Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • sharky223

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2009 Z17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Salutari!
Problema mea este ca nu pot deschide/inchide masina decat de la distante foarte mici(4-5 m),iar daca stau in spatele masinii nu o mai pot inchide.Am observat ca raza de actiune este mai mare in lateral si in partea din fata.
Am schimbat si bateriile cheilor si nu am obtinut niciun rezultat.
Skip ads

  • FBogdan

  • Mesaje scrise: 494
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006 Z20LER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Se intampla oriunde ai avea parcata masina sau numai intr-un anumit loc de parcare?
Asa patesc eu la un Logan de firma, in parcarea de la blocul meu, abia-l deschid de langa geamul soferului dupa multe incercari, insa in alta zona, merge si de la 30 de metri telecomanda Smile
La mine sigur e un conflict intre alarme, am 2 vecini cu alarme identice cu a mea si sunt parcati aproape de mine. Mai mult ca sigur interfereaza cu alarmele lor.
  • Blebeanu Lorin

  • Mesaje scrise: 1,077
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Salut! Chiar te deranjeaza ca nu poti sa folosesti telecomanda de la o distanta mai mare? Incearca si de la 30 m. de cateva ori poate reusesti sa desincronizezi cheia. Sa vezi atunci bai mare.
  • patrutalex

  • Mesaje scrise: 549
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2008 ZT19D
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2012

  • Mesaj Privat
cu bateria noua 4-5 metri
Skip ads

  • FBogdan

  • Mesaje scrise: 494
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006 Z20LER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2010

  • Mesaj Privat
La Opelul pe care-l detin, inchiderea - deschiderea din cheie merge lejer de la 15-20m, cu baterie veche de 3 ani. Nu e normal sa nu mearga de la 4-5 m distanta, mai ales cu baterie noua.
@sharky223, verifica te rog daca iti face exact la fel si in alte locuri, exceptand parcarea unde o tii de obicei. Si verific-o in plan deschis, fara masini sau alte bazaconii interpuse intre tine si masina, care sa-ti blocheze/ecraneze semnalul telecomenzii.
  • george_eu25

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A1.7 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Blebeanu Lorin a scris: Incearca si de la 30 m. de cateva ori poate reusesti sa desincronizezi cheia.
Asta de unde ai mai scos-o???? Laughing Oricum e tare!!!!
Problema asta o am si eu si intr-un an am schimbat de doua ori bateriile ca ma gandeam ca o fii bateriile proaste,dar la fel face.
Si da,in unele locuri merge mai departe si in altele mai aproape,dar oricum ca raza nu trece de 10-15m...
La ce-ti trebuie raza mai mare?Pai gandeste-te ca ai parcat masina si ajungi in casa dar nu iti mai aduci aminte daca ai incuiat-o sau nu.Ce faci daca stai la etajul 7 (sa zicem) si vrei sa o incui inca o data de la geam,ca sa nu te mai duci pana langa ea?Numai eu de cate ori am facut chestia asta si cateodata a mers,alteori am injurat si am coborat inapoi langa ea....
Deci e nevoie si de distanta mai mare!
Maica-mea are un rahat de alarma Maat de 80 lei si "bate" a naibii la vreo 100m cred!
  • sharky223

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2009 Z17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Merge la fel oriunde m-as afla,iar daca am si alt obstacol intre mine si masina trebuie sa ma deplasez langa ea sau sa ridic cheia ceva mai sus.Nu este chiar deranjant,dar este stanjenitor si cum am mai spus...daca sunt in spatele masinii nu mai merge deloc. Evil or Very Mad
  • Blebeanu Lorin

  • Mesaje scrise: 1,077
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Pentru colegul @george_eu25- am patit-o eu si am mai citit asa ceva in topicul "Desincronizare cheie" . Aceeasi chestie mai e mentionata prin cel putin inca un topic pe CO zic eu.
Pentru colegul @sharky223-cineva propunea lungirea antenei receptorului, in topicul "Probleme distanta telecomanda cheie Opel Astra Caravan 2001" .
Skip ads

  • mileacla

  • Mesaje scrise: 154
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2012

  • Mesaj Privat
a mea functioneaza si peste obstacole si din orice pozitie dar nu mai mult de 7 metrii(aprox)
  • sharky223

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2009 Z17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Si a mea functioneaza cam 4-5 m din lateral(dar nu peste obstacole),dar daca sunt in fata sau in spatele masinii...1m maxim
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Nici eu nu am reusit sa ma prind de unde rezulta diferentele
La a mea bate cheia chiar si 15-20 m (vorbesc de sistemul original de inchidere centralizata, nu de ceva alarma). Insa e cam singura pe care am vazut-o la care sa bata atat de departe. Majoritatea bat cam 4-5 m. Ceea ce mi se pare OK, adica na, parchez anasa, ajung in fata usii de la bloc, scot cheile din buzunar si descui masina din greseala, sunt prea departe ca sa aud clantanitul, daca e cineva pe faza, imi face curatenie si nu stiu cum a reusit
  • sharky223

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2009 Z17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Nu eram nici eu deranjat daca mergea de la 4-5 m in toate directiile,dar este putin stanjenitor sa ma duc in partea din lateral ca sa pot inchide masina.Intr-o parcare aglomerata(ex: mall) trebuie sa fiu lipit de masina ca sa functioneze inchderea din telecomanda.Am inteles de la cineva care a lucrat la o reprezentanta opel la Bucuresti ca semalul are legatura cu antena radio.Este adevarat?Mie mi s-a parut putin absurd.
Skip ads

  • ssergiiu

  • Mesaje scrise: 431
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1997 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Uite eu am un vectra B 97' inchiderea ei originala stau la etajul 4 daca am parcata masina cu fata spre bloc o deschid de la 4 dar daca merg jos la mai mult de 5 merti in spatele masini nu merge. Socrumeo are un astra g din 2007 parcheaza masina un pic mai departe ca si a mea si merge oricum ar pune masina (cu fata sau cu spatele fata de bloc).
  • CristiNistor

  • Mesaje scrise: 267
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2009

  • Mesaj Privat
La mine are momente cand merge si de la vreo 15 metri si cand nu merge si sunt langa masina. Mai degraba as zice ca e din contactele butoanelor decat din raza de actiune.
  • sharky223

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2009 Z17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Am desfacut telecomanda special pentru a incerca sa "curat" butoanele.nu cred ca asta este de vina
  • viorel_bce

  • Mesaje scrise: 458
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2010

  • Mesaj Privat
La mine merge cam la 20m la sol,stau la et 10 si de pe balcon merge fara probleme.
  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Pai...nu aveti a doua cheie...? De obicei aia este ca noua...cumparati baterie noua pentru ea si faceti proba/comparatia fata de cheia utilizata zilnic...A mea merge de la cativa metri...2-3-7...ceva de genul asta insa de obicei descui/incui masina cand sunt la 1/2 metru de ea...daca am uitat ca am incuiat-o, ma intorc inapoi si verific...nu ma chinui cu cheia...si daca nu am chef sa ma intorc o las descuiata...la Asta H nu ai cum sa-ti dai seama ca masina este incuiata sau nu decat daca tragi de maner, nu are butoane pe usi si ledul rosu de pe consola centrala se stinge in cateva secunde dupa ce ai incuiat masina...daca vreti...face-ti ca mine...daca nu...nu Smile
  • blue ray

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Și la Corsa (2005) și la Astra (2008) merge de la etaju 3, mașinile fiind parcate la aproximativ 20 metri de bloc. Deși în manual scrie cã raza de acțiune e de aprox. 5 metri.
  • zenum

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2012

  • Mesaj Privat
La mine merge si de la 30-40 metri lejer. Dar cateodata nu merge nici de langa ea. Cum zicea si CristiNistor cred ca e de la butoane.
  • sharky223

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2009 Z17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Ca sa elimin aceasta posibilitate, am scos placuta din cheie si am incercat "pe direct",dar rezultatul a fost acelasi Sad
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR