Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • petru

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Dupa cum stiti probabil , in timp dau semne de slabiciune , pana cand nu mai e lizibila informatia. Bineninteles ca nu am scapat nici eu de aceasta problema.
Solutii- de schimbat - cel mai mic pret de nou la care l-am gasit aprox 150 eur( apropos daca stie cineva preturi mai mici poate-mi spune)
- de reparat - toata lumea (dealeri Opel si alte service-uri) mi-a spus ca nu se repara. De fapt, incep sa nu mai fiu atat de convins , stiind ca politica lor este de a schimba tot fara a incerca sa repare.

Ieri am gasit un site frantuzesc foarte interesant in care, printre alte, arat si cum s-ar putea repara acest display.
Va dau urmatorul link:http://nicolas.serindat.free.fr/pages/reparation_LCD.php

Astept opinii , ce ziceti este posibil ?
Skip ads

  • draggos

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Si eu am probleme cu display-ul: dupa ce se incalzeste, partea de ecran care ar trebui sa nu fie luminata (background) devine luminoasa si interfereaza astfel cu mesajele (caracterele) luminoase. O solutie este sa aprind pozitiile, mod in care luminozitatea display-ului e redusa cam la jumatate (ca deh .. ar fi noapte .. Smile) si atunci ecranul se mai raceste si problema dispare.

Exista cumva posibilitatea de a regla intensitatea luminoasa a ecranului in timp ce pozitiile (farurile) sunt stinse?
  • chiciuc

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
@petru, daca faci reparatia cand vii la intalnire sa-ti iei si sculele Very Happy, de mers cred ca ar merge, dar mie nu prea mi se indemana ...
  • Thanatos

  • Mesaje scrise: 1,108
  • Locatie: constanta - dk
  • Masina: Vectra 2000 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2004

  • Mesaj Privat
merge reparat, dar nu e usor. dacå nu ai ceva experienta cu probleme de genu asta, mai bine nu incerci; risti så distrugi total displayul. mai sunt guideuri, vezi si la www.vectra-sport.com, dar si asta e bun dacå sti franceza.

eu l'am reparat pe al meu si merge impecabil acum; avea o linie lipsa inainte.


george
Skip ads

  • Thanatos

  • Mesaje scrise: 1,108
  • Locatie: constanta - dk
  • Masina: Vectra 2000 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2004

  • Mesaj Privat
draggos a scris:Si eu am probleme cu display-ul: dupa ce se incalzeste, partea de ecran care ar trebui sa nu fie luminata (background) devine luminoasa si interfereaza astfel cu mesajele (caracterele) luminoase. O solutie este sa aprind pozitiile, mod in care luminozitatea display-ului e redusa cam la jumatate (ca deh .. ar fi noapte .. Smile) si atunci ecranul se mai raceste si problema dispare.

Exista cumva posibilitatea de a regla intensitatea luminoasa a ecranului in timp ce pozitiile (farurile) sunt stinse?


pune niste becuri mai mici, alea originale sunt de 2w, vezi dacå ele au fost inlocuite cu unele prea puternice.
poti pune chiar leduri in locul becurilor, albastre de exemplu si iti vor aparea caracterele in albastru.
  • arthurro

  • Mesaje scrise: 832
  • Locatie: Miami Florida
  • Masina: Omega 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2004

  • Mesaj Privat
Thanatos frate zi si mie cum ai facut ca vreau sa-l demontez si eu pe asta sa incerc sa-l fac. Dar spune-mi varianta mai usoara Smile

link-ul care l-ai dat imi da eroare.
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Cand va hotarati sa le desfaceti ma anuntati si pe mine!
Vreas sa repar displayul si sa-i schimb iluminarea.

Vin si eu cu ceva cunostinte de electronica, un pistol de lipit, nijte jmirghel, o penseta si un ciocan in caz ca celelalte nu dau efectul scontat.
  • Thanatos

  • Mesaje scrise: 1,108
  • Locatie: constanta - dk
  • Masina: Vectra 2000 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2004

  • Mesaj Privat
eu am deschis tot TIDul, am dezlipit cele 3 contacte pt setarea ceasului si apoi totul a fost accesibil. am observat ca unele din contactele de pe cablaj erau oxidate exact acolo unde intrau sub folia cu trasee care uneste cablajul de display. am taiat 3 mm din ea, am dezizolat alti 3mm si apoi am curatat bine cablajul. e greu, sunt cam 30 de trasee si lacul e foarte bine aplicat si e destul sa gresesti o singura data, si ai stricat 3mm din folie. apoi am asambalt totul la loc si am facut o presa care sa tina folia pe cablaj cu 3 suruburi prin spate. munca multa..... a mers perfect, dar cred ca nu era nevoie sa scot folia de pe cablaj, trebuia spalat putin cu ethanol in zona oxidata si apoi facuta presa si ar fi mers. incercati si voi asta prima data, da jos coverul, alimenteaza'l, si fa'i preasa pe contacte sa vezi daca scapi asa. daca merge pune ceva intre cover si cablaj in zona contactelor, celuloid sau sau altceva asemanator, care sa stea 1-2 mm in sarcina.

de cand am montat MID, TIDul asa reparat l'am vandut pe ebay cu 69€ si acum se bucura un bavarez de el Very Happy
http://cgi.ebay.com/ws/eBay...ESO%3AIT&rd=1

sfatul meu e sa te interesezi cat costa unul nou/folosit pana incepi lucrarea, ca sa sti de unde il iei in caz de nu mai il faci. eu era sa dau cu el de pereti cand am vazut in ce m'am bagat.


linku vectra-sport merge....numai ca scoate si tu virgula aia Wink ala a fost primul meu post pe clubopel, ce sa'i faci. (Mar 08 24, 2004 9:52 pm)

http://forum.vectra-sport.c...owthread.php?t=28 asta e linkul mai exact pt tutorial, vad ca merg si pozele acum. hai ca nu e greu.
Skip ads

  • arthurro

  • Mesaje scrise: 832
  • Locatie: Miami Florida
  • Masina: Omega 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2004

  • Mesaj Privat
Stai putin, eu vad ca difera.Al meu e cam asa:

sau asa doar ca informatia este conform sagetilor

  • Thanatos

  • Mesaje scrise: 1,108
  • Locatie: constanta - dk
  • Masina: Vectra 2000 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2004

  • Mesaj Privat
deci care e diferenta?....al tau fata de care?
  • arthurro

  • Mesaje scrise: 832
  • Locatie: Miami Florida
  • Masina: Omega 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2004

  • Mesaj Privat
pai am vazut ca ala din pozele tale are 2 displayuri sau are doar o masca de plastic pe mijloc?
  • Thanatos

  • Mesaje scrise: 1,108
  • Locatie: constanta - dk
  • Masina: Vectra 2000 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2004

  • Mesaj Privat
ghidul arata operatia pe un TID, ce este in poza ta este MID. Iar in pozele mele la fel...era TID, cum ziceam, TID care l'am vandut.
TID are display numai in partea de sus, jos sunt doar martori pt CheckControl.

daca vrei sa repari MID, operatia este la fel, numai ca e mai multa munca
Skip ads

  • JURISTU '

  • Mesaje scrise: 237
  • Locatie: TIMISOARA
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Am gasit o varianta interesanta pe forumul de Vectra B al francezilor si ma cam bate gindul..... Wink
http://cgi.ebay.fr/ws/eBayI...p;ssPageName=WDVW
  • chiciuc

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
scump Mad
  • cristinic

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2005

  • Mesaj Privat
Eu l-am desfacut pe al meu dar nu cred ca voi reusi sa-l fac. Un electronist a fugit cand a vazut despre ce e vorba Smile).
Stiti pe cineva care face la noi? Ca sa-l trimit la aia de pe ebay....
  • JURISTU '

  • Mesaje scrise: 237
  • Locatie: TIMISOARA
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Poate ca ai dat de un electronist mai fricos ... Smile
Hai,ma,ce draq poate fi asa greu???
Cred ca trebuie rabdare,singe-n ... si o persoana asistenta....
Asa ca sa te stropeasca cu apa cind vezi ca nu merge sau ca ai piese in plus !!!!!!!!! Laughing
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
TID - ul are un film cu o gramada de trasee, care face legatura intre display si PCB (placuta cu piese). Te apuca disperarea cand vezi in ce hal sunt traseele respective in zona contactului cu placa. Dar exista metode de rezolvare:
- curatarea contactelor si marirea presiunii pe ele, pentru filmele mai putin deteriorate - vom face un tutorial - Thanatos? il scriu eu sau il scrii matale?
- taierea a 2-3 mm din film, operatiune riscanta (daca ai gresit, a doua oara nu mai ai de unde taia)
- refacerea traseelor metalice din zona de contact cu argint - voi scrie un tutorial despre asta, daca doriti.
  • JURISTU '

  • Mesaje scrise: 237
  • Locatie: TIMISOARA
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2005

  • Mesaj Privat
maiandrei a scris:- taierea a 2-3 mm din film, operatiune riscanta (daca ai gresit, a doua oara nu mai ai de unde taia)

Asta cum vine ???????
Poti detaila,te rog ?????
  • cristinic

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2005

  • Mesaj Privat
intr-un final m-am decis sa incep actiunea singur. din pacate eu m-am apucat sa tai din ele. le-am dezizolat si am curatat lacul de pe folie. cand ma chinuiam sa curat lacul am vazut ca se curata si firele Sad .
mai departe nu prea mai am din ce sa tai asa ca o sa incerc sa-l pun asa.
daca nu merge... e compromis, o sa ma duc sa caut altul pe la dezmembrari. aveti idee cam cat costa unul?
  • JURISTU '

  • Mesaje scrise: 237
  • Locatie: TIMISOARA
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2005

  • Mesaj Privat
La dezmembrari gasesti greu si,in consecinta, e scump ca dracu '.
Desi am vazut ca nu esti fan cu trimisul pe ebay,ramine totusi o solutie buna,daca nu ai pe cineva ca Thanatos ca sa te ajute.
Degeaba,mah,unii le au , altii nu . Sad Sad
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR