Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • gogo_y17dt

  • Mesaje scrise: 492
  • Locatie: Falticeni sau Iasi
  • Masina: Vectra 2004 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2007

  • Mesaj Privat
@george geo sa spunem ca asa o fi ce interes ar avea colegul sa ne minta? De obicei un far matuit, cred eu adata ce este udat "vede" mai clar pana se usuca apa pe el. (Spun asta deoarece dau un exemplu: am geamul de la apometru din plastic si e foarte zgariat si matuit si ca sa pot citi cifrele alea ud plasticul si se vede prin el)
Skip ads

  • george geo

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1986 1.6 DA
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2009

  • Mesaj Privat
gogo...... sunt de acord cu tine, dar cand faci o prezentare, fa-o calumea....... eu ce sa inteleg cand ala stropeste cu apa si apare luciul ? doar simplul fapt ca stropeste cu apa e deajuns sa cred ca luceste din cauza apei ?
rezultatele sunt f. bune la final, nu contest.
  • brautomobile

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Farul a fost spalat inainte, nu e gram de mizerie pe el.Faptul ca luceste cand pui apa e normal, e la fel ca masian la spalatorie cand pui apa pe ea luceste si e frumoasa iar cand se sterge...nu mai e laa fel de frumoasa.Pe de alta parte, nu vand nimic, nu am nici un castig din toata povestea asta, am vrut sa impartasesc cu voi aceasta metoda de reconditionare, sa va dau o mana de ajutor celor care au probleme (opel Omega, Astra g, astra h....care se stie ca au faruri problematice)
  • cristidb

  • Mesaje scrise: 1,135
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Ce fel de lac folosesti? Ramane clar si transparent in timp? Nu se cojeste de pe far?
Skip ads

  • brautomobile

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2007

  • Mesaj Privat
cristidb a scris:Ce fel de lac folosesti? Ramane clar si transparent in timp? Nu se cojeste de pe far?


Lac transparent, eu am luat ce am gasit la primul magazin.Nu stiu sa-ti spun ce se intampla in timp, nu vad de ce sa nu ramana transparent, de ce sa se cojeasca, etc.Dupa cum spuneam, e o metoda ieftina si simpla, alte variante ar fi folosirea unei folii transparente dupa o reconditionare profesionala sau schimbarea lor cu altele noi (sau second)
  • cristidb

  • Mesaje scrise: 1,135
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Unele lacuri la spray se ingalbenesc in timp sau se curata. Cred ca e importanta calitatea lacului mai ales ca e aplicat direct pe plastic.
N-ar fi mai bine sa se lustruiasca in continuare cu o pasta abraziva gen polish sau ceva special pentru plastic? Am inteles ca exista o pasta pentru lustruit plastic.
  • brautomobile

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2007

  • Mesaj Privat
cristidb a scris:Unele lacuri la spray se ingalbenesc in timp sau se curata. Cred ca e importanta calitatea lacului mai ales ca e aplicat direct pe plastic.
N-ar fi mai bine sa se lustruiasca in continuare cu o pasta abraziva gen polish sau ceva special pentru plastic? Am inteles ca exista o pasta pentru lustruit plastic.


Eu incercam sa va arat varianta de reconditionare accesibila tuturor, si ca pret si ca produse/cunostinte/indemanare.Exista varianta de polishare a acestora dar e necesara folosirea unor aparate electrice si ma indoiesc ca exista multi care le au.Iata varianta profi:


  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
trebuie un lac anume ? am un spray cu lac luat odata cu vopsea pt masina ... ar merge sau nu ?
nota 10 pt tutorial ...
Skip ads

  • brautomobile

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Cipiotul a scris:trebuie un lac anume ? am un spray cu lac luat odata cu vopsea pt masina ... ar merge sau nu ?
nota 10 pt tutorial ...


Mersi, merge orice tip de lac.
  • bandreyi9

  • Mesaje scrise: 177
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 y20 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2008

  • Mesaj Privat


Oare? Oare?

despre asta sti ceva ?
............................................................... Smile
si doar atat sa nu dau si situl


Ultima modificare facuta de bandreyi9 la Joi 24 Feb, 2011 10:48 pm
  • brautomobile

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Ce legatura are asta cu topicul si ce anume te intereseaza?
  • bandreyi9

  • Mesaje scrise: 177
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 y20 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2008

  • Mesaj Privat
doar te intrebam daca stii ceva si credeam sa o sa raspunzi dar ........
Skip ads

  • brautomobile

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2007

  • Mesaj Privat
bandreyi9 a scris:doar te intrebam daca stii ceva si credeam sa o sa raspunzi dar ........


Eu tot nu am inteles ce doresti.
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Adica te ocupi cu asemenea lucruri...pe intelesul tuturor.
  • brautomobile

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2007

  • Mesaj Privat
mecaNIK a scris:Adica te ocupi cu asemenea lucruri...pe intelesul tuturor.


Da, ma ocup de cosmetica auto am crezut ca era evident acest lucru dupa al doilea filmulet postat si nu inteleg de ce nu a intrebat direct daca era curios de asta si nu vad ce relevanta are legat de tutorialul mai sus mentionat.In fine, cine doreste sa foloseasca metoda sa o foloseasca, cine nu, sa fie sanatos.
  • moshu1

  • Mesaje scrise: 980
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2009

  • Mesaj Privat
@bandreyi9 nu vad ce vrei sa zici cu acel print-screen !!??!!! brautomobile vrea doar sa fie util,sa arate,celor care nu stiu cum pot scapa de farurile matuite,fara sa cumpere altele noi.Si ce daca omu se ocupa cu cosmetica auto,nu a facut nici un fel de reclama. Asa ca,bandreyi9,mai bine ai inceta cu rautatea ta pe forum...nu e loc aici....
  • brautomobile

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Domnilor, haideti sa revenim on-topic si sa incetam cu rautatile.
  • cristisan55

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Vectra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Am inteles de la cineva care a incercat ,ca dupa aproximativ 1 an farurile revin la starea lor dinainte ba chiar mai rau.
  • brautomobile

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2007

  • Mesaj Privat
cristisan55 a scris:Am inteles de la cineva care a incercat ,ca dupa aproximativ 1 an farurile revin la starea lor dinainte ba chiar mai rau.


Depinde ce metoda folosesti.Daca discutam de metoda aplicarii lacului pe far nu stiu ce sa spun ca nu a fost testata pe termen lung.Poate o sa-si faca careva de pe forum si sa ne tina la curent cu evolutia.Exista si alte metode de reconditionare in urma carora garantat nu se intampla nimic dupa un an.Mai este si varianta aplicarii unei folii de protectie pe far si atunci durata lui de viata creste considerabil.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,664
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Dar, de fapt... de ce s-a renuntat la farurile cu sticla, pana la urma ?

Astea cu plastic in fata oglinzii se matuiesc pe exterior in 5-6 ani pe Romania, ceva mai mult pe Europa. Sa fie din cauza costului de productie (probabil mai mic) si a faptului ca sunt mai usoare si contribuie mai putin la masa totala a masinii? Inafara farurilor cu lupa eu personal nu cred ca focalizeaza lumina mai bine decat cele clasice, cu sticla. Mai ales pentru faza lunga.

Si cat de valabila mai este teoria (clasica candva) conform careia farurile rotunde focalizeaza lumina cel mai bine la un far auto?
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR