Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • dolc3_sell

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Buna seara, de curand mi-am cumparat fete de usi cu iluminare pentru Vectra mea ( a mea nu avea iluminare in fetele de usi) . As dori niste sfaturi pentru a le alimenta Multumesc
Skip ads

  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
S-a mai discutat pe forum de multe ori....
ai doua variante, daca ai mufele deja trase, sti ce ai de facut
Daca nu ai mufele trase in usi, te legi de plafoniera si gata..dureaza ceva timp pana tragi firele prin burdufuri etk..

Bafta!
  • dolc3_sell

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2011

  • Mesaj Privat
pustiu_pst a scris:S-a mai discutat pe forum de multe ori....
ai doua variante, daca ai mufele deja trase, sti ce ai de facut
Daca nu ai mufele trase in usi, te legi de plafoniera si gata..dureaza ceva timp pana tragi firele prin burdufuri etk..

Bafta!


M-am gandit la asta, insa nu as vrea sa dau plafonul jos sa trag un plus de acolo.. Multumesc oricum
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
ce treaba are plafonul?...firele de la plafoniera trec pe la stalpul de la usa la sofer, dai plasticul jos si vei avea 2/4 fire depinde, de la plafoniera este cel negru si rosu( cele portocalii parca nu le bagi in seama) ...alta varianta nu exista..asa am facut si eu la ambele masini...
Skip ads

  • ssergiiu

  • Mesaje scrise: 431
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1997 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Atunci mai simplu, ia un + de la bricheta.
  • dolc3_sell

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2011

  • Mesaj Privat
pustiu_pst a scris:ce treaba are plafonul?...firele de la plafoniera trec pe la stalpul de la usa la sofer, dai plasticul jos si vei avea 2/4 fire depinde, de la plafoniera este cel negru si rosu( cele portocalii parca nu le bagi in seama) ...alta varianta nu exista..asa am facut si eu la ambele masini...


Okay, multumesc frumos pentru sfat, asa o sa fac. Bafta si tie cu masina !
  • dolc3_sell

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2011

  • Mesaj Privat
ssergiiu a scris:Atunci mai simplu, ia un + de la bricheta.


Daca iau + de la bricheta o sa imi stea tot timpul aprinse cand este contactul plus si nu prea are sens.
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
o sa te convingi in scurt timp ca solutia este mai sus scrisa de mine...Altceva pe masina care sa se aprinda cand deschizi usa este plafoniera, sau sa incerci sa iei de la fiecare tamburuc care este pus pentru alarma, dar te complici...

tu sti mai bine cum vrei..

Bafta!
Skip ads

  • fratelo4u

  • Mesaje scrise: 465
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2009

  • Mesaj Privat
pustiu_pst a scris:ce treaba are plafonul?...firele de la plafoniera trec pe la stalpul de la usa la sofer, dai plasticul jos si vei avea 2/4 fire depinde, de la plafoniera este cel negru si rosu( cele portocalii parca nu le bagi in seama) ...alta varianta nu exista..asa am facut si eu la ambele masini...

Si m-am chinuit sa trag curent la mufele din usi dar nu am reusit , unde zici tu pustiu_pst, am desfacut si eu plasticul de la stalp si nu am gasit fire ci o panglica. Mentionez ca mufele sunt in panouri dar nu vine curent pe ele .
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
O sa fac astazi poze, eu aveam in stalp 4 fire, 2 erau de la plafoniera( aveam plafoniera stock) Probabil depinde de modelul de plafoniera...O sa fac astazi poze exact la stalp
  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Va salut. La modelele Vectra B1, s-a montat cablaj ''cabluri'' pana la plafoniera, trapa(care au), manere iluminate(care au), masini pana in 2000, dupa 2000(B2) s-a montat cablaj ''panglica'' pana la plafoniera, etc.
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
atunci luat + direct de la plafoniera...nu este greu sa treci firul pe sub plafon pe la plafon nu desfaceti nimic, inghesuiti cablul acolo( eventual desfaceti doar parasolarul) dupa la stalp, jos etk...
Skip ads

  • krashy22

  • Mesaje scrise: 1,250
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2007

  • Mesaj Privat
De curand am achizitonat si eu lampile pentru buzunarele de usi. Usile aveau deja mufele aferente lampilor si pe fata functioneaza impecabil . Problema este ca pe spate, in mufe imi lipseste "masa" plus am in mufe. Banuiesc ca firul de masa este intrerupt pe undeva ca alfel nu imi explic de ce nu se aprind lampile de pe usile din spate .Contactele de pe stalpii centrali functioneaza. Cum as putea remedia problema ?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR