Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • Vladoo

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Rolling Eyes Problema sta in felul urmator fost posesor de clio 1.5 dci 65 hp actual posesor de 1.7 cdti 101 hp am o mare dilema
Deci nu stiu exact cum se manifesta un ambreaj care patineaza.... Astra mea de la 3200 rpm urca foarte repede
In treapta I prind 40-50
In treapta II prind 80-90
In treapta III prind 120-130
In treapta IV prind 160-170
In treapta V nu stiu cat duce ( orasul e mic si multe gropi)

Posibil sa imi patineze ambreajul?
A si cand apas ambreajul foarte putin cursa moarta simt o usoara bataie in pedala


Un mecanic mi-a spus acum vro 2 luni ca ar trebui curatat egr sa fie el devina?
Skip ads

  • seftaka

  • Mesaje scrise: 1,184
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Daca iti bate cum ai spus, e volanta, banuiesc ca si la 1,7 e cu masa dubla, dar mai poti merge lejer 10 000km, pana sa iti cada! Cat despre trepte, banuiesc ca apesi in forta acceleratia, si schimbi la 3500-4000, in acest caz e normal ce viteza prinzi~!
  • alex_Cai06

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2012

  • Mesaj Privat
la 1.7 cdti e volanta cu masa dubla.Daca simti acea bataie in bedala la jumatatea cursei mai mult ca sigur e volanta(spun din prorpie experienta). Dar asa cum spune si colegul "seftaka" mai poti merge linistit cu ea pana pica.
  • katalin.r

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Daca simti un usor trepidat la apasarea foarte putin a ambreiajului dar dispare dupa ce apesi un pic mai mult si nu mai apare pana la apasarea completa atunci nu e nicio problema, e de la faptul ca e ambreiaj hidraulic si asa e normal sa faca
Skip ads

  • Vladoo

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Exact asa face.... se simte cand o apas foarte putin dar daca o apas mai tare nu se mai simte nimic ambreiajul cupleaza jos dar asta era nedumerirea mea cu urcatu in ture
  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Deocamdata, nu cred ca ai avea probleme...daca mai faci "teste" cum ai descris mai sus...s-ar putea sa fie nevoie, in scurt timp, sa inlocuiesti ambreajul...Ambreajul, cand "patineaza", masina urca doar in ture nu si in viteza, senzatia este similara cu, situatia cand ai avea masina pe liber si tu apesi pe pedala de acceleratie, ea se tureaza, dar doar atat, nu si prinde viteza...vad ca tu ai ajus la 50 km/h in treapta 1-a si la 170km/h in treapta a 4-a...ce vrei mai mult de la un motorul tau de 101 CP? Alt simptom al ambreajului defect este cand pedala prinde foarte sus, cand este nou sau bun, prinde jos in prima treime a cursei, ca idee nu lua de bun 100%...pe masura ce se uzeaza prinde tot mai sus...nu exista reglaj la pedala ta de ambreaj cum exista la unele modele mai vechi...nu mai intram in detalii.
  • Vladoo

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Mersi de informatii... a mers azi un mecanic cu masina si a spus ca ambreajul nu are probleme doar ca ar trebui curatat EGR
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR