Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • lucian_turniton

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 z17dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2011

  • Mesaj Privat
AM PE CINEVA CARE ITI FACE PE ORICE TIP DE MASINA INDIFERENT DE AN LA COMANDA CE FEL DE SOFT VREI, O SA ITI TRIMIT NR LUI DE TEL IN MESAJ PRIVAT CA NU STIU DACA AM VOIE SA AFISEZ AICI NR DE TEL
Skip ads

  • lucian_turniton

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 z17dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2011

  • Mesaj Privat
DACA VREI POTI SA VI SA VEZI CUM TRAGE MASINA MEA FACI UN DRIVE TEST SI PE URMA ITI FACI SI TU REMAPARE SAU ITI TRIMIT NR DE TELEFON PE MESAJ PRIVAT CA NU STIU DACA AM VOIE SA IL PUN AICI PE FORUM
  • algabone20

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Da chiar as vrea sa vad masina ta, mai ales ca esti din Bucuresti, eu stau in Pantelimon. Am primit mesajul tau privat, si o sa iti las nr meu de tel poate ne vedem zilele astea. Mersi mult.
  • bog2128

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2009 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2013

  • Mesaj Privat
Deci sa inteleg ca,chiar daca in cartea masinii este trecut Z17DTR cu 81 Kw , De fapt este Z17DTJ si 81 Kw ?
Ma poate lamuri careva ?Very Happy
stima
Skip ads

  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Nu neaparat. Roaga-te de cineva pe forum sa iti faca o decodare de VIN si ce reiese de acolo, ala e.
  • seftaka

  • Mesaje scrise: 1,184
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Vin este seria de sasiu! M-ar interesa si pe mine aceasta decodare! In talon scrie Z19DT, 74 kw, dar numai Z19DTL are 74 kw! Am citit si o carte tehnica, scria ca Z19DTL trage de la 1750, iar Z19DT de la 2000 rot, ma refer la plaja de cuplu! Mie imi trage de la 2000 rpm, sub 2000 e cam mort!
  • adi gogu

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2013

  • Mesaj Privat
lucian_turniton a scris:exact asa am si eu in carte trecut DTR si de fapt e DTJ de 81 kw 110 cp dar cu eco remap am urcat-o pe la 140 cp e avion acum fuge rau de tot , pe germania am luat cu ea si 225km/h fata de cat mergea ea 185km/h cat era in carte

  • adi gogu

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2013

  • Mesaj Privat
unde pot remapa un1,7 110 cp?si in cat o poate face?
Skip ads

  • viorel_bce

  • Mesaje scrise: 458
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Deocamdata cred ca nicaeri nu se poate face la cele cu ECU Denso.
  • Priceputeanu

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2013

  • Mesaj Privat
si eu am in CIM trecut z17dtr insa cei de la DiBas , unde am fost la verificari inainte sa o cumpar, au zis ca e z17DTJ cu 110 CP (asha scria si in mapa de piele care venea cu masina, erau acolo si codurile masinii). Si inca mai mult, in cele 8 pagini cu detaliile masinii, e scris "EMISSION-SYSTEM EEC 05" - asta inseamna EURO 5? Masina e din 2009.
  • catalinpav66

  • Mesaje scrise: 759
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 z30dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Se poate face resoftare similar cu update de soft doar ca in loc de Z17DTJ se alege Z17DTR iar atunci vei avea 125 de cai in loc de 110.
Operatia se face cu Tech2 (exclus MDI conform GLOBALTIS)
Softul este original OPEL nu este tuning.
Cine vrea mai multe amanunte discutam pe privat.
  • Floydian

  • Mesaje scrise: 474
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2010 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2013

  • Mesaj Privat
@ Catalin imi poti spune mai multe pe privat te rog, cat si un pret? Update-ul de soft acesta banuiesc ca e doar o versiune mai noua a softului original cu care vin masinile. Rezolva vreo problema cu actualul? Sau exista vreun changelog cu imbunatatiri? Citisem intr-un topic ceva de genul ca noul soft ar cauza ca regenerarile de dpf sa nu se mai faca cum trebuie. Eu am un Z17DTJ si nu ar strica sa am 125 cai. Multumesc.
Skip ads

  • daniel114

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 Z17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Salut,

Aceeaºi problema ºi la mine. Astra h 2010 în talon ºi pe op-com îmi da z17dtj, iar în carte este z17dtr. Pânã acum nimic nou, dar am fost sãptãmânã trecutã cu ea la RAR unde bãieþii au bãgat o camera micuþa prin compartimentul motor si undeva în josul motorului era gravat z17dtr.

Spunea cineva mai sus cã se poate schimba softul cu cel original dtr de 125cp fãrã probleme ºi prea mari bãtãi de cap.mai multe detalii poate oferi cineva?

Mulþumesc!
  • marigeor

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2012 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Aceeasi problema o am si eu in carte e trecut A17DTR 110cp(81kw) dar din decodarea VIN reiese ca am un A17DTJ . Toate ca toate DTJ sau DTR nu mai conteaza pana in momentul cand voi comanda piese de schimb pentru nu stiu care motor din cele doua . Daca poate cineva clarifica problema asta care am vazut ca nu o am doar eu ar fi bine venit cu un raspuns . Multumesc!
  • marigeor

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2012 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2015

  • Mesaj Privat
ok
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
DTR-ul are 125 CP.
Comanda pt. DTJ.
  • floriniuliancfi

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2009 Z17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2014

  • Mesaj Privat
Aceeasi problema si la mine. Pe brieful masinii scria ca are 92KW adica 125 CP, dar la RAR, mi-au trecut 81 KW(pe talonul masinii acum este 81). Masina e clar z17dtr ptr ca asta reiese si din verif VIN. Totusi nu inteleg de ce nu copiaza RAR romanesc specificatiile dupa brief.......
  • vlad-OPC

  • Mesaje scrise: 1,080
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Ei cred ca se uita pe catalog unde e trecut doar in kw. Si probabil acel catalog este din 1980... Iar daca in cazul tau ai motor de 92kw si dupa 2009 ( ca exemplu ) a mai aparut unul cu aceasi cifra dar alt cod ( DTR sau DTJ ) ... ei nu stiu asta
  • floriniuliancfi

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2009 Z17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2014

  • Mesaj Privat
eu cred ca neamtu e destul de destept de trece in brief exact specificatiile masinii(ca doar el a construit-o) si daca acolo scrie clar putere/kw, cai putere, etc, nu inteleg de ce cauta astia ai nostri in cataloage si mai stiu eu pe unde..... si mai le si scriu gresit .
  • vlad-OPC

  • Mesaje scrise: 1,080
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Florin, doar asta e problema cu RAR-ul ? Smile Dar ca o masina trece de 5 ori RAR-ul si dupa se aflat la a 6-oara ca e furata de prin italia ? Nu mai zic nimic...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR