Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • nba25

  • Mesaje scrise: 181
  • Locatie: Vulcan
  • Masina: Astra 2007 1.7 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Cu totul ca nu are rost da hai... Azi am testat si eu un lighean 1.6 16V MCV dau 1 o duc pana in 4000ture... opa 30km\h ; trec a 2 tot asa 4500 ture ma uit 65km\h... bun .. din a 2 bag a 4 salut atat o fost .. mio cazut in 1000 si ceva de ture si salut, nu mai tragea
Reprezentatul de era cu mine se musca de buze si zice "calcati ambreajul si baga in a 3 el.
Pai sa ma scuzati da cu OPELU meu 1.7 DTI 75 CP varza il fac in orice vrea el ;s-ar putea un pic la sprint sa ma ia da in rest! sal gara
mergeti si testati si voi sa vedeti si consum ma uitam pe bord asa cum conduc un pic sportiv 9.8l benzina la suta.

Waiting your conclusion!

modificat de : King of the road
Skip ads

  • LEXXX

  • Mesaje scrise: 1,019
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Very Happy

dar ce a patit a intrat in limping mode ca ai sarit o treapta?
  • nba25

  • Mesaje scrise: 181
  • Locatie: Vulcan
  • Masina: Astra 2007 1.7 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2006

  • Mesaj Privat
am schimbat repede iau picioru de pe ambreaj si calc aceleratie la podea sa vad primesc ceva raspuns ... soc ceva..orice ....nimic parca murise se chinuia sa traga intra 4 in 1000 si ceva de ture!
Nu stiu in afara de spatiul enorm nimic nu merita la ele! si calitatea materialelor :
avea tata pe break din 2000 asa imitati si bani frate 9000 euro stoc, sa fim seriosi iti iei opel vectra, omega, ce vrea muschiu tau din 2003 cu banii astia full full sa nu mai zici vw sau ford sau audi .
Dar no cine are bani de aruncat sa isi ia lighean Smile

modificat de : King of the road
  • mihnea

  • Mesaje scrise: 296
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Pai e benzina 1.6.Cum sa traga la 1.000 rpm?
Skip ads

  • nba25

  • Mesaje scrise: 181
  • Locatie: Vulcan
  • Masina: Astra 2007 1.7 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2006

  • Mesaj Privat
totusi 16v acolo si la ce reclama ii fac, chiar as vrea sa vad un opel 16v trage; da eu consider ca raport calitate-pret ; ce sa consideri ca n-ai ce si crede-ma m-am dus asa entuziasmat sa vad si eu primul "bolid romanesc" si ce sa vezi ca mai mult trage opelu meu de 75 CP fata de 105 ai lor si viteza maxima 174 parca o zis reprezentantul.

modificat de : King of the road
  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Dacia logan va fi masina dupa ce i se va pune o alta cutie de viteze, dupa ce va fi facuta din alta tabla si dupa ce va fi supusa ctc-ului inainte de vanzare. Cel putin fara astea, este cea mai slaba masina a zilelor noastre.
  • sabin

  • Mesaje scrise: 199
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2006

  • Mesaj Privat
deci...practic...va fi masina cand se va scoate din fabricatie si se va face alta Very Happy
  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
nba25 a scris:am schimbat repede iau picioru de pe ambreaj si calc aceleratie la podea sa vad primesc ceva raspuns ... soc ceva..orice ....nimic parca murise se chinuia sa traga intra 4 in 1000 si ceva de ture!
Nu stiu in afara de spatiul enorm nimic nu merita la ele! si calitatea materialelor :
avea tata pe break din 2000 asa imitati si bani frate 9000 euro stoc, sa fim seriosi iti iei opel vectra, omega, ce vrea muschiu tau din 2003 cu banii astia full full sa nu mai zici vw sau ford sau audi .
Dar no cine are bani de aruncat sa isi ia lighean


Nu ai stiut tu sa schimibi corect si ai pierdut demarajul daca schimbai corect un 4500 rezonabil, ai fi vazut ca se misca chiar bine masina, eu cu 2.0 Dti ma pot hazarda sa zic ca il fac, dar tu cu 1.7 75 de cai si cuplu de 160 pe 1300 de kg stai ma prost de cat 105 Cp cu cuplu 150 pe 1000 de kg
Deci cu alte cuvinte daca o conduceai corect pentru o benzinara, te face sigur
PS Cu siguranta daca as avea din nou posibiliattea sa aleg iau din nou Opelul de 2.0 cu peste 150 de mii de km decat kktu de logan, ce ma demoralizat total e calitatea interiorului cu mocheta pe plafon si toate plasticele ieftine
Skip ads

  • King of the road

  • Mesaje scrise: 489
  • Locatie: Mures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Lasati-o moale cu limbajul de messenger !
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Si peste ce a zis King as zice sa o lasati mai moale cu topicurile de curse. Opel vs... a fost creat pentru a scoate in evidenta plusurile si minusurile masinii fata de alte marci.

PS:noi NU INCURAJAM cursele de masini , mai ales cele din trafic.
PS2:sunt altii gen OPEL ROMANIA care monitorizeaza site-urile cu profil auto....si nu fac o impresie buna topicurile de genul acesta.
PS3: de asemenea si Politia Romana sta cu geana pe aici.....so Rolling Eyes
  • eu
  • ***
  • 712 mesaje
  • din 15 Jun 2004
  • Astra 2006 Z16XEP
  • Bucuresti
  • eu

  • Mesaje scrise: 712
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Total de acord cu florinike. In plus... iar comparatii diesel vs. benzina? Sunt hilare Smile
  • barry

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2005

  • Mesaj Privat
nba25 a scris:
Pai sa ma scuzati da cu OPELU meu 1.7 DTI 75 CP varza il fac in orice vrea el ..... Arrow
incearca si la tine schimbul asta de viteze si vezi care este reactia motorului
Sper ca nu te ai dus sa faci drive test cu logan numai pentru a deschide un topic Opel vs... nu trebuie sa raspunzi. Rolling Eyes
Skip ads

  • nba25

  • Mesaje scrise: 181
  • Locatie: Vulcan
  • Masina: Astra 2007 1.7 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Am fost invitat sa testez loganu pt masinile (daciile) cumparate. Referitor la testu cu treapta a 4 pe opel.Chiar trage si asta nu zic la vrajeala. Ce fac masinile altora nu ma intereseaza. Nu stiu ce parerea aveti voi despre loganu mcv 16. 16v dar mie mi se pare varza din toate punctele de vedere:
-consum foarte mare
-pret exagerat
-calitate interior si mai ales exterior Smile
Si ce ma dispera cel mai mult pe mine (punctul meu de vedere) sistemul antidemaraj. Arrow
  • kegpr

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 X25XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Ce sistem antidemaraj ? Frana de mana ? Razz
  • nba25

  • Mesaje scrise: 181
  • Locatie: Vulcan
  • Masina: Astra 2007 1.7 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2006

  • Mesaj Privat
incearca sa pleci cu loganu cu scartiit de roti !!! eu nam reusit nici cu dieselu nici cu 1.4 mpi si nici cu asta cu 1.6 16v. dar no ... poate nu stiu sa conduc Smile

modificat de : King of the road
  • barry

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2005

  • Mesaj Privat
cu toate 3 merge, mai incearca.
  • doru_a

  • Mesaje scrise: 471
  • Locatie: Deva/Hunedoara
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Loganul break in varianta cu 5 locuri, e destul de reusit; varianta cu 7 locuri insa lasa mult de dorit in privinta confortului pasagerilor din portbagaj. Am vazut o faza haioasa, la revenirea din drive-test a unui Logan cu 7 locuri,in spate pe ultimele locuri statea un tip cam la 1,90 inaltime si care dadea sa coboare din masina si nu reusea sa iasa. In final omul s-a intors cu spatele si a coborat in ganunchi spre hazul celor prezenti. Personal cred ca daca usile din spate erau glisante ca la Kango era mai bine.
  • masca

  • Mesaje scrise: 87
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2006

  • Mesaj Privat
nba25, de curiozitate.. cati km avea la bord loganu ala.. ca sigur nu avea nici 2000km.. o masina abia dupa 8000km isi da drumu la motor. E normal sa simti ca trage mai tare dieselul tau la turatiile alea joase, toata lumea stie ca benzina aspirata trage din ce in ce mai bine cu cat turatia urca din ce in ce mai mult. La diesel dupa 2200 de ture accelerarea e constanta..
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Loganul de 1.4 nu pleaca cu scartait nici mort . Am testat doua . Dieselul nici atat .
Noul Logan de 1.6 16v , banuiesc ca se misca binisor pe sosea , devreme ce demarajul pana la 100 de km/h se face in numai 10,4 sec.
Ca o comparatie , Citroen C4 coupe 1.6 are un demaraj de 10,3 sec , renault laguna 1.8 are 10,5 ( dar si o tona jumate ) , Skoda Octavia II 2.0 Tdi (140 CP) are 9,6 sec.

In aceste conditii Loganul se misca chiar binisor , insa ramane de vazut consumul care banuiesc ca va fi destul de mare , judecand dupa 1.6 8v.

Singura chestie , este ca degeaba ai demaraj , daca in prima curba exista posibilitatea sa te rastorni . Sau degeaba ai demaraj , daca nu te ajuta cand iti bate vantul din lateral si masina trage ca un tractor , din cauza CX-ului indecent .
Insa se vor gasi destui kamikaze cu noul Logan care ne vor alerga in trafic , ca doar acum au si ei masini de demaraj Very Happy

P.S. : de ce si-or pune toti pustabnii cu Logan eleroane ascutite , geamuri negre , spoilere pana-n pamant si praguri cu inscriptia Sport GTi ? Very Happy
  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
@bertone
Ce intrebari pui si tu! De parca n-ar fi de ajuns cat au visat la un bmw in timp ce asteptau autobuzul, de parca n-ar fi de ajuns cat le-a luat sa-si convinga parintii sa dea masina veche ca buy back si de parca n-ar plati cu varf si indesat pt o masina care nu face nici jumate din banii dati pe ea.
Mi se pare omenesc sa vrei sa-ti pui abtipild cu GTI. Asta daca intelegi prin ce trec bietii oameni Embarassed Este despre sentimente
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR