Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra A
  • costy_yry

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2013

  • Mesaj Privat
salut,am problema la sistemul de franare si nu reusesc sa_i dau de capat,mai exact franele mele tin in diagonala si anume am frana pe roata stanga spate_dreapta fata iar pe dreapta spate si stanga fata,nu. Am incercat sa le aerisesc si la cele unde nu am frana nu ajunge nici lichidul,dati_mi va rog o parere. Uitam sa va spun ca am un opel vectra A din 92,1,6benzina
Skip ads

  • costy_yry

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2013

  • Mesaj Privat
chiar nu ma poate ajuta nimeni? Sad
  • gmc78

  • Mesaje scrise: 492
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Kadett 1986 13s
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Probabil e pompa de frina. Daca e dublu circuit pe unul dintre circuite nu mai creaza presiune. Se rezolva prin inlocuirea garniturilor.
  • RAMsys

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1993 c16nz2
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jun 2009

  • Mesaj Privat
schimba lichidul din instalatie- pune masina pe butuci , scoate lichidul , baga un compresor si aeriseste instalatia, sau pur si simplu o pompa, desfa cilindrii pe spate si curata-i poate ai impuritati.
Pune lichid Dot4 si fa aerisire pana se intareste pedala.
Verifica franele... asteptam concluzii...
Daca nu e de la instalatie, s-ar putea sa fie de la pompa de servo-frana
Skip ads

  • costy_yry

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2013

  • Mesaj Privat
salutare la toti,voi incerca toate variantele spuse de voi,dar,un mecanic mi_a spus ca e posibil sa fie de la ABS problema,cica ala merge in diagonala,ceva de genul,voi ce spune_ti? si daca e de la ABS se mai poate face ceva?
  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,480
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Auzi? Daaa de ce nu mergi la mecanicu' ala? Ca vad ca pui pret pe parerea lui. Cine stie o fi de la pompa de vacum, care nu e antrenata si trebuie sa schimbi motorul...
  • costy_yry

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2013

  • Mesaj Privat
CORSABLUE,NU PUN PRET PE PAREREA LUI FIINDCA NICI EU NU VAD LOGICA CU ABS,EU DOAR AM SCRIS CE_A SPUS ALA,INTELEGI?
  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,480
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Colegu' folosirea majusculelor denota o tonalitate inalta... AVIZ!
costy_yry a scris:salutare la toti,voi incerca toate variantele spuse de voi,dar,un mecanic mi_a spus ca e posibil sa fie de la ABS problema,cica ala merge in diagonala,ceva de genul,voi ce spune_ti? si daca e de la ABS se mai poate face ceva?

Cum era cu mecanicu'?
Lasa nu raspunde ca faceam retorica... Toate cele bune COLEGU'...
Se obosise un alt forumist @RAMsys cateva posturi in urma:
RAMsys a scris:schimba lichidul din instalatie- pune masina pe butuci , scoate lichidul , baga un compresor si aeriseste instalatia, sau pur si simplu o pompa, desfa cilindrii pe spate si curata-i poate ai impuritati.
Pune lichid Dot4 si fa aerisire pana se intareste pedala.
Verifica franele... asteptam concluzii...
Daca nu e de la instalatie, s-ar putea sa fie de la pompa de servo-frana

Posteaza in subiectul asta DUPA ce ai facut asta! Sa auzim de bine!
Skip ads

  • costy_yry

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Salutari la toti opelistii,am revenit cu aceeasi problema fratilor,si anume franele. Abia zilele astea am inceput sa pun in practica toate varintele pe care mi le_ati dat si rezultatul e acelasi,la roata dreapta spate si stanga fata ajunge foarte putin lichid si nu are forta sa impinga pistonasul. Am verificat conducte,pistonase,schimbat lichid si aceeasi treaba. Astept pareri!multumesc
  • deleted-61307

  • Mesaje scrise: 750
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Pareri? Pompa defecta.
  • gmc78

  • Mesaje scrise: 492
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Kadett 1986 13s
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2007

  • Mesaj Privat
gmc78 a scris:Probabil e pompa de frina. Daca e dublu circuit pe unul dintre circuite nu mai creaza presiune. Se rezolva prin inlocuirea garniturilor.


? ? ?
  • costy_yry

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Salut baieti! Aseara am schimbat si garniturile la pompa(asta pana le-am nimerit,sunt mai multe tipuri) si din pacate,pentru mine,rezultatul e acelasi,acum urmeaza sa schimb pompa ca altceva nu cred ca s-ar mai putea face. Aveti vreo idee cam cat ar costa o pompa la pret de SH? Bafta multa si drumuri bune!
Skip ads

  • RAMsys

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1993 c16nz2
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jun 2009

  • Mesaj Privat
colegule, ai incercat sa bagi aer pe instalatie sa o sufli putin ?
desfaci conductele de pe pompa si bagi aer comprimat ~ 4-5 bari sau mai mult daca ai ! ambele capete ale tevii de franare sa fie scoase din locasuri
verifica pistonasele de la etrieri (da la o parte garnitura cu o surubelnita si baga WD-40) apoi fa probe cu surubelnite mecanice (le pui in cruce si le sprijini de etrier apoi impingi pistonul - repeta de cateva ori)asta pe fata , iar pe spate daca ai saboti verifica si la pistonasul acela garnitura = putin smirghel(glaspapir) P180-200 freci interiorul pistonasului dupa ce l-ai scos , vezi garnitura sa nu fie rupta sau scoapta (sau schimba pistonasul- nu e o avere)

daca spui ca ai schimbat si garniturile!?!? interesant... eu zic ca ar fi o depunere ceva pe teava - parerea mea - logic pompa face distribuita pe conducte - pompa ai bagat-o la aer!?
dar in cel mai rau caz schimbi pompa
inceraca si asta inainte sa dai banii pe pompa

asteptam raspuns poate se rezolva !

Sambata ne intalnim in iasi daca vrei, sa analizam problema!
  • costy_yry

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2013

  • Mesaj Privat
ms pentru sfaturi RAMsys,voi mai face o ultima incercare asa cum ai spus tu si daca tot nu merge incep sa caut pe la dezmembrari o pompa. voi reveni cu noutati,asta daca nu v-am plictisit cu franele astea Smile bafta la toti!
  • RAMsys

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1993 c16nz2
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Te pot ajuta sambata cu surubareala daca ai nevoie!
  • costy_yry

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2013

  • Mesaj Privat
ar fi nemaipomenit daca ne-am putea intalni dar problema e ca eu nu locuiesc in iasi ci in pascani,si cu masina asta nu prea am curaj sa ies la drum
  • costy_yry

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2013

  • Mesaj Privat
salutare colegi opelisti,dupa ce-am rezolvat problema cu franele(am schimbat pompa pana la urma),am inceput sa ma confrunt cu o alta problema si anume ca atunci cand mi se incalzeste motorul(temperatura de peste 80 grade),imi moare motorul ca si cum nu ar mai ajunge benzina pe ingector,si asta se intampla la plecarile de pe loc in special in intersectii si stiti cum e,te faci de tot rasul Embarassed Va rog sa-mi dati o idee ce-ar putea avea si de unde sa incep bijuteritul Question
  • maff_cmp

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 1992 C2.0NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Salutare am o intrebare pentru tine RAMSYS ca vad ca te pricepi un pic.Am un senzor de ABS defect la roata din fata dreapta(am fost la tester si asa am aflat care e defect) plus martor aprins la bord.Am desfacut senzorul si nu iasa din locasul acela.Intrebarea mea este urmatoarea:Are senzorul o pozitie anume in care iasa sau pur si simplu il fortez un pic?Acum tinand cont ca e defect as putea sa il stric de tot dar nu vreau sa deteriorez si altceva.Vectra A 2.0 NE.Mersi
  • astraopel

  • Mesaje scrise: 275
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mai 2011

  • Mesaj Privat
costy_yry a scris:salutare colegi opelisti,dupa ce-am rezolvat problema cu franele(am schimbat pompa pana la urma),am inceput sa ma confrunt cu o alta problema si anume ca atunci cand mi se incalzeste motorul(temperatura de peste 80 grade),imi moare motorul ca si cum nu ar mai ajunge benzina pe ingector,si asta se intampla la plecarile de pe loc in special in intersectii si stiti cum e,te faci de tot rasul Embarassed Va rog sa-mi dati o idee ce-ar putea avea si de unde sa incep bijuteritul Question



Daca nu ai avut problema asta inainte de schimbarea pompei de frana vezi ca trage aer fals , ori pe la distribuitorul de vacuum ori pe la tulumba de frana(servo), unde iese furtunu este o garnitura, ori pe la vreun furtun crapat, dar banuiesc ca nu ne-ai dat toate detaliile ca deobicei.
  • Togan777

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Franta
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2012

  • Mesaj Privat
salutare , am si eu o problema am un opel vectra c 2006 gts 2.0 cdti 120 cp astazi in timp ce mergeam s-au blocat frinele la toate rotile pur si simplu s-au infrinat cam la jumatates-au infrinat s-a aprins martor in bord cu antiderapajul si pedala tare nu se mai putea apasa . astept pareri solutii cu ce ar putea avea
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR