Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • IonutDaniel

  • Mesaje scrise: 220
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Am mers la service cu urmatoarea problema : la fiecare viraj se auzea un mic pocanit de la nivelul rotilor fata. Sunetul era foarte discret , deci trebuia sa nu mearga nici muzica, nici clima, altfel nu se auzea si de altfel nici se simtea ceva la volan. Mi a spus baiatul de acolo ca este vorba despre rulmentii pentru flansa amortizor. Urmeaza sa i schimb si sper sa fie ok apoi. Voi ce stiti despre treaba asta , v ati mai confruntat careva cu probleme de genul asta ? Multumesc!
Skip ads

  • gogo_y17dt

  • Mesaje scrise: 492
  • Locatie: Falticeni sau Iasi
  • Masina: Vectra 2004 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Am patit si eu. E sigur de la rulmentii de la flanse. Nu se simte la volan dar in schimb in timp va pocni mai tare mai ales cand mai intra praf sau mizerie la ei.
  • IonutDaniel

  • Mesaje scrise: 220
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Merci de raspuns! Si sa inteleg ca dupa ce i ai schimbat au disparut complet aceste probleme: ) Mai vb!
  • cosmin stiuca

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Signum 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Schimba ambele flanse si ambii rulmenti,altfel vei face ca mine:am schimbat numai pe dreapta pentru ca acolo era bataia si dupa 6 luni a cedat si stanga.Astfel am fost nevoit sa merg din nou la service si sa le schimb pa amandoua.
Skip ads

  • IonutDaniel

  • Mesaje scrise: 220
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Eu schimb oricum ambii rulmenti, dar flansa de ce ? Asta doar in cazul in care se cere a fi schimbata si ea, dar la mine am inteles ca problema este la rulmenti! : ) Mai vb , numai bine!
  • teo1985

  • Mesaje scrise: 280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Si eu am schimbat flansele si rulmentii, desi nu cred ca flansele trebuiau schimbate. Sunetele acelea sunt de la rulmenti, deobicei intra praf , mizeria la ei. Mie mi-a aparut acel zgomot dupa o ploaie zdavana.. Iti recomand ceva mai de calitate , sachs, lemforder sau boge. Diferentele de pret pentru rulmenti nu sunt mari asa ca mai bine dai 10-15 lei in plus dar iei ceva mai de calitate.
  • alex_paval

  • Mesaje scrise: 620
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Dati-mi si mie un indiciu, flansele cand sunt cu belele, ce fel de zgomot se aude?
  • cosmin stiuca

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Signum 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
La mine zgomotul produs era ca si cum s-ar fi rupt ceva metalic, asta cand viram stanga sau dreapta.Cateodata aveam impresia ca o sa cada motorul sub caroserie.
Skip ads

  • alex_paval

  • Mesaje scrise: 620
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Am inteles.. Eu am un joc pe ambele roti, si ma rog sa nu fie pivotii, altfel o pun de 10 mil numai bratele Neutral
  • teo1985

  • Mesaje scrise: 280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Sal ! Cand sunt dusi rulmentii auzi ceva metalic care trosneste ca si cum s-ar rasuci un arc metalic. De pivoti cam da...tot asa stiu si eu ca se schimba cu tot cu brat.
  • cyberbob

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2010

  • Mesaj Privat
alex_paval a scris:Dati-mi si mie un indiciu, flansele cand sunt cu belele, ce fel de zgomot se aude?

Cand treci peste un speed bump, daca treci mai incet, cand rotile din fata coboara de pe el astfel incat amortizorul sa se comprime, cand botul masinii se ridica, o sa auzi o bataie. La mine asa se manifesta flansele.

Adi G.
  • alex_paval

  • Mesaje scrise: 620
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Exact la fel se manifesta si la mine, multam' fain pentru indicii. Daca as scapa doar cu flansele sunt bucuros Smile
Skip ads

  • cyberbob

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Salutare!

Eu o sa schimb si rulmentii cand schimb flansele, pretul unuia e intre 50-60ron, oricum ii demonteaza cand se dau flansele jos. Deci poti sa schimbi si rulmentii daca nu sunt schimbati de cand ai luat masina.

Adi G.
  • alex_paval

  • Mesaje scrise: 620
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Operatiunea o fac eu, am presa si toate sculele la indemana iar rulmentii i-am schimbat in toamna pt ca dadeau semne de uzura la viraje. Flansele am inteles ca-s mai scumpute, in jur de 170 de lei parca...
  • cyberbob

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Intr-adevar sunt mai scumpe flansele, undeva peste 150ron, spor la treaba!

Gata...ca sunt off-topic! Smile)


Adi G.
  • CapellaCt

  • Mesaje scrise: 1,624
  • Locatie: Deutschland
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Eu am avut problema asta in concediu(in noiembrie), am scos capacele de plastic,am dat cu wd40 si s-a rezolvat; cel putin pana acum. A fost destul de neplacut ca nu stiam de la ce se aude si sa stau cu masina in service nu era o solutie prea buna...
Pana acum e ²liniste², cand va reveni problema voi schimba rulmentii/flansele sau ambele.
  • DoTy

  • Mesaje scrise: 179
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Am schimbat si eu prin septembrie... si din cate stiu cam tot ce tine de roata... stanga/dreapta ... dar am observat acum de la 1 timp la viraje stanga d obicei se aude ceva... caraie ceva pe acolo cand iau viraj stanga face mai rau cand virez dreapta mai putin .. sa fie oare ce spuneti voi ... preciez app toate gropile din oras le-am incercat Sad asa de multe sunt nu stiu pe langa care sa trec si sunt ca 1 schior dala de atinge steaguri in coborare ... le iau pe toate Sad

Stiti cumva 1 pret cat m-ar costa operatiunea asta?
  • cyberbob

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Salutare!

Da, sunt rulmentii de flansa daca se aude cand virezi. Pretul unuia e intre 50-60 ron. Poti incerca ce a facut CapellaCt, le mai lungesti viata putin.


Adi G.
  • DoTy

  • Mesaje scrise: 179
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Ce e ala wd40 ? si de unde pot cumpara? asa ceva?
  • cyberbob

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Asta e wd 40 http://lmgtfy.com/?q=wd+40 . Il gasesti si la piese auto, si prin cora, carrefiour. E 10-20 de lei.



Adi G.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR