Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • CostynRo

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2019 1.4
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Buna seara....si bine v-am gasit Smile
Pentru inceput tin sa mentionez ca sunt nou in domeniul automobilismului pentru simplu fapt ca sunt destul de tanar si nu am cunostinte destule despre problemele unei masini si tocmai de aceasta apelez la acest forum.

Revenind la subiect: Detin un opel Astra G si am urmatoarea problema:Ceasul sau indicatorul pentru benzina (nu stiu cum sa ii zic mai exact ) nu imi indica benzina exacta.Ca sa fiu mai explicit cand imi indica mai mult cand mai putin.Ce am observat. La drum intins acu urca sau scade ,dar in oras ,de exemplu, cand am mai putina benzina am observat ca ori imi indica prea mult ,ori prea putin .Ca sa dau un exemplu azi am fost pana in oras si mi sa aprins beculetul portocaliu,am mai mers putin si a inceput sa se aprinda intermitent.Am fost la benzinarie si am bagat de 30 de lei ,adica 5 litri si putin si acum acu mi-a urcat tocmai la prima linie alba.Este normal? Tatal meu zice ca problema vine din calculator ,dar eu banuiesc ca ar fi alta problema .

Astept raspuns

Multumesc
Skip ads

  • lord_fulger

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1997 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2009

  • Mesaj Privat
e in functie de cum se misca masina daca esti in demaraj ai mai putin daca stai pe loc atunci e cel mai corect nivel indicat.si la deal o sa ai mai putin bine nu se vorbeste de liniutele de la indicatorul din bord daca cresteste sau scade cate o liniuta in demaraj sau deal vale si ce o mai fi atunci ai probleme cu senzorul sau cum vrei sa/i zici din rezervor.fa-i o diagnoza daca ai senzorul naspa da la diagoza


Ultima modificare facuta de lord_fulger la Vin 25 Jan, 2013 11:07 pm
  • CostynRo

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2019 1.4
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2013

  • Mesaj Privat
si se poate schimba? cat costa reparatia ?

// unde tin masina este loc drept si deobicei atunci ma orientez si eu cata benzina mai am,dar in mers este destul ce enervant mai ales in oras ca diferenta pe indicator poate fi de o linuta dupa cum am specificat.O sa caut sa fac diagnoza sa vad daca sunt probleme la senzor Smile

Multumesc de raspuns.Daca mai este ceva de completat puteti adauga.Inca o data multumesc Smile


Ultima modificare facuta de CostynRo la Vin 25 Jan, 2013 11:12 pm
  • lord_fulger

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1997 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2009

  • Mesaj Privat
nu cred ca are rost sa te pripesti fa mai intai o diagnoza
Skip ads

  • lord_fulger

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1997 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2009

  • Mesaj Privat
orice se poate schima la opel ca si la dacia 1300 numai ordinea de aprindere nu
  • al3sc
  • Suspendat
  • 50 mesaje
  • din 06 Sep 2009
  • Astra 2001 Z16XE
  • Constanta
  • al3sc

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2009

  • Mesaj Privat
daca te uiti pe OpCom in timp ca mergi cu ea ....se observa oscilatia indicatirului de benzina la mers drept +- 1 litru ...iar instrumentele de bord fac media valorilor de pe fiecare secunda ...daca o parchezi pe bordura intro parte in functie de partea pe care este sonda litrometrica iti arata mai multa sau mai putin asa ca stai linistit asa fac toate .....cel mai corect iti arata stand pe loc drept pui contactu si aia e
  • varulea

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2012

  • Mesaj Privat
eu am o ASTRA H shi la fel nu imi functioneaza bine, daca pun 5 litri de motorina se ridica acul tocmai peste vro 20-30 minute kiteodata nu se ridica delok
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR