Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • cyberbob

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Salutare!

Z19dth cu dpf nu are sonde lambda, are 2 senzori de temperatura. De asemenea nu e recomandata regenerarea fortata. Cand saturatia ajunge la 90% NU se schimba nicidecum dpf, sau se da regenerare fortata, se asteapta pana cand ecu comanda regenerarea. In general el asteapta un drum in afara localitatii...dar daca saturatia depaseste 100% ecu o sa comande regenerarea si in oras.
Cand isi face regenerare nu e recomandat sa o turezi la 4000, cel mai sanatos pentru dpf si alte anexe ale motorului, adica turbina, este ca in timpul regenerarii sa mentii o turatie constanta in mers intre 2000 si 2500rpm.
Egr-ul e foarte usor de curatat la motorul tau, gasesti tutorial cu poze la sectiunea tutoriale. Daca nu te descurci, sapt viitoare dupa ce ma fac bine, bem o lada de bere si ti-l curat eu Smile)
Stergatoare poti sa iei de unde gasesti mai ieftin, valeo, bosch, champion, ce vrei tu.

Adi G
Skip ads

  • Gabriel Duta

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2013

  • Mesaj Privat
hai ca am comiso ,am bagat benzina peste motorina si nu stiu cum se da jos rezervorul sau cum o scot .daca stie cineva zafira b
  • deleted-46863

  • Mesaje scrise: 439
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2010

  • Mesaj Privat
AI BAGAT MULTA?daca ai bagat sub 10 l completeaza cu motorina daca ai bagat mai mult incearca s-o scoti cu furtunul ,unul mai lung
  • Gabriel Duta

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2013

  • Mesaj Privat
am rezolvat .am dat jos roata de rezerva ,(rezervorul e greu de dat jos daca nu ai elevator)dupa care am scos un furtun gros de cauciuc care face legatura intre gura de umplere (care este de plastice)si rezervor.am introdus un furtun foarte moale .masina am pozitionato putin in panta si cred ca am scos aproape tot :de ce spun asa ?!pentru ca dupa ce am bagat motorina a mai tremurat motorul pret de 30 secunde
Skip ads

  • Gabriel Duta

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2013

  • Mesaj Privat
am uiatat sa precizez cam 15 litri am bagat
  • Gabriel Duta

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2013

  • Mesaj Privat
mulltumesc adi G
  • Gabriel Duta

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2013

  • Mesaj Privat
tinem legatura
  • Gabriel Duta

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2013

  • Mesaj Privat
o sugestie pentru distributie am 82000 si cam 5 ani ,loc ,locatie etc.
Skip ads

  • deleted-46863

  • Mesaje scrise: 439
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2010

  • Mesaj Privat
vezi manualul de intretinere, ai 10 ani sau 150000 km. primul termen parcurs,faci cum vrei daca o ai de noua si sti cum ai mers cu ea poti s-o mai lasi daca ai cumparat-o acum nu poti fii sigur de km. reali si trbuie s-o schimbi.
  • Gabriel Duta

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2013

  • Mesaj Privat
de unde manual ?sunt al-doilea proprietar dar masina este luata de la dibas ,km reali.Am fost la un service si mecanicul nu a vrut sa_mi faca regenerarea
  • Gabriel Duta

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2013

  • Mesaj Privat
de unde manual ?sunt al-doilea proprietar dar masina este luata de la dibas ,km reali.Am fost la un service si mecanicul nu a vrut sa_mi faca regenerarea
  • deleted-46863

  • Mesaje scrise: 439
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Las-o incolo de regenerare se face singura ,nu mai da banii pe la mecanici degeaba daca mergi mai mult in oras la cateva sute de km. mai dai o talpa si pe afara sa mai respire si motorul astea sunt motoare de alergat mult nu fataiala prin oras pt. oras sa fabricat Corsa,e pacat sa nu simti motorul asta pe care il ai tu la drum lung ,daca ai vreo posibilitate sa te bagi sub ea are 2 furtunase la DPF si care duc la un senzor care la randul sau masoara saturatia si de la temperaturi ridicate cam crapa si atunci apar dereglari .vad ca esti din bucuresti daca te pot ajuta cu garajul meu ,am canal si te poti folosi de el .
Skip ads

  • Gabriel Duta

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2013

  • Mesaj Privat
de unde bani si de o corsa ?ca tare mi-as lua una .asta am cumparato pentru familie,adevarul este ca mai mult in oras circul ,doar cand plec la tara mai alerg si nu prea cu dansa da iti dai seama merg si cu copii. poti sa-mi lasi un nr de telefon Question
  • deleted-46863

  • Mesaje scrise: 439
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2010

  • Mesaj Privat
vezi ca ti-am trimis nr. de telefon
  • Gabriel Duta

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2013

  • Mesaj Privat
multumesc bd. tot nu m-am lamurit cu manualul acela de intretinere.poti sa ma scoti la mal ca m-am impotmolit .nu stiu ce sa mai cred ,,,uni zic asa alti zic invers
  • deleted-46863

  • Mesaje scrise: 439
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2010

  • Mesaj Privat
E foarte simplu :producatorul la tipul tau de motor spune sa schimbi distributia la 10 ani sau 150.000 de km. primul termen atins ,si de aici incolo intelegi ce vrei sau faci cum crezi de cuviinta.De regula acest termen nu trebuie respectat cand cumperi un sh. si nu cunosti f,bine istoricul masini ,reprezentantele de pe la noi ca sa ia banii la fraieri ca noi ne cheama la 60.000 sau 4 ani, ca altfel nu iti mai acorda garantia si verzi si uscate............,ca vezi la noi e praf mult si bla, bla.......,parca in occident nu e praf neamtu schimba fix la 150.000 ca in 2 ani ia facut lejer.
  • Gabriel Duta

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2013

  • Mesaj Privat
da asa e in germania neamtul Ii mananca in doi ani
  • deleted-46863

  • Mesaje scrise: 439
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Faci si tu cum crezi de cuviinta,vezi de la cine ai luat-o daca este din Romania vezi daca a schimbat-o la 60.000 ,daca nu ai incredere si ai banii si vreodata vrei s-o schimbi dute la un service serios care da garantie si nu te duci tu cu piesele le pun de la ei , caci daca se intimpla ceva nasol o sa zica ca este vina pieselor care le ai dus tu nu din manopera lor.Eu am luat masina de la un samsar de masini dar cu firma si garantie 6 luni binenteles vrajeala ca nu da ei garantie dar asa e legea masina avea pe bord 65.0000 de km. adusa din Belgia dar nu m-am luat dupa km. ca sigur se masluiesc 90%, i-am dat japca pe A 1 180 LA ORA m-am uitat cum arata ,culmea nu a sters si el erorile din bord daca tot a umblat pe acolo am pus-o pe mai multe testere toate arata real km. dar romanul trebuie sa castige si el ceva nu? M-amdus la dibassi am schimbat distributia si pompa de apa garantie 2 ani m-au invitat sa stau langa masina daca vreau si cand a dat-o jos sa vazut ca este cea originala aveau si data de fabricatie pe ele cureaua si rolele.Vezi ca mai este servisul lui Maiandrei sunt f. buni si au si piese cred ca la pret sunt mult sub reprezentante.
  • Gabriel Duta

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2013

  • Mesaj Privat
pai da-mi si mie adresa lui maiandrei te rog!? eu ma duc pe undeva in centru pe str. turnatorilor,destul de bunicei,stau langa ei cat repara.dar sunt deschis catre nou
  • deleted-46863

  • Mesaje scrise: 439
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2010

  • Mesaj Privat
DA cautare pe forum are adresa spre iesirea A2 pe stanga EDS service .
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR