Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Frontera
  • marius ile

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Frontera 1993
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2013

  • Mesaj Privat
am apucat si am schimbat semeringul si la puntea montata si uleiul. Si inca o intrebare La virajul spre stanga parca fuge de spate spre dreapta, iar fostul proprietar cand a schimbat puntea a schimbat si foile de arc de pe dreapta. Eu am schimbat toate bucsile pe dreapta spate dar degeaba. Ce parere avetzi? Va multam anticipat:-)
Skip ads

  • bozo

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 1996 x20se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2012

  • Mesaj Privat
amortizorul cum e?
  • kriu

  • Mesaje scrise: 537
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Omega 2003 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2007

  • Mesaj Privat
amortizoarele sunt duse de tot... dar problema este ca ai face doar la viraj stanga... cand vireaza dreapta nu se misca deloc. la viraj stanga, se simte ca si cum s-ar vira putin si spatele...
imi permit sa raspund in numele lui marius, pentru ca ieri m-am intalnit cu el si am vazut cam despre ce e vorba... eu banuiesc ca sunt bucsile de la foaia de arc ( el le-a schimbat doar pe dreapta ) si am vazut ca cele de pe stanga au gulerul tocat complet, deci arcul se misca in "cercel" liber.
  • bozo

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 1996 x20se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2012

  • Mesaj Privat
posibil si asta, dar mai mult ca sigur e de la amortizoare.
Skip ads

  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
din bucsile de la arcurile cu foi. Poti sa mergi si fara amortizoare, n-are treaba cu virajul.
  • bozo

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 1996 x20se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2012

  • Mesaj Privat
eu am elicoidale, si imi fuge de spate, mai mult spre dreapta decat spre stanga... Bucsile toate sunt bune, numai la amortizoare am observat probleme.
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Toate cele 8 bucse de la punte sunt O.K. si tot iti fuge de spate?
Amortizorul iti tine roata pe asfalt. Aici nu ma refer la un drum cu denivelari, cand pierzi aderenta ca nu iti sta roata pe asfalt si fuge masina. Ma refeream strict la fugit de spate fara pierderea aderentei.
  • bozo

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 1996 x20se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Nu prea ma pricep sa verific , dar am inspectat vizual si am tras cu levierul de ele si nu se misca. Fuge de spate in special daca trec peste gropi sau denivelari, dar si la drum normal o simt ca fuge putin. Nu stiu cum sa verific amortizoarele fara sa le desfac, pentru ca nu se vad scurgeri si masina isi revine imediat daca apas pe ea si nici nu oscileaza.
  • kriu

  • Mesaje scrise: 537
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Omega 2003 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2007

  • Mesaj Privat
si eu sunt de parere ca la el nu este din telescoape... masina pleaca de spate la viteza mica, pe drum fara denivelari, doar la viraj spre stanga. telescoapele sunt la fel de terminate pe ambele parti, de aici am dedus ca ar fi din bucsile de la arc...
  • marius ile

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Frontera 1993
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Da am vorbit cu kriu, a ramas sa fac unghiul de fuga si sa schimb si bucsile de pe dreapta, daaar ce fac cu puntea? Ca daca o schimb ar fi bine sa fac astea dupa. Numai ca vremea se joaca cu noi si nu prea am timp sa incerc sa desfac puntea din curte, nu stiu daca merita sa o duc la un mecanic sa incerc sa schimb tot ce trebuie prin ea sau sa renunt si sa incerc sa cumpar una second? Voi ce ziceti?
Aaaa si am uitat sa va multumesc:-)
  • Andrei_vl

  • Mesaje scrise: 753
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Frontera 1995 23DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Cu alta second nu risti, o probezi! Chiar si jos! O proba, cat de cat, ii poti face!
Cum? Verifici sa nu aiba niciun fel de joc!
  • kriu

  • Mesaje scrise: 537
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Omega 2003 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2007

  • Mesaj Privat
pai, a mea nu are pic de joc, iar daca o invart "la mana" nu se aude nimic... la prima vedere pare impecabila, dar in mers fasaie ( se aude ca si cum ar fi nisip in diferential) ca si cum ar freca pe ceva... am dat si capacul diferentialului jos ca sa vad cum arata in interior, si arata bine... cand am golit uleiul, am vazut particule foarte fine de pilitura de metal...
oricum, al meu se aude foarte incet fata de cel al lui marius ( deja am prins curaj) acum stau mai linistit, cred ca o sa ma mai duca mult si bine...
problema la marius este ca se mai aude pe langa fasaitul asta si un alt vuiet ( cum se aude la autobuzele alea vechi) asta banuiesc ca ar fi din reglajul pinionului pe coroana, sau poate pinionul si coroana nu sunt pereche...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Frontera

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR