagubeste , returnand totodata si banii incasati si dobanda aferenta si cheltuieli de judecata ...

Colegi , va astept cu opinii referitoare la problema in cauza
  • Shiva

  • Mesaje scrise: 1,976
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Deci dau liber la "cazane"? Ca parca ideea initiala (de acum X ani) era sa opreasca importul acestora. Doamne, ce face foamea de bani!
Timbrul de mediu. Cât costã TAXA AUTO 2013 pentru OPEL

Uite si un comment ce ma unge la suflet
pinochio isi doreste sa fie filatelist si de aceea a dat tot romanului un timbru. daca doresti sa scapi de timbre taxe impozite preturii (toate full) atunci iesi in strada si protesteaza impotriva guvernului "mega space" apoi cand vei mai vota voteaza pe cel care iti promite austeritate,economie,depolitizarea justitiei, max 300 de gunoaie in guvern si toti intr-o singura "camera" la palatul Victoria iar casa poporului conservata,guvernanti FARA imunitate, etc. SI NU UITA:DEMAGOGII DOAR PROMIT(deoarece nu-i doare gura) IAR MILOGII ASTEAPTA SA VINA CINEVA SA LE REZOLVE PROBLEMELE. unii fara altii nu pot exista!!!!

  • remusioan

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 1995 x25xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2013

  • Mesaj Privat
deci eu unul am inteles ca in lupta cu statul roman este ca i lupta cu morile de vant,am un vectra cu motor de 2500 cmc,am platit 1300 e taxa de inmatriculare,iam dat in judecata si am castigat,dar acum nu mai am nici o sansa sa imi mai vand masina,doar poate sa o fac cadou,am sa incerc sami iau bicicleta sa vedem ce modalitate vor mai gasii sa ma stoarca de bani
  • Me & Astra

  • Mesaje scrise: 192
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2000 x 20 dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Cum sa nu se vanda masinile? Smile Se vor vinde, numai ca acu vor face bani notarii : contracte de comodat, procuri speciale (cu clauze in caz ca utilizatorul autoturismului primeste amenda se obliga sa o plateasca, pentru a nu cadea in sarcina proprietarului din CIV), etc etc. Si ce poate sa-ti faca agentul daca te opreste si tu ii bagi sub nas o procura notariala? legal...nimic.
Remusioan, lupta cu statul roman nu e o lupta cu morile de vand, ci una usoara cu institutii neprofesionalizate unde "lucreaza" persoane slab pregatite. Se chinuie din 2007 cu o lege stupida facuta de niste stupizi si o "iau in bot" de la instante, dar ei persista an de an, o schimba si tot aiurea o fac, astfel incat an de an trebuie sa restituie cetatenilor mai mult decat au incasat (+cheltuieli de judecata,penalitati).
Vor sa stoarca bani de la posesorii de masini si nici macar nu-i duce capul cum sa o faca. Puteau sa introduca un "timbru de mediu" anual de valoare redusa pentru toate masinile aflate in circulatie (o taxa gen rovigneta, calculata in baza normei de poluare, capacitatii motorului etc), care aducea la buget un venit sigur. Bineinteles cei care aveau platita taxa sub diferitele ei forme erau scutiti pana se amortiza suma achitata.
Nu fiti ingrijorati, e mai greu pana se castiga iar primul proces si pe varianta asta a taxei, apoi jocul se reia de la capat... Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR