Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • roccatgaming

  • Mesaje scrise: 193
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Astra 2016 B14XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Se pare ca suportul becului din scrumiera mea s-a rupt iar becul nu mai sta la locul lui => nu mai functioneaza iluminarea la scrumiera.

Scrumiera mea cu iluminarea stricata:


Partile componente (poza am gasit-o pe net):


Acum intrebarea e: cum demontez bricheta din soclul ei? Are cineva imagini de la o astfel de operatiune?
Skip ads

  • Gyo

  • Mesaje scrise: 620
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Nici la mine nu mai functioneaza ,chiar as vrea sa stiu cum sa o fac sa lumineze iar..
  • FlaVirus

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Sep 2011

  • Mesaj Privat
aveti idee care este siguranta ei ?
  • roccatgaming

  • Mesaje scrise: 193
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Astra 2016 B14XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Gyo a scris:Nici la mine nu mai functioneaza ,chiar as vrea sa stiu cum sa o fac sa lumineze iar..


Pai trebuie sa vezi daca nu cumva ia becul ars. Daca e ars il inlocuiesti. Daca nu e curent la bec posibil firele intrerupte (desi as spune ca sunt slabe sansele).
Legat de siguranta, merita verificata si aceasta:


Intrebarea mea ramane in picioare, daca cineva stie cum se domonteaza bricheta din soclu...
Skip ads

  • Vlad.

  • Mesaje scrise: 236
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Se demonteaza usor....tragi de plasticu ala in sus parca, nu mai stiu cum am facut la mine cand am schimbat becu
  • bogdonel

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Spania
  • Masina: Astra 2000 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2012

  • Mesaj Privat
sau baga un led si se rezolva Very Happy
  • AIin

  • Mesaje scrise: 558
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2012

  • Mesaj Privat
cu un singur led nu prea merge. trebuiesc trei sau chiar 4 leduri dispuse in jurul prizei pentru iluminare uniforma. iar pentru a se rezolva iluminarea de la scrumiera, eu ma dat 4 gauri in plasticul carcasei scrumierei si am bagat 4 leduri acolo. se vede sperbine, spre deosebire de lumina becului dinainte, cu care de abia bungheam unde este scrumiera.
  • roccatgaming

  • Mesaje scrise: 193
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Astra 2016 B14XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Deci becul e usor de schimbat, asta am vazut cum se face, e trivial.

Insa ma refer la scoaterea partii metalice (cea in care intra bricheta propriu zisa) din corpul de plastic al scrumierei. Asta nu reusesc sa fac, si cred ca o sa sparg pana la urma soclul brichetei si o sa-l inlocuiesc cu totul.

Am pus o poza mai sus (a doua poza din topic) cu cele trei componente ale brichetei. De la stanga la dreapta:

1. Bricheta (partea care se incalzeste si nu ma intereseaza pentru ca nu fumez)
2. Soclul brichetei (partea in care intra bricheta)
3. Inelul iluminat si suport pentru becul de iluminare (asta e piesa pe care vreau sa o inlocuiesc).

Ce nu reusesc eu e sa scot piesele 2 si 3 din corpul scrumierei (vezi chiar prima poza din topic).
Skip ads

  • bogdonel

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Spania
  • Masina: Astra 2000 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2012

  • Mesaj Privat
totusi nu inteleg dc vrei sa scoti plasticul ala ca si asa rupt cum e se rezolva cu un led sau 4 cum spunea colegul mai sus daca vrei mai multa lumina
  • vlad.presada

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Salut. Eu unu nu am reusit sa scot bricheta din soclul ei ala de plastic, aici nu te pot ajuta cu vreun sfat. Oricum e chinuiala sa scoti bricheta de acolo. Daca vrei sa scoti beculetu ala mic din soclu lui ai putin de lucru si acolo Wink) vezi ca soclul de la bec (ala negru) trebuie sa aibe un pin mic pe care trebuie sa il impingi dinspre bricheta spre bec si iese. Cum au spus si colegii de mai sus, de ce nu bagi leduri? eu am pus pe spatele scrumierei trei leduri (din banda de leduri) alimentate din spate de la bricheta si se vede bine noaptea.
  • roccatgaming

  • Mesaje scrise: 193
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Astra 2016 B14XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2010

  • Mesaj Privat
bogdonel a scris:totusi nu inteleg dc vrei sa scoti plasticul ala ca si asa rupt cum e se rezolva cu un led sau 4 cum spunea colegul mai sus daca vrei mai multa lumina


Nu vreau sa se vada mai bine sau sa se vada in alta nuanta fata de restul bordului. Vreu sa fac masina sa fie 100% cum a fost din fabrica, fara leduri colorate si alte modificari. O sa comand cele 2 piese (soclul metalic si suportul de plastic) pe original si o sa sparg piesele existente ca sa le scot de la loc Sad
  • bogdonel

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Spania
  • Masina: Astra 2000 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2012

  • Mesaj Privat
pai nu schimbi nimic pui leduri albe si se vede ca din fabrica ca are un inel galben de plastic daca te uiti bine
Skip ads

  • roccatgaming

  • Mesaje scrise: 193
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Astra 2016 B14XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Ledurile nu au disprersie 360 a luminii, trebuie sa faci o operatiune mai ampla sa pui led-uri si sa lumineze ok. Am vazut si eu la altii si nu m-a multumit rezultatul, asa ca led este NO GO pentru mine. Masina o sa fie cat mai OEM posibil la interior in ceea ce priveste iluminarea Smile
  • bogdonel

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Spania
  • Masina: Astra 2000 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2012

  • Mesaj Privat
ok ok eu nu dau asa mare importanta la detalii marunte asta era doar o parere sa nu te mai chinui
  • Gyo

  • Mesaje scrise: 620
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Eu am reusit astazi sa o fac ,am demontat scrumiera am luat-o in casa si am schimbat becul ...il aveam ars ,2 lei m-a costat operatiunea si 20 minute timp si nervi Embarassed
  • BRadu

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2008

  • Mesaj Privat
@roccatgaming: se poate face, dar cu fff multa rabdare ... aprox 1h; corpul ala de tabla daca te uiti atent este tinut in mansonul de plastic in 2 aripioare - asta e toata stradania; sa apesi in acelasi timp pe cele 2 aripioare de plastic ca sa iasa corpul de plastic.
eu am desfacut-o azi ca vreau sa inlocuiesc corpul de tabla - sa pun unul mai lung.
am scos bricheta din masina si am luat-o in casa unde cu mai multe surubelnite mici si cu o lama ingusta de cuter am reusit.
prima oara am scos partea de fier si plastic din locas cat permite (cam 1/2 pana ajunge la suportul de bec);
dupa care printre corpul de plastic si cel de tabla, pe la o aripioara de plastic am bagat lama de la un cuter mic ca sa tina aripioara decuplata;
apoi la cealalta aripioara am apasat cu o surubelnita iar in acest timp cu o a 2 surubelnita fortam putin cate putin in partea de sus la buza ca sa se traga tabla si sa ramana plasticul;
dupa mai multe incercari am reusit.
bafta!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR