Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • Ataraxis

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Salut, am un Opel Astra G din 2002, motor Z16SE, 8V, benzina. Alaltaieri am vrut sa plec la un drum mai lung si la prima depasire, nu am reusit sa trec peste 100 km/h, din contra, acul de kilometraj a picat la 80 km/h. Daca merg pana in respectiva viteza, totul pare ok, insa nu mai pot trece mai mult de atat, cu acceleratia apasata la podea, masina nu misca mai repede de atat. Mentionez ca pe bord nu am nici un martor de avarie aprins.
Skip ads

  • luciraica

  • Mesaje scrise: 2,000
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2011

  • Mesaj Privat
poate ai catalizatorul infundat..
in gol se accelereaza?
filtru combustibil cand a fost schimbat?
  • Ataraxis

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Filtrul de benzina l-am schimbat in toamna anului trecut, cat despre catalizator, nu stiu daca este infundat sau nu... nu ar fi trebuit sa imi apara ceva eroare pe bord daca ar fi fost asa?
  • luciraica

  • Mesaje scrise: 2,000
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2011

  • Mesaj Privat
nu neaparat...
daca poti sa desurubezi sonda lambda.. trebuie cheie speciala... te poti uita prin gaura aia sa vezi cum arata..
la fel filtru de aer... cand a fo schimbat? Bujiile?
Poate ai bagat benzina naspa...
in gol se tureaza?
Skip ads

  • Ataraxis

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Astazi de abia am reusit sa ajung cu ea acasa de la lucru, in viteza a doua si in suturi... filtrul de aer a fost schimbat odata cu filtrul de benzina, prin august 2012. Bujiile sunt schimbate saptamana trecuta. Benzina de la MOL... si nici in gol nu se tureaza, am dus-o pana la 4000 de ture dupa care a picat acul si nu am reusit sa o mai turez nici macar la 2000 de ture...
  • luciraica

  • Mesaje scrise: 2,000
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2011

  • Mesaj Privat
mai poti sa scoti fisele sa le pui bujii si sa te uiti la scanteie (cineva da la automat si filetul bujiei trebuie pus la masa .. capacul chiulasei)
la fel se mai poate verifica presiunea in rampa de injectie.. senzorul turatie si senzorul arbore cu came..
dar cel mai bine este o diagnoza competenta..... cu un tester
  • Ataraxis

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2011

  • Mesaj Privat
O sa merg luni cu ea la tester, mi s-a aprins si martorul CHECK ENGINE acum...
  • djkilla

  • Mesaje scrise: 286
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 1999 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2010

  • Mesaj Privat
senzor axa came stricat..verifica si asta daca tot te duci la un mecanic!
Skip ads

  • mafiozzo

  • Mesaje scrise: 309
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Ceva in genu am patit si eu azi, masina tragea perfect era drum liber am zis hai sa ma lansez, pe la 150 km s-a aprins becu check engine, si nu mai tragea, la relantiu tremura.. am pus testeru pe ea eroare la cilindru 1 2, am incercat asa i-am dat o forja si-a revenit. am sters eroarea si acu totu e normal, am mai patit de 2 ori chestia asta si totu apare numa la viteze/turatii mari, de ce?
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Nu-i important sa spui ca ai o eoare la...ceva,important e sa scrii eroarea,ex: P-xxxx,ce o da testerul.Tehnica se bazeaza pe ceva concret si real...! "Forja",in conditiile in care problema revine,nu-si are rostul...
  • mafiozzo

  • Mesaje scrise: 309
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2010

  • Mesaj Privat
faza e ca am citit erorile cu interfata elm, inca nu mi-a ajuns op-comul, pai da e ciudat, la turarii mari face figura, si tot cu turatii mari si-a revenit.. cu interfata elm mi-a dat eroare dupa cum am zis cilindru 1 si 2
  • 1_driver

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 1998 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2012

  • Mesaj Privat
poti sa ii pui si mama testerelor pe ea , daca tu bagi benzina de la MOL care se stie ca e una din cele mai proaste calitativ niciodata nu o sa iti mearga cum trebuie , are apa in ea cit cuprinde , eu zic sa schimbi filtrul de benzina goleste rezervorul de tot si apoi pune benzina de rompetrol de la statia firmei nu partener si posibil sa isi revina , acum depinde cit de mult ti-a daunat benzina aia proasta , eu cind puneam la dacie mergea ca dracu si cind bagam de la rompetrol ii statea relantiul la rece fara sa trag socul , asta vara bineinteles nu fac reclama la nicio firma de carburanti fiindca pina la urma ne intereseaza sa ne mearga masina bine si fara probleme din cauza benzinei care si asa e o carutza de bani litrul drumuri bune!
Skip ads

  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
1_driver poate la tine in judet benzinariile mol sunt cu probleme,nu le fac reclama,dar in bucuresti si in tara de unde am bagat de la mol sa simtit ca masina este mai,,vioaie,, fata de alte benzinarii,nu vreau sa le dau nume,singurul dezavantaj la aceasta benzina este ca se ,,,evapora,,pe esapament prea repede
mafiozzo la tine posibil pompa de benzina cam obosita
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
mafiozzo a scris:, la turarii mari face figura, si tot cu turatii mari si-a revenit..
Mi-amintesc de celebra zicala a betivanilor:"cui pe cui se scoate"!In auto,nu prea tine...!
  • Ataraxis

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2011

  • Mesaj Privat
La mine nici macar un gol nu se accelereaza, incepe si tremura tot motorul si are tendinta sa se opreasca.
  • Ataraxis

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Mda, catalizator infundat, mi-a dat pe tester... Am gasit unul second, cu 180 euro, o sa il schimb.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR