Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • astraopel

  • Mesaje scrise: 275
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mai 2011

  • Mesaj Privat

Skip ads

  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
incerc sa-l gasesc prin Romania sa-i vad pretul, dar nimic.
Am vazut undeva ca la lansarea lui in martie 2012 se estima un pret in jur de 230 USD.
Faina scula.
  • moroshanu

  • Mesaje scrise: 250
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Bunã întrebarea de titlu. Ceasul adus în discuție are multe funcții, dar eu le prefer pe cele clasice.
Port ceas la mânã de la vârsta de 6 ani (cu unele pauze). De ce?
La 6 ani am primit un Pobeda mecanic pentru a ști cât e ceasul.
Pe la 10 ani am trecut la un Levis cu 6 melodii, pentru a fi cool.
La 20 mi-am fãcut cadou un Orient automatic cu sticlã de cristal mineral în formã de rubin, pentru cã eram bãrbat.
La 21 de ani mi-am cumpãrat mobil iar mai apoi am început sã nu mai port ceas. Uitam ceasul ba acasã ba pe mânã și mecanic fiind îi rupeam brãțara. Orientul meu a ajuns într-o cutie, unde acum dupã 14 ani am redescoperit-o, mai funcționeazã și are o precizie acceptabilã.
La 29 de ani un prieten mi-a fãcut cadou un ceas Adriatica care mi-a redeschis apetitul pentru ceasuri, pentru elvețiene. Pentru ca așa mã simțeam gentleman.
La 30 de ani soția mi-a fãcut cadou, la aniversarea a 10 ani de cãsãtorie, un Tissot Seastar II Automatic 25 rubine, auriu. La ce mi-a folosit și îmi mai folosește acest ceas? Nu port bijuterii, nu am dorit nici brãțarã, nici lanț la gât, dar un ceas auriu este un accesoriu elegant la unele ocazii.
La 33 de ani mi-am cumpãrat un ceas Doxa quart. De ce? Mia plãcut de cum l-am vãzut. Quart pentru cã are o precizie de +- 1 sec. la 30 de zile. Cele mecanice trebuiesc potrivite sãptãmânal. Acesta este ceasul pe care-l port zilnic la mânã de peste un an. La ce-mi folosește?
Mã face sã mã simt bine.
  • 26mad

  • Mesaje scrise: 453
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2008

  • Mesaj Privat
am avut cateva ceasuri chinezesti in generala.... asteptam cu nerabdare pauzele:)
dupa multi ani in care nu am purtat ceas, in 2012 am achizitionat un casio prw 2000t
http://www.casio-europe.com...ts/prw-2000t-7er/
si chiar am devenit dependent de el Wink
Skip ads

  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,665
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Pe cand eram mic... la 7 ani am primit un ceas mecanic rusesc de la tata, cadou de ziua mea. Apoi au mai urmat cateva, ca jucam fotbal si adesea ma regaseam in poarta iar astea mecanice nu prea tineau la socuri. Prin clasa a 7-a am primit un ceas digital cu 7 melodii, iar de atunci am ramas la cele digitale, mie imi par mai interesante.

In clasa a XII-a am primit cadou un ceas CASIO digital, cu databank 50 memorii si o gramada de functii. M-a ajutat mult, era destul de complex dar mai ales mi-a placut precizia lui. De atunci am rams pe marca asta CASIO si cu afisaj digital, deasemenea toata familia (sotia, mama, tata, fratele, soacra) avem ceasuri CASIO pe mana. La ce ajuta ? asa ne-am invatat de mici, sa ne uitam la mana cat e ceasul si mai ales suntem obisnuiti cu ceasuri care au o precizie buna.

Faptul ca telefonul mobil are ceas pe mine personal nu ma ajuta cu nimic, obisnuiesc sa nu tin mobilul pe mine sau imediat in apropiere mea asa ca acest detaliu telefon cu ceas mi se pare o optiune prea putin utila.
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
chiar vroiam sa deschid un topic despre ceasuri si colectionarea lor.le consider un accesoriu,iar marcile consacrate sunt niste minuni tehnice.
am peste 20 ceasuri majoritatea rusesti,dar si cateva japoneze,elevetiene.cam 50% quartz.mi-am redescoperit pasiunea acum vreo 2 ani cand am luat un ceas elvetian dintr-o cutie cu vechituri.e de prin anii 50 si merge si acum cu o precizie multumitoare.
sunt cel mai mandru de 2 doxa din anii 50-60 noi si de un tellus cumparat nou in 1961 si nepurtat niciodata.are cutia,garantia si bonul de cumparare.
din pacate pasiunea este destul de costisitoare si momentan nu imi permit elvet;iene de top.
  • moroshanu

  • Mesaje scrise: 250
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Ar fi frumos sã vedem și niște poze. Mi-ar plãcea sã vãd Tellus-ul din 61 în cutia lui originalã.
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
prin anii 80 faceam furori la scoala cu un ceas electronic care avea si celule fotovoltaice, tata a lucrat in constructii prin tarile arabe. de cand am telefon nu mai port ceas dar am primit recent cadou un Sector, nu i-am dat importanta din nepricepere, la revelion il aveam la mana si cineva mi-a spus ca a avut ceasul ala si l-a vandut cand si-a luat motocicleta. m-am uitat curios pe net si am vazut pretul de cateva sute $ in USA.
Skip ads

  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat

pozele apartin fostului propietar.eu nu am facut poze dar am sa fac si am sa mai pun daca prezinta interes.

rodania imi place foarte mult, dar momentan astept mecanism si indici pt el.e quartz.

  • moroshanu

  • Mesaje scrise: 250
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Frumoase ceasuri. Tellus-ul sa pãstrat foarte bine, ce precizie are. La ce interval le faci service?
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
tellus-ul nu a fost purtat niciodata.nici eu nu l-am purtat.e cam micut si am un doxa pt costum.(port costum de vreo 2 ori pe an).normal ca sa fie purtat ii trebuie service.
rodania e quartz citizen cu 12 rubine.i-am gasit mecanism si acum e ceasul de zi cu zi.precizie declarata +- 15 sec pe luna dar cred ca scot sub 10sec.
ce mai am rusesti luate destul de ieftin le fac eu curatire si ungere.au precizie destul de buna undeva la +- 20 sec/24 ore.
primul ceas cumparat un pierce cu mecanism venus elvetian are -40 sec/24 ore.nu l-am curatat ca nu il port dar sigur pot scoate mult mai bine.
se pare ca nu prea sunt pasionati de ceasuri pe aici.

cand am sa termin cutia pt ceasuri am sa pun o poza de grup.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,665
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Eu sunt fan ceasuri digitale. Imi amintesc ca la un moment dat am prins unul cu 7 melodii la care se putea regla precizia (avea un potentiometru minuscul) si de atunci potentiometrul respectiv a migrat (folosindu-ma de o statie de lipit) la toate ceasurile care suportau asa ceva pe placa interna.

La ceasurile CASIO digitale nu a mai trebuit sa-mi fac griji cu precizia, este una multumitoare.
Skip ads

  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
la quartz nu prea sunt probleme cu precizia.si asa il reglezi odata la jumate de an cand se schimba ora.si in jumate de an ia maxim 1-2 minute.sunt si quartz-uri scumpe care au precizie garantata de +- 10 sec pe an.asa numitele heq(high end quartz). pretul e pe masura.

ca o curiozitate cel mai rar mecanism quartz a fost fabricat in 1000 de exemplare.il gasiti in rolex,omega,patek phillipe si preturile sunt pe masura.se spune ca e primul quartz din lume.se numeste beta 21.pe ebay un rolex in aur cu beta 21 e vreo 15 000 dolari.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR