Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • crashdan2000

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Am gasit un tutorial foarte interesant despre cum se poate realiza o instalatie care incalzesi si topesti fierul mai repede ca la forja.
Eu nu am cunostinte de electronica dar caut pe cineva cu cunostinte in acest domeniu pentru a realiza o astfel de instalatie.
Acesta e lincul de la tutorial www.mindchallenger.com/inductionheater/ astept parerile si ideile voastre
Skip ads

  • deleted-21456

  • Mesaje scrise: 106
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Incalzirea prin inductie se foloseste in industrie la topirea metalelor (cuptoare cu inductie) si la calirea superficiala a otelurilor (durificare supeficiala pe o adancime de 1-2-3.. mm functie de frecventa curentului din inductor: la frecvente mari adancimea este mai mica; se incalzeste aproape instantaneu suprafata piesei metalice pana la 850-900 grade si se raceste imediat cu apa). Generatorul de curent alternativ de o anumita frecventa si putere este o problema de construit. In urma cu 30ani si mai bine se foloseau generatoare tip alternator.Acum se folsesc generatoare statice cu componente electronice :tranzitori, tiristoare, triace. Inductoarele folosite sunt continuu racite cu apa: practic sunt confectionate din teava de cupru. Deci cred ca este destul de greu si costisitor sa construiesti o asemenea instalatie si nu-i vad utilitatea pentru uz casnic.
  • crashdan2000

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Nicolae Dumitru a scris:Incalzirea prin inductie se foloseste in industrie la topirea metalelor (cuptoare cu inductie) si la calirea superficiala a otelurilor (durificare supeficiala pe o adancime de 1-2-3.. mm functie de frecventa curentului din inductor: la frecvente mari adancimea este mai mica; se incalzeste aproape instantaneu suprafata piesei metalice pana la 850-900 grade si se raceste imediat cu apa). Generatorul de curent alternativ de o anumita frecventa si putere este o problema de construit. In urma cu 30ani si mai bine se foloseau generatoare tip alternator.Acum se folsesc generatoare statice cu componente electronice :tranzitori, tiristoare, triace. Inductoarele folosite sunt continuu racite cu apa: practic sunt confectionate din teava de cupru. Deci cred ca este destul de greu si costisitor sa construiesti o asemenea instalatie si nu-i vad utilitatea pentru uz casnic.

Nu e pentru uz casnic. Eu am un atelier de fier forjat si cred ca mi-ar fi mai folositor asa ceva decat forja. Avantajul e ca poti incalzi fierul local si mult mai rapid fata de cel clasic pe forja de carbuni sau astea mai noi pe gpl
fara prea mult consum de energie. Asa ca raman la parerea ca se merita investitia in asa o masinarie dar totusi mi se pare mult 5-6000euro pt una facuta in china
  • crashdan2000

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Am vorbit deja cu 2 electronisti si in scurt timp ne apucam de acest proiect.Astept pareri si sugestii de la utilizatorii acestui forum
Skip ads

  • adinan_superstar

  • Mesaje scrise: 264
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2010

  • Mesaj Privat
uite domne' un om cu vointa si pasiune care nu se lasa ...succes in continuare
  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
totusi, care este randamentul instalatiei? si cat consuma ea? banuiesc ca destul de mult....
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Nu-i nimic SF. Sunt cunostinte pure de electrotermie. Am proiectat mai demult un cuptor cu inductie pentru separarea aluminiului de fier din rotoarele de la motoarele in scurtcircuit. Singura parte mai delicata era dimensionarea corecta a conductorului de cupru (gol pe interior pentru racirea cu apa). Randamentele sunt ridicate, dar din cate imi amintesc, trebuie ceva putere.
Exista si varianta incalzirii directe a materialului prin trecerea curentului direct prin el. Aici sunt doua variante: 1. tensiune mare (foarte mare) si curent mic; 2. tensiune mica si curent mare.
Cautati pe la anticari o carte de electrotermie si gasiti cam tot ce va trebuie. Si parca mai era necesar si un calculator stiintific pentru calcule.
Bafta.
  • crashdan2000

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Am gasit pe ebay instalatii cu incalzire pe inductie care costa intre 2500-4500 dolari fabricate in china. cred ca pina la urma am sa-mi iau una de acolo ca vad ca nu am rezolvat nimic cu electronistii care s-au oferit sa realizeze aceasta instalatie
  • andrei ghent

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Calibra 1994 34567890098
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2013

  • Mesaj Privat
vreau si ieu sa fac un aparat din ala cu ancalzire prin inductie ca sa calesc dinti la panza de gater daca poate cineva sa ma ajute
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR