Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Ridick

  • Mesaje scrise: 249
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Asemenea specimene sunt peste tot in lume, diferenta este facuta de cei care sunt meniti sa ne apere. Daca "politistii" romani si-ar face datoria am trai cu toti mai linistiti si evenimentele de tipul acesta ar fi din ce in ce mai putine. Nu este deloc normal sa ne gandim ca ar trebui sa ne facem singuri dreptate, dar s-ar putea sa fim nevoiti sa ajungem la asta!
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Au fost multe topice similare, despre taximetristi, tiristi, soferi din bucuresti, din salaj, din alba, din bistrita, din craiova, din paris si asa mai departe.
Parerea mea e ca sunt oameni si oameni. Faptul ca ai cupola de taxi nu te face din start baiat rau. Sunt (in toate orasele) taximetristi jemekri, care cred ca drumul s-a inventat pentru ei, si se enerveaza ca isi permit si altii sa iasa cu masina, asa cum sunt si taximetristi de treaba, care se opresc sa te ajute cand vad ca ai probleme cu masina, chiar daca nu le faci semn. Am vazut destule exemple din ambele categorii, si asta e valabil si pentru alte categorii de soferi (tiristi, soferi pe duba, soferi pe dacie papuc, etc). Pana la urma depinde daca esti OM, om sau animal (expresia e case sensitive Wink ) .
E regretabil ce a patit fratele lui Rastafarianul, e regretabil si faptul ca ceilalti soferi (sau participanti la trafic, cum se zice pe la TV) nu au luat atitudine (din frica, din nepasare?). Intamplarea asta spune multe si despre gradul de civilizatie la care (cel putin unii dintre noi, romanii) am ramas. Legea pumnului, a celui care e mai tare.
Ce cred eu ca ar trebui sa incercam e ca, atunci cand vedem situatii din aceasta categorie (soferi care la semafor se dau jos din masina si incep sa isic are pumni, etc, sau, mai general, oameni care au un necaz) sa luam atitudine. Sa nu ne bucuram (in dulcele stil romanesc) ca "bine ca nu o incasez eu" si alte cele. Sa incercam sa fim mai buni. Nu zic ca daca vom face noi asta, societatea se va indrepta. Dar, daca noi nu facem asta, cum putem sa le pretindem altora sa faca asa ceva?
  • styx

  • Mesaje scrise: 276
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 1994 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2005

  • Mesaj Privat
jE a scris:...E regretabil ce a patit fratele lui Rastafarianul, e regretabil si faptul ca ceilalti soferi (sau participanti la trafic, cum se zice pe la TV) nu au luat atitudine (din frica, din nepasare?).


intamplarea este regretabila shi nici nu vreau sa ma gandesc cum ash fi reactzionat eu... dar la faza cu ceilaltzi soferi nu-tzi dau dreptate... cu tot respectul, daca cineva este amenintzat cu pistoul (shi nu-mi este frate) eu nu prea m-ash baga (shi asta nu din nepasare)...

zi-mi lash (da' unu sincer) sau cum vrei, dar da-mi voie sa ma indoiesc, ca tu ai sari sa-l pui la punct pe "pistolar"
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
styx, sunt convins ca nici eu nu as fi sarit la scandal daca vedeam pistolul. Ideea e ca:
1- nimeni nu a dat un telefon la politie
2- prin a lua atitudine nu ma refer neaparat a "te baga". in plus, majoritatea situatiilor nu sunt atat de extreme. A-l lasa pe altul sa iasa de pe o strada fara prioritate, sau alte situatii de genul asta, sunt la indemana fiecaruia


Ultima modificare facuta de jE la Mar 05 Dec, 2006 8:55 am
Skip ads

  • styx

  • Mesaje scrise: 276
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 1994 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2005

  • Mesaj Privat
la 1 sunt de acord cu tine, 2 e ceva mai complicat shi cred ca o sa dureze mult pana cand se va schimba ceva - oamenii trebuie sa se schimbe... este prea multa rautate in trafic... in oameni shi nimeni nu este dispus sa ierte sau sa lase de la el - se intampla shi la case mai mari dar la o scara mult mai mica

romanul inca nu a invatzat ca nu trebuie sa-shi aduca problemele la volan shi sa se descarce pe ceilaltzi
  • pufulet

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2006

  • Mesaj Privat
@styx: te rog sa pastrezi limbajul de chat (shi, tz) acolo unde ii e locul. multumesc
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
@styx pai tocmai asta era ideea, cineva trebuie sa faca primul pas.
  • duradarius@masini.ro

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Baia de Aries (Alba)
  • Masina: Astra 1995 1.7 TDI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Oameni Buni ,

Nu vedeti ce macel are loc in fiecare zi pe soselele tarii noastre . Nu este zi sa nu fie 2 , 3 morti sau chiar mai mult . In 2005 , Romania a avut mai multi morti in accidente de circulatie decat razboiul dintre Israel si Liban .
Si stau sa ma gandesc , ne mai trebuie si nebuni (bolnavi psihici) care se ascund in spatele unui pistol sau te miri ce arma mai gasesc unii (bolnavi) prin masina lor fie taxi sau alta masina (utilitara , tiristi , etc.) , cu care te mai ameninta !!! ... ba azi maine mai si auzi pe la stiri de impuscaturi prin scoli si ..... Doamne Fereste .... ca aci ai libertinismul si democratia prost inteleasa , pe Noi !

DDarius
Skip ads

  • styx

  • Mesaje scrise: 276
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 1994 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2005

  • Mesaj Privat
pufulet a scris:@styx: te rog sa pastrezi limbajul de chat (shi, tz) acolo unde ii e locul. multumesc


Rolling Eyes Rolling Eyes drop it, man!

@ jE: de acord cu tine moshu, da' cu o floare nu se face primavara; deshi poate's multzi cei care incearca sa faca asta... o sa dureze muuuult sh asta pentru ca tzoparlanu' de rand nu pricepe ideea shi, mai grav nici macar nu-shi face probleme din cauza asta
  • Vios40

  • Mesaje scrise: 409
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Rekord 1987 2.3D LS
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Recunosc ca am intrat pe fir mai tarziu dar poate ca ar fi indicat ca pe viitor si noi sa ne creem sistemul nostru de contracarare al acestor acte huliganice. Ramane ca impreuna sa deschidem special pe aceasta tema un topic plin cu imagini din care sa rezulte fazele cu pricina. Very Happy
  • Cyclops

  • Mesaje scrise: 243
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Manta 1977 16N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2007

  • Mesaj Privat
sau poate cui pe cui se scoate.... ne luam toti statii pe masini, si in afara de discutiile live intre noi din trafic (care economisesc creditele de la furnizorii de telefonie mobila) mai ajuti pe cate unul in problema... ori cu prezentza, ori cu un ajutor mecanic.. ori cu o tractare de urgentza, ori cu o roata de rezerva... ori ...
  • f1specialfx

  • Mesaje scrise: 610
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1.4 90HP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Clubopelassistance ? Wink


Ultima modificare facuta de f1specialfx la Lun 04 Jun, 2007 3:24 pm
Skip ads

  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
assistance ca se interpreteaza dupa aia Smile
  • Cyclops

  • Mesaje scrise: 243
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Manta 1977 16N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2007

  • Mesaj Privat
@f1specialfx: de ce nu? dar in mod voluntar si benevol...
  • Vios40

  • Mesaje scrise: 409
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Rekord 1987 2.3D LS
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Uite o idee demna de invidiat subscriu si astept colectarea acestor numere de mobil. Al meu este afisat la http://www.myopel.lx.ro Very Happy



Ultima modificare facuta de Vios40 la Mar 05 Jun, 2007 8:48 pm
  • GODLESS

  • Mesaje scrise: 282
  • Locatie:
  • Masina: Calibra 1993 C20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Hai sa pun si eu paie pe foc ...
Mi greu sa cred ca din senin a scos ala pistolul, pun pariu ca a fost un claxon, fratele tau a sarit cu: "ce ai ba nu vezi ca sunt cu doamna?" si ala si-o scos scula ce o avea la indemana (daca in loc de pistol scotea P**a ce zicea fratele tau ? ca e pervers !)... toti pana acum ati privit din perspectiva soferilor de duminica care circula pana la servici cu masina si la cumparaturi ... dar cand esti contratimp poate ca vezi altfel lucrurile (tu stai grabit ca prostul si astepti sa vina taxiul pe care l-ai comandat iar el nu vine pt ca merge in spatele unei "vaci cu cabina" pe care sotul o invata sa conduca) cand cineva merge ca melcul in fata ta si te grabesti (sunt mii de motive pt care te poti grabii) ... si daca mai e si femeie (apropoz sunt misogin) iti vine sa scoti nu pistolul la ea ci agheul, sa nu mai vorbesc de alte tampenii pe care le fac femeile in trafic dar de asta nu zice nimeni nimic pt ca sunt niste "doamne" Nu generalizez ...pt ca sunt si femei care dau lectii de condus multor barbati ... faptul ca moare lumea in accidente ... ce vreti si voi ... daca nu stiu sa conduca sa MOARA ! cine-i pune sa intre in depasiri riscante ,cine-i pune sa se urce beti la volan ,cine-i pune sa conduca o masina cu 200 la ora dupa ce au luat permisul de 2 luni (poate o sa apara si pe masini inscripti ca si pe pachetele de tigari "masina poate sa ucida !") daca pietonii traverseaza prin locuri nepermise sa MOARA ... felicit guvernul ca a scos noul cod rutier care-mi permite sa-l pun la plata pe pietonul care-mi loveste masina cand traverseaza prin loc nepermis asa mai pot schimba si vopsi gratis o aripa sau o capota zgariata sau prinsa de rugina ...

Zicea unul aici "Toti incultii negriciosi cu 3 clase sunt pe taxiuri, eu ii mai numesc si "fomisti" ca asa umbla pe strazi. Legea asta a junglei ca te iei cu el si da prin statie si te trezesti cu 30 de taximetristi negriciosi spune totul, d-aia fac ei pe durii ca altfel nu valoreaza doi bani. " Asta e ! nimeni nu e director ca si tine si sa aiba 2 p***e ca secretare, de ce nu te apuci tu de taximetrie , sa fie pe taxi doar doctoranti albi cu 3 facultati si ei "negriciosi cu 3 clase" sa te astepte cand vi acasa si sa-ti dea in cap sa aiba si ei ce pune pe masa ...(asa ar fi mai bine ?) fiecare meserie trebuie facuta de cineva , ca se aduna si sunt uniti bravo lor poate ca asa ar trebui sa fie toti cei care muncesc ... eu zic ca asta ne lipseste nu suntem uniti si nu ne stim apara drepturile ...ex :daca pensionarii care stau la cozi la farmaci ar fi UNITI si l-ar lua pa p**e in cur pe ministrul sanatati pana il ustura curu sa tebuiasca sa stea si el la coada la farmacie pt unguent sa vezi cum ar disparea cozile de la farmaci ... uneori chiar am impresia ca chiar le place sa stea la coada !

P.S.:Nu am fost nu sunt si nici nu voi fi taximetrist dar am scris pt ca unii vad doar "partea plina a paharului" !


Ultima modificare facuta de GODLESS la Mie 06 Jun, 2007 3:43 am
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
auzi Godless nu m-am bagat in topicul asta , pana acu' , ca nu ma intereseaza atmosfera jegoasa din buc uresti cu toti carnatii care invart volan de renault in dacia nova si se cred la foruma 1 .

Insa vreau sa-ti invederez niste lucruri , apropos la cele scrise de tine :

1. cand merg in bucuresti am doua metode :
a) metoda uzuala , cand sunt civilizat , stau ca boul in coloana , nu-mi schimb banda de 10 ori in 5 metri ca sa mai avansez eu 5 cm in plus . Merg calm , acord prioritate , las smecheriile de doi lei .
Observatia mea este ca atunci cand merg asa , nu mai vad un barbat sa conduca in felul asta , ci numai femei . Stii de ce ? Ca-s mai prudente .

b) metoda agresiva , cand ma grabesc rau de tot sau ma scot din minti carnatii astia impresionisti , care cica au treaba si se grabesc , si-ti taie fata .

Nici eu nu sunt de acord cu soferii de duminica pt. ca-s niste catastrofe la volan . Dar glumitele astea de doi lei cu pistolul Very Happy
Hai sa-ti mai povestesc o faza apropos de soricei din astia :

Avem o cunostinta la care mergem la munte . Un baiat fain , de bautura si mancare buna . Are un defect si anume ca nu-i sanatos . Si pe langa asta mai e si colonel spp . Adica genul de om care cand pleaca vinerea la cabana sa de la munte se parasuteaza in curte . Pe bune .
Si are un Mrecedes break de prin 98 . Un jaf diesel care scoate fum . Si a dat de un taximetrist din asta karatist . Cu pistol , cu fitze din astea de jutitiar de bucuresti . Si a venit ala la geam si ...impresii i-a batut colonelului cu pistolul in geam Laughing .
Urmarea v-o inchipuiti si singuri , nu e cazul s-o mai spun .
Morala este sa lasi mai usor impresiile ca nu stii peste cine dai in trafic si sa abordezi situatiile mai fara nervi ca nu ne-am nascut toti invatatati si nici n-o sa-i invatam pe altii daca scoatem pistolul . Si pana la urma dai de unul care iti scoate gloantele din pistol si te pune sa le mananci unul cate unul !

Iar asta cu taximetristii negriciosi nu absolutizez , pt ca multi sunt batranei pensionari iesiti la pensie . Insa . de ce sa nu spunem ,taximetria este o meserie care nu-ti cere cine stie ce caliuficari si de-aia sunt multi negriciosi . Iar asta cu nimeni nu e director ca tine , stai linititi ca nu-ti trebuie doctorat sa fii director si ai tot timpul doua pas....ici de secretare .
  • Cyclops

  • Mesaje scrise: 243
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Manta 1977 16N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2007

  • Mesaj Privat
iar eu pun pariu ca dreptatea e undeva la mijloc... Wink
  • Laur45

  • Mesaje scrise: 94
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2005

  • Mesaj Privat
@godless ... daca tu imi gasesti undeva in codul rutier sau in constitutie (ca tot e la moda constitutionaliteatea) precizarea ca pe drumurile publice din Romania, sau de oriunde alt undeva, pot conduce autovehicule numai soferi cu o experienta in ale sofatului de peste "n" zile ... atunci iti voi da dreptate ....
sunt foarte curios cum conduceai tu la doua luni de la dobandirea carnetului? sau la un an ... sau ...
ideea e ca ar trebui sa fim mai toleranti cu partenerii de trafic ... si daca intalnesti un "sofer de duminica" si te pui calare pe el ... claxonezi ... flash ... degete ... injuraturi ... eu zic ca mai rau ii faci, il stresezi, il sperii si deodata face o boacana si mai mare si ....
oare ce e mai important?!? sa ajungi cu 30 secunde mai repede la un semafor care are culoarea rosie deja sau sa ai in fata ta inca doua masini?!?
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
@Goddless, la tonul pe care il ai, eu zic ca faci (sau vei face, in viitorul foarte apropiat) parte dintre cei care se cred justitiari si umbla cu pistolul la ei Smile
In alta ordine de idei, te rog sa fii vehement o idee mai civilizat...
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR