Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Ma bate gandul la una din cele doua insa nu stiu care este alegerea optima din mai toate punctele de vedere.
Poate sa raspunda oricine, utilizator/admirator al celor doua. Ma intereseaza si pareri subiective (in spiritul clubopel) si obiective ca doar are si C-ul ceva de oferit. Very Happy
Ca dotari, din start C4 are mai multe la aceiasi bani. Nu asta este aspectul forte dar nici de neglijat. La ambele este vorba de motorul 1.6i, dotari de bun simt (fara xenon, jante 17, piele sau... pielea mea Very Happy )
In mare, vreau info-uri despre consum, fiabilitate, tinuta de drum si finisaje. Daca vreti sa adaugati si despre design... o faceti pe raspunderea voastra, mie imi plac amandoua.


Ultima modificare facuta de love4cars la Vin 01 Dec, 2006 12:59 pm
Skip ads

  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Parerea mea....IA-TI BMW Laughing
Prietenii stie Cool
  • pytagora

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Rekord 1967 19s
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2006

  • Mesaj Privat
cum potzi sa compari kitch-ul de c4 cu gtc-UL?
GTC-UL e net superior in aproape tot. nu mai vb de stil. c4 va fii ca si bx-ul peste citva ani o masina de care nu stii cum sa scapi mai repede. te uiti la faruri care se uita pe directzia de mers? ( nu e singura), te ajuta pe tine cu ceva ca stie sa citeasca cind ai trecut peste linia alba de iesire de pe banda, dar in alta tzara nu in Romania?.
o gramada de gadgeturi care mai de care mai inutile, prezentate de parca ar fii aur de 24 de K, pentru a justica pretzul unei cutii de conserve prezentata ca o masina? si inca ceva. fff important
o masina la aceasta clasa e vazuta in vest ( de unde scriu acum) un bun de larg consum , adica.......... o cumperi, o folosesti 2 -3 ani si o dai la schimb + bani pentru alta mai noua.........sau efectiv o duci la desmembrari peste 6-7 ani pentru ca te darima asigurarile (si aici vb de cea obligatorie)...........( pe tema asigurarilor mai pot scrie 2-3 pagini).
DE CONSUM NICI MACAR NU INTZELEG DE CE AI PUS PROBLEMA
la masini de 200 de cai te asteptzi sa tzina cu casa? chiar daca GTC -UL are si o varianta diesel, cind vei da in ea mare iti va fii surprinderea.
cam asta e ia GTC-UL...STIL, calitatea produsului, GMC in spate, imagine inca BUNA peste ani, SI INCA CEVA , PRETZ BUN LA REVINDERE.
  • eu
  • ***
  • 712 mesaje
  • din 15 Jun 2004
  • Astra 2006 Z16XEP
  • Bucuresti
  • eu

  • Mesaje scrise: 712
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Ce faci ma love4cars? Parca GTC-ul nu era bun Laughing sau cel putin asa ziceai cand ai vazut-o pe a mea... ca nu e mare diferenta ... ca in banii aia iei seria 5 etc. Parerea mea... ramai cu asta sau ia-ti BMW. Prietenii stie Wink

Lasand la o parte gluma vezi aici: http://www.clubcitroen.ro/forum/portal.php
si aici:www.astraclub.ro
Skip ads

  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
C4 de 12kE -tabla galvanizata, motor 1.6 110cp, consum( luat de pe forumuri nu ce scrie in carte) 9-10% max in oras, climatronic bi-zona, BC, pilot automat, geamuri atermice, vopsea metalizata, parfum ambianta, 6 airbaguri, EBD, AFU, intrerupere carburant in caz de accident, discuri ventilate fata-spate, volan piele, comenzi pe volan, garantie 3 ani.


Ultima modificare facuta de love4cars la Dum 07 Jan, 2007 9:22 pm
  • eu
  • ***
  • 712 mesaje
  • din 15 Jun 2004
  • Astra 2006 Z16XEP
  • Bucuresti
  • eu

  • Mesaje scrise: 712
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Go for C4!!! E perfecta pentru tine.
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
eu a scris:Go for C4!!! E perfecta pentru tine.

Eu cred ca tot BMW l-ar prinde....e mai....altfel. E o masina care prezinta omul, o masina pentru "cunoscatori". Cool
  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Wink


Ultima modificare facuta de love4cars la Dum 07 Jan, 2007 9:22 pm
Skip ads

  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
https://www.clubopel.com/vie...;highlight=#93858
https://www.clubopel.com/vie...;highlight=#89340
Astea sunt doar 2 motive pentru care ti-am sugerat BMW Wink
Cat despre ce ai comentat mai sus.....sanatate fericita Cool
  • OctavianM

  • Mesaje scrise: 308
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2006

  • Mesaj Privat
pentru informatii privind motorizarea uitate pe http://www.globalautoindex....ers3.plt?no=12338 pentru opel astra gtc si pe http://www.globalautoindex....ers3.plt?no=11394 pentru C4. Depinde ge gustul fiecaruia alegerea.
  • pytagora

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Rekord 1967 19s
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2006

  • Mesaj Privat
pentru octavian m: adresele de le-ai dat nu reprezinta nici astra gtc (care este diferita de hatchback) nici vts-ul. e adevarat ca seamana.
domnilor........ atzi deschis o discutzie despre astra gtc . dupa cite stiu eu cu 4 motorizari : diesel de 150 de cai, si benzina de 170 cp, 200 cp si 240 de cai ( MOTORUL DE 240 nu stiu daca se vinde si in Romania ); iar la CITROEN C4 VTS nu stiu decit de o singura varianta , 2litri benzina , aspirat si 180 de cai.
poate tu vorbesti de alceva, de hatchbackul de la astra si de c4 intr-o alta versiune....... sau poate e ceva ce eu am pierdut in ultimele luni...... la motorizari..... la modele .... e posibil sa fie vina mea.........
  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
@pytagora Citeste cu atentie si apoi exprima-ti parerea!
Linkurile date de octavian sunt f bune numai ca tu nu ai timp sa citesti tot.
Mersi octavian. Iti inchipui ca am studiat ambele motoare si mai urmeaza un test drive cu cel din urma...
Skip ads

  • pytagora

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Rekord 1967 19s
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2006

  • Mesaj Privat
e clar , nu prea ai habar .... ies deaici ca vorbesc cu ageamii
  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Eu vorbesc de motor de 1.6 si tu o arzi cu motoare de 170cp si alte chestii...
Nu ma incalzesc chestii de gen: C4=conserva si GTC=supermasina.
Daca aduceai si argumente de orice natura puteam sa iti iau in calcul comentariile.
  • starter666

  • Mesaje scrise: 334
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LEx
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2006

  • Mesaj Privat
salut!!io zic sa vorbesti intai cu 2 persoane care au cate una din masini si citroen si astra .. discuti cu propietari ...vezi ce probleme apar la ambele masini .. bagi un test drive .. si ce te satisface cumperi ..!!dar ia in calcul si faptul ca peste 2 .. 3 ani te plictisesti de masina respectiva .. sa poti sa iti mai scoti si banii pe ea .!!

bafta la cumparaturi !!
  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Fara nici o suparare, C4 Coupe este peste Astra H GTC sau hatchback ca design. Dincolo de design insa, Citroen-ul este sub Astra ca ride quality (are suspensii mai moi, directia este mai putin precisa iar feeling-ul general ar multumi un pensionar-ceea ce nu e cazul). Din pacate Citroen-ul mai puncteaza se pare la capitolul garantie (1 an in plus), politica in service vis-a-vis de clienti (nici n-ar fi greu de altfel...). Pe partea cealalta, o data terminata garantia un C4 s-ar putea dovedi mult mai scump la intretinere. Daca vrei sa tii masina mai mult de 3 ani, tot Astra recomand, daca vrei s-o tii 2-3 ani atunci C4 Coupe este interesant. Oricum in nici un caz sa nu te gandesti la C4 cu 5 usi, este ca porcu' de urata de la mijloc in spate...
  • OctavianM

  • Mesaje scrise: 308
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2006

  • Mesaj Privat
la capitolul design fiecare are gusturile lui...mie de exemplu nu-mi place interiorul nici la C4 nici la Astra ....da asta e parerea mea.....cat despre fiabilitatea masinilor frantuzesti...nu prea as avea de spus pt ca nu din cate am auzit nu sunt. Nu luati asta in nume de rau....da toti prietenii mei care au avut o masina frantuzeasca au zis k daca o schimba sigur o sa isi ia una germana.
  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
C4 e mai ieftin decat Astra si are mai multe dotari, inca 1 an de garantie...Intretinerea in general la masinile frantuzesti e fff scumpa, cat despre consum e oarecum egal cu cele nemtesti. Mie C4 nu mi`a placut niciodata, mai ales varianta in 3 usi. Astra pare mai sportiv, mai agresiv...parca e mai suparata. La C4 insa admir, lista lunga de dotari standard si volanul cu mijloc fix...cred ca e putin ciudat, dar induce un aer de sportivitate. Daca poti trai fara clima bi-zona, piele pe nush unde si altele, alege Astra. Dar cel mai bine, cum zicea cineva mai sus, fa un test-drive si formeaza`ti singur o parere despre masini.
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Despre fiabilitatea masinilor frantuzesti nici nu are rost sa discutam Laughing ca sa nu mai zic de devalorizarea lor... Oare cu cat se vinde un Citroen din '92 si la ce pret se vinde o vectra? Cat despre Astra GTC atat pot spune: e Vauxhal'ul care l'a facut pe Jerremy Clarkson sa isi manance propriul par Very Happy
  • OPC2006

  • Mesaje scrise: 162
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 z28net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2006

  • Mesaj Privat
dificil ...
C4 3usi e o masina care imi place mult ca design -nu ca nu-mi place GTC ul, parca din fata da mai bine un C4 -atat . in rest comportament , fiabiliatate , pret ...stiu doar ca e frantuzeasca.
Daca s-ar putea un C4 pe afara si in rest Opel m-as baga , altfel cred ca as lua C4 cu mai multa strangere de inima decat un GTC. Oricum sambata la intalnire mi-am spalat ochii cu o gramada de GTC uri de toate culorile si parca nu mai arata din fata chiar asa rau vis a vis de C4.
In privinta pretului :ai un buget si alegi o masina cu dotari mai multe sau alta fara dotari . tu alegi.
Eu de exemplu am luat OPC dupa un vectra C fiabil , de care am fost si inca sunt multumit dar cu un design discutabil ( masina mea nu mi-a placut niciodata din fata - o consider oribila , in schimb mi-a placut spatele ) si .... nu am avut suficienti bani pt A4 (BMW) sa fac saltul de putere de la 2.2 si dotari cel putin la fel Embarassed
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR