Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • LeTigre

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Stau in Buc dar domiciliul din cartea de identitate e in alta localitate. Deci, tb sa ajung la Udriste. Ma gandeam eu sa fac contestatie, dar daca nu e acceptata, platesc 500 RON. Prefer sa nu ma risc

Plateste la CEC si pastreaza chitanta. Nu esti obligat sa te duci nicaieri. Oricum amenda o sa o tirmita la Administratia Financiara de care apartii si cand te duci pe-acolo le arati si chitanta si te sterg din calculator.
Skip ads

  • maramu

  • Mesaje scrise: 304
  • Locatie: Targu Mures
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Eu ma luat un radar pe undeva prin Bacau, noroc ca era curba, aveam doar 96 ca puteam sa raman pieton. Am platit a doua zi dar bineinteles ca nu am mai mers la politie cu dovada platii, dar am pastrat amenda si chitanta. Cand am radiat masina mi-au spus cei de la finate ca am o amenda de 100Ron, m-am dus cu chitanta si asta a fost tot, 5 minute.
Multa bafta tuturor.
  • jolyjoker

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1994 c18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2006

  • Mesaj Privat
alex_arhire a scris:Stau in Buc dar domiciliul din cartea de identitate e in alta localitate. Deci, tb sa ajung la Udriste. Ma gandeam eu sa fac contestatie, dar daca nu e acceptata, platesc 500 RON. Prefer sa nu ma risc.



uite si eu mi am luat o aberanta amenda d 300 ron...si am depus contestatie...intr un fel ai un avataj in cazul in care nu platesti in 48 d ore...adik sa platesti jumate din suma...dak nu e mai bine sa faci contestatie..pt intrii in instanta si chetia poate dura 3-12 luni...da...exagerat d mult...dar poti sa castigi si sa ti se anuleze amenda..sau sa pierzi si sa platesti aceeasi bani..
in cazul in care ai platit amenda si ai depus contestatie in mod normal dak ai castigat ar tre sa ti se inapoieze banii...dar totusi traim in romania si eu zic k nu vezi nici un ban inapoi...asa k eu am depus contestatia si nu mi am platit amenda...
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
jolyjoker da' pentru ce Doamne iarta-ma ti-au dat asa amenda?
Skip ads

  • kata

  • Mesaje scrise: 586
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2004

  • Mesaj Privat
LeTigre a scris:
Plateste la CEC si pastreaza chitanta. Nu esti obligat sa te duci nicaieri. Oricum amenda o sa o tirmita la Administratia Financiara de care apartii si cand te duci pe-acolo le arati si chitanta si te sterg din calculator.

Daca ai bafta ... pe mine m-au haitut 3 ANI de zile cu o amenda ( tot de circulatie ), pana am reusit sa o sterg din calculator ... si acum mai am chitanta la mine, pentru orice eventualitate ( de 2 ani ) Razz
  • jolyjoker

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1994 c18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2006

  • Mesaj Privat
pt ce mi-am luat am 3 mil + 6 pct + talon suspendat? PT CA NU AM AVUT 50 M PLACUTA PE SPATE PT CA AVEAM SUPORTUL RUPT SI LA 3 NOAPTEA NU AI DE UNDE SA CUMPERI SUPORTI si pt asta comisar CIOBANU m-a ars...adica si-a facut norma de amenzi mai bine zic...
dar am facut o reclamatie la IGP si UDRISTE si se pare ca va rasp pt faza asta...pt ca am avut talonul suspendat 15 zile...dar mi-a dat dovada tot pe 15 zile cea mai mare aberatie posibila...
in mom asta POLITIST = DUMNEZEU pe strada, asa ca aveti grija
  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Am platit azi amenda de 247,5 RON la Udristea ca sunt din provincie si numai acolo puteam sa ma duc. Pe fata te fura statul roman: nu accepta 247,5 RON, ci tb. sa se rotunjeasca la 248 RON. Mama lor de hoti; oricum de 5000 lei vechi le`am cerut sa`mi faca 2 copii xerox, dupa procesul verbal si dupa chitanta. Si au facut..... Dupa aia, am traversat strada si am lasat originalele la ofiterul de politie de acolo. Si cam asta a fost.
Azi, ma intorceam de la serviciu: Unirea - Hala Traian - Foisor. Parca au calcat in streche politistii de la o vreme: in fiecare intersectie cate 2 -3 care bineinteles ca mai mult incurcau, decat dirijau. Dar asta e, n`ai ce le face ca la urma urmei tot ei pun legea in aplicare. De la capatul lui 32 (Unirea) pana la intersectia dintre Ferdinand cu Mihai Bravu am facut 1h si 40 min.
Sa traiasca (bine) Brigada Politiei Rutiere !!!! Sad
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
off topic
De la capatul lui 32 (Unirea) pana la intersectia dintre Ferdinand cu Mihai Bravu am facut 1h si 40 min.


aaaaaa, e bine.. Wink
eu fac 3 km in 30-40 minute....pina la serviciu..
mai spre inceputul toamnei am lasat masina si am mers vreo 10 zile pe jos. 20-25 min....
no comment

(din pacate acum, fiind mai frig, o duc pe fetita mea la scoala cu masina si daca sint plecat sint bun plecat si ma duc cu masina la serviciu...altfel... traiasca mersu' pe jos!)
Skip ads

  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Eu mi-am luat amenda 66 ron si 2 puncte penalizare pt. ca am "gonit" cu fantastica viteza de 66 km/h pe raza comunei Maldaeni jud. Teleorman (sau Telemorman?). De altfel din cate stiu eu acolo exista pe vremuri restrictie de 60 dar au dat-o jos. Ce m-a deranjat iarasi este faptul ca cei de la CEC au refuzat sa incaseze 33 ron (desi eram in limita de 48 de ore) pe motiv ca pe PV nu era specificat nu-stiu-ce... Si va fi tot mai rau pt. ca in curand vor primi si chitantiere baietii (va mai aduceti aminte vremurile de glorie...?).
  • jolyjoker

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1994 c18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2006

  • Mesaj Privat
iti zic eu k dja au primit acele chitantiere...sau carnetele d spaga;))...mie in mom in care mi a dat amenda avea chitantierul la el..da era 3 noaptea si a zis k ii e lene sa scrie si chitanta..asa k..
  • maramu

  • Mesaje scrise: 304
  • Locatie: Targu Mures
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Ingineru a scris:...cei de la CEC au refuzat sa incaseze 33 ron (desi eram in limita de 48 de ore) pe motiv ca pe PV nu era specificat...

Intradevar este un alineat pe procesul verdal unde zice cam asa ceva "Contravenientul declara: "Ma angajez/nu ma angajez" sa achit in termen de 48 ore ........." aici trebuie avut mare grija sa completeze fraerul care este ajentziii ca altfel ghinion.
Sa dea Domnul cat mai putine si bafta tuturor.


Ultima modificare facuta de maramu la Mie 31 Jan, 2007 7:32 pm
  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Pe mine cand m`au oprit, m`au intrebat fara nicio jena: Ai bani la tine?
Draq, aveam 200.000, ma faceam de rusine....erau si doi. Am batut eu un apropo, dar degeaba. Asta e...noi sa fim sanatosi si sa circulam legal....La pietonii care trec pe rosu nu le zice nimeni nimic sau carutasii de pe drumurile europene etc, numai soferii sunt luati in vizor. Daca nu dai prioritate la trecere, iti iau bajetii permisul, dar daca un pieton trece pe rosu, sanatate si la revedere. Of, tara lui mos peste Romania asta. Nu cred ca o sa prind ziua cand vor amenda si pe restul participantilor la trafic.....
Skip ads

  • jolyjoker

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1994 c18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2006

  • Mesaj Privat
si ca sa inveselim un pic acest subiect...am sa descarc o pagina din noul cod rutier Wink
  • Boogie

  • Mesaje scrise: 991
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Cam tarziu comentariul meu dar......... Mie mi-au luat carnetul pe 30 zile...si dupa ce m-au lasat pieton mi-au mai dat o amenda ca am traversat pe langa trecere...pe la vreo 20m... Very Happy Deci se dau amenzi si la pietoni...eu stiu ! Embarassed
  • cristiete

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Astra 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Mie mi-a venit acum o saptamana o instiintare de la primarie ca am o amenda neplatita din 1998, de 20 de lei! Va rog sa ma credeti ca am pastrat cativa ani (cel putin 3) chitanta si procesul verbal - era o amenda pentru viteza in Bucuresti, de fapt singura de pana acum -, bineinteles ca a doua zi am fost la CEC la Craiova si am platit-o, am facut copii dupa ea si dupa pv, le-am pus in plic si le-am trimis la Bucuresti, dar dupa 9 ANI, nici nu stiu daca s-a descompus hartia din chitanta respectiva, probabil ca da, oricum, nu o mai am...
  • Corsafuhrer

  • Mesaje scrise: 869
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Stai calm ca amenda aia e prescrisa de vreo 8 ani. Cool
  • codrin

  • Mesaje scrise: 477
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Pai astia nu auzisera de termenele de prescriere conform Codului Fiscal ? Dupa 5 ani era deja prescrisa , nici nu mai trebuiau sa-ti trimita instiintarea . Sau poate ca instiintarea a facut cativa ani pana la tine ? Smile Asa s-ar explica de ce te anunta de-abia acum de amenda .
  • cristiete

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Astra 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Astea le banuiam si eu, ideea e ca instiintarea e facuta acum. Nici nu stiu: Pot sa cer oare procesul verbal de la ei? cum putea sa apara o amenda (platita de fapt ! Sad ) dupa atatia ani, mai ales daca ele se prescriu?
  • Cristi_C

  • Mesaje scrise: 741
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2003 z18xe + z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Daca tot suntem la subiectul asta, dupa cat timp se prescriu amenzile, si unde trebe sa mergem sa vedem daca avem ceva amenzi: la primarie sau la finante? Ca eu am luat una de la politia rutiera si una de la politia comunitara, si nu le platesc ca sa ii culeaga altcineva.
  • Boogie

  • Mesaje scrise: 991
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Alea de la politia rutiera se platesc la CEC
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR