Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • MARIAN99ASTRA

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Italia
  • Masina: Astra 1999 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Salut toti membri forumului !Sint nou pe forum si as dori citeva informatii referitoare la problema pe care urmeaza sa v-o prezint .Mai intii masina :Opel Astra G Club ,1999 ,motor X14Xe ,122000 Km .Am cumparat-o acum 6 luni si in afara de faptul ca martorul ABS era mereu aprins (rezolvat) si a martorului de presiune ulei care nu se aprindea (rezolvat)nu am avut alte probleme.Am facut 12000 Km in oras si in autostrada .Dar ,totusi cu ceva timp in urma s-a aprins check engine !Se aprinde si se stinge singur .Am observat ca se aprinde la sarcina relativ ridicata in jurul turatiei de 3000.Cind scade sarcina prin slabirea acceleratiei sau in coborire ,dupa citeva secunde se stinge .Am curatit supapa EGR si am schimbat bujiile (NGK).Uleiul folosit este ELF 5w40.Nu releva nici o eroare in ECU. In speranta ca cineva ma va ajuta ,va multumesc si va doresc mil. de Km fara cea mai mica problema !
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Adica nu ai nici o eroare? Eu totusi banuiesc ca ai o eroare stocata. In functie de eroare, poti identifica problema.
  • MARIAN99ASTRA

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Italia
  • Masina: Astra 1999 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Salut si iti multumesc pentru raspuns .Cind am demontat supapa EGR pentru a o curati nu citisem erorile .Dupa ce am montat-o mi-a aparut eroare EGR non prezenta .Am dedus ca a vazut eroarea ca urmare a decuplarii conectorului .Operatiunea a fost facuta fara a desface legaturile de la baterie .Eu ma gindesc la filtrul de benzina care din cauza murdariei nu mai asigura debitul necesar la sarcina .Astazi fac un nou test si va tin la curent .Va multumesc anticipat si doresc tuturor o zi buna !
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Daca nu ai benzina suficienta vei avea eroare de amestec sarac....
Skip ads

  • MARIAN99ASTRA

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Italia
  • Masina: Astra 1999 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Salut membrii forumului !Revin cu date in legatura cu problema semnalata .Am descoperit urmatoarele coduri eroare :
P 0170 Lean exhaust not present
P 0650 Telltale voltage low not present
P 1612 Immobiliser no or wrong signal not present
P 0130 O2 sensor open circuit not present.
Daca cineva a avut astfel de probleme si a rezolvat, este rugat sa posteze detalii .va multumesc si va doresc o seara buna 1
  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
amestec sarac, indicator bord pentru emisii (ecu) tensiune mica, dificultate a citi cipul din cheie, sonda lambda circuit defect.
  • alexx_gan

  • Mesaje scrise: 838
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2013 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Iti consuma ulei?
  • luciraica

  • Mesaje scrise: 2,000
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2011

  • Mesaj Privat
verifica si etanseitatea evacuarii si a admisiei... si chiar sonda de oxogen
  • MARIAN99ASTRA

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Italia
  • Masina: Astra 1999 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Nu consuma ulei ,trage bine si cind se aprinde check engine ECU nu intra in avarie .Amestec sarac poate insemna si colmatarea filtrului de benzina ?Cit despre P 0130 ma gindesc la contact imperfect la conectorul sondei lambda sau fir intrerupt dat fiind ca eroarea a fost temporara .Acelasi lucru (fir intrerupt) am gasit si la senzorii de la ABS ambele roti fata .Va astept cu noi sugestii si multumesc celor care au postat incercind sa ma ajute .
  • Omega

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2007

  • Mesaj Privat
in locul tau as fi disperat sa schimb sonda aia cu una de stiu ca merge sigur si sa incerc. la tine problema e ca citesti niste coduri din istoric, tu trebuie sa faci verificarea cand intra motorul in avarie si ai ce citi pe prezent. succes
  • MARIAN99ASTRA

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Italia
  • Masina: Astra 1999 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Va salut si revin cu o noua intrebare legata de ceea ce am scris mai inainte:am demontat supapa EGR ,am curatit-o si acum am observat ca a crescut consumul semnificativ.Nu am facut un calcul exact ,dar se vede clar ca s-a dublat cel putin.Va intreb ,avind in vedere ca garnitura supapei fiind metalica,este posibil sa nu etanseze pe galerie si in felul acesta,tragind aer fals sa creasca consumul ?Va multumesc anticipat si astept sugestiile Dv.O seara buna!
  • MARIAN99ASTRA

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Italia
  • Masina: Astra 1999 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Rezolvat prin inlocuirea sondei lambda.Amestecul era bogat pentru ca avea si miros de benzina la esapament.De aici cred ca este si consumul mare.Multumesc celor care au incercat sa ma ajute.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR