Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Omega B
  • maverik_ro

  • Mesaje scrise: 317
  • Locatie: Olt
  • Masina: Omega 1998 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2007

  • Mesaj Privat
va salut stimabili domni detinatori de omega B

problemele mele au inceput cam odata cu frigul ...

am luat masina relativ de putin timp, am facut drumul de iasi slatina (de la iasi am luat-o ) toate bune si frumoase .. consum cam 8 % da nici eu nu am fost usa de biserica (cand prindeam ii dadeam pedala - consider ca , consumul de 8 % OK , ). aaa si eram sa uit .... cu ajutorul GPS-ului , nu am ratat nici un oras .
in oras imi lau ceva pe la 12 ... 13% . pana acum o saptamana cand am vazut ca , scade benzina din rezervor .. (mai repede ca de obicei ) cand dau la BC la consum instant , sa cad din masina .. 22% ... sa mor si alta nu . dau pe consum pe ultima % de km ... si acolo dureri de inima ... 18,8% . ce ar putea creste acest consum?

ce incep sa verific?

cineva spunea ca din dauza tobelor (le am sparte si da ceva gaze pe la ele ) vezi ca nu ar ajuge gazul la nush ce sonda si ca i-ar da amestec la bezina mai mare ..... eu stiu ca nu am nici un senzor la toba ... singurul fiind catalizatorul , care stiu ca nu afecteaza cu nimic consumul , p'ala am citit ca il poti soate de tot.

deci inca odata ... ce trebuie sa verific prima data ?
accept cu mare placere orice sfat .

masina are CV automata
Skip ads

  • allecs_lungu

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Braila
  • Masina: Omega 1997 x2.0xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Salut incerca sa verifici senzorul axe cu came, canistra de carbon sa fie in regula, senzorul de detonatii. dar spune si tu cum se manifesta masina.Cam cu ce viteza ai mers de ti-a facut medie de 8?
  • maverik_ro

  • Mesaje scrise: 317
  • Locatie: Olt
  • Masina: Omega 1998 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2007

  • Mesaj Privat
masina functioneaza .... problemele ar fi consumul exagerat de benzina .... si asta de la un timp , nu stiu ce a apucat-o .
pe zapada nu am mers , iar in afara de temperatura scazuta ... nu stiu ce ar putea avea ....
ciudat este ca a inceput sa consume dintr-o data ca nebuna
asa .... se reveniom la oile noastre

senzorul axe cu came = verificat - OK , canistra de carbon sa fie in regula ce canistra dom'le unde este si aia , senzorul de detonatii la fel ca mai sus ... unde este si ce trebuie verificat la el . maine ... daca oi putea iesi pe strada merg sa osudez tobele . mi-a mai spus cineva acum ca cica nu ajunge gazele unde trebuie ( adica la sonda lambda ) si vezi doamne ii spune sondei ca amestecul este prea sarac si ii baga benzina la greu
  • niox

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Arges
  • Masina: Omega
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Sal , am avut si eu problema asta ajungea la 15 % rezolvarea la mine a fost bujiile si o fisa !
Skip ads

  • allecs_lungu

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Braila
  • Masina: Omega 1997 x2.0xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Salutare chiar nustiu ce sa spun dar si mie ami consuma destul in oras braila ami ia cam 13-15% iar in afara la un mers constant 90 -100 ami fac media cam de 9%. verificat tot ce sa putut verifica si nustiu ce are, fise schimbate bujii schimbate singura problema care o are nu are catalizator si geometria pe fat este facuta praf.
  • maverik_ro

  • Mesaje scrise: 317
  • Locatie: Olt
  • Masina: Omega 1998 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2007

  • Mesaj Privat
niox a scris:Sal , am avut si eu problema asta ajungea la 15 % rezolvarea la mine a fost bujiile si o fisa !


si dupa ce ai schimbat fisele (fisa ) la cat a scazut coonsumul?
  • OMEGA B 1995

  • Mesaje scrise: 181
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Omega 1994 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2007

  • Mesaj Privat
consumul instant nu ar trebui sa te sperie.. incearca sa faci tu media sa vezi consumul. deseori vad si eu consum instant peste 32 l/100km.. daca accelerez o idee mai ferm. are un comportament ciudat? trage greu?
  • maverik_ro

  • Mesaje scrise: 317
  • Locatie: Olt
  • Masina: Omega 1998 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2007

  • Mesaj Privat
salut

nu consumul instant ma sperie ,

i-am dat "pedal to the metal " si mai mult de 38 % nu stie de mai mult si asta oricum este irelevant

un consum mediu il am acum de vreo 14 % pe oras , iar in afara 8,5... cutia este hidramata ... nu trage greu ba chiar colegi de serv mi-au spus ca ii baga in scaun .

nu am reusit sa ii dau scartait de roti decat pe zapada ... este normal la o cutie de viteza automata ? sa nu plece cu scartait ?

in rest sunt foarte multumit de masina . o supermasina ...
Skip ads

  • OMEGA B 1995

  • Mesaje scrise: 181
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Omega 1994 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2007

  • Mesaj Privat
da, si la mine 39.8 la instant. consumul e okay, stai linistit. mai ales la automata. de scartait de roti, nu stiu ce sa`ti spun.. am cutie manuala Smile dar, poate ne mai lamureste vreun coleg! daca incerci cu Winter Mode, nu cred ca reusesti Very Happy (butonul cu steluta)
  • maverik_ro

  • Mesaje scrise: 317
  • Locatie: Olt
  • Masina: Omega 1998 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2007

  • Mesaj Privat
cu winter mode "steluta" este belea mare .... m-a scapat de la invarteli de mama mama ... un coleg spunea ca , gata , a dat zapada , o tin in parcare . dar eu sunt capos dintrala Evil or Very Mad merg cu ia pana ramane suspendata . cat de scartait chiar daca ii apas butonul S de la sport , nu am reusit sa obtin scartuti decat pe nisip si zapada
  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
consum mare la benzinare este de la :
filtru de aer. bujii. frina de mana blocata.sau ceva pe la frine ,rulment blocat la AC, sonda de oxigen .catalizator...
oricum la asta consumul este de 12-15 in oras.(am si eu una)
  • maverik_ro

  • Mesaje scrise: 317
  • Locatie: Olt
  • Masina: Omega 1998 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2007

  • Mesaj Privat
bun de stiut iulius .... multumesc pentru sfaturi , am sa ma apuc sa verific / schimb unele din piesele enumerate de tine. un raspuns mai la obiect .
Skip ads

  • niox

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Arges
  • Masina: Omega
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Dupa schimbarea bujiilor si a unei fise defecte a ajuns la normal 12% dar cel mai bine s-a vazut
la ralanti inainte statea la cald pe la 3,5 si dupa schimbare la 0,9 - 1,1
  • maverik_ro

  • Mesaje scrise: 317
  • Locatie: Olt
  • Masina: Omega 1998 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2007

  • Mesaj Privat
nu am apucat sa fac mai nimic , tobele sunt la fel , sparte , ce am apucat sa verific este filtru de aer , care am vazut ca este imbacsit , si tragea aer fals pe la garnitura aia portocalie .... filtru este pe drum , ar trebui sa soseasca maine , cat despre consumul la relanti , Sad , si la je se prezinta situatia cam la fel ... 2,8 , 3,0 l /h

o sa merg sambata Cenzurat poate oi fi si eu liber ... niox , bujiile trebuiesc dintralea cu tubulara de 17 daca nu ma insel , ce buji ai/ folosesti ?
  • allecs_lungu

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Braila
  • Masina: Omega 1997 x2.0xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Salutare am un omega caravan si am si eu un consum cam mare, mers cu pilotul la 90km/h ami face o medie de 9litri si la un mers in oras nu trec la 2000 de ture, media o face de 13-15litri.
am schimbat bujii +fise si am verificat toti senzorii dupa valorile din auto data si sunt bune.Nu am catalizator deoarece este spart si nici sonda landa nu am verificato. In gazele vacuate miroase a benzina puternic.
Acum intreb daca din catalizator si sonda poate aparea diferenta de 2-3 litri in plis la 100km ?
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
maverik_ro sa inteleg ca masina este achizitionata de curand si nu ai facut schimb de consumabile la ea ?

Pai ce sa spun, motorul asta X20XEV, este un motor suficient de bun, daca-i dai totul la timp ,daca nu, incep problemele. Very Happy

Consumabilele se schimba dupa codul VIN si nu dupa alte bazaconi babesti.

Codul bujiilor il gasesti in Autodata si respecti exact ce se recomanda acolo.




allecs_lungu masina iti consuma pentru lipsurile care le ai enumerat, sonda lambda este cea care masoara noxele si da informatii la ECU pentru corectare/creeare amestec.

Sa aveti spor.
  • allecs_lungu

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Braila
  • Masina: Omega 1997 x2.0xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Intreb si eu daca se potriveste un catalizator de vectra b 1,8 cu toate ca are aceias marime si diametru la teava cu cel de 2.0xev ?
  • maverik_ro

  • Mesaje scrise: 317
  • Locatie: Olt
  • Masina: Omega 1998 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2007

  • Mesaj Privat
StefanTolos a scris:maverik_ro sa inteleg ca masina este achizitionata de curand si nu ai facut schimb de consumabile la ea ?

Pai ce sa spun, motorul asta X20XEV, este un motor suficient de bun, daca-i dai totul la timp ,daca nu, incep problemele. Very Happy

Consumabilele se schimba dupa codul VIN si nu dupa alte bazaconi babesti.

Codul bujiilor il gasesti in Autodata si respecti exact ce se recomanda acolo.




allecs_lungu masina iti consuma pentru lipsurile care le ai enumerat, sonda lambda este cea care masoara noxele si da informatii la ECU pentru corectare/creeare amestec.

Sa aveti spor.

DA .. intradevar , masina este achizitionata recent , dar din cauza serviciului si a sefilor care fac o programare a turelor de te doare capul nu am avut timpul necesar sa ma ocup cu adevarat de masina ...
am facut comanda pentru bujii , filtre (am luat tot aer , polen , benzina , ulei .... ) fise buji , ulei inca nu am luat , vad ca se recomanda 10W40 si nu stiu de care ... aveti ceva recomandari ? cineva spunea ca cei de la opel ar recomanda ARAL .... pe forum am gasit ca ar fi bun si un 10W60 Shocked castrol Magnatec
intradevar , stiu si eu si m-am documentat .. sonda lamba este cea responsabila de amestec , si daca nu ajunge toate gazele la ea , spune ca nu ar avea suficient carburant si face amestecul mai bogat .... de unde si mirosul de benzina in gasele evacuate ca in cazul lui allecs_lungu .
  • allecs_lungu

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Braila
  • Masina: Omega 1997 x2.0xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Ai esapamentul afumat ?
  • allecs_lungu

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Braila
  • Masina: Omega 1997 x2.0xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Cred ca amandoi ne pregatin de schimbat sonda lambda
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Omega B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR