Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • Saull

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Va atasez un doua poze cu explicatiile, cum se aleg cuzinetii in functie de marcajul de pe vibrochen si biela. Nu inteleg, ce cuzineti trebuie luati pentru biele si ce cuzineti pentru palier. Daca poate cineva sa inteleaga formula si sa imi spuna ce cuzineti trebuie sa iau, raman recunoscator. Atasez si poze de pe 2 vibrochenuri, care trebuie sa se imperecheze la cuzineti cu o biela ce are marcajul B. Numai bine si multumesc anticipat.




Skip ads

  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Pai in coloana 3, de la stanga la dereapta, iti spune ca la o biela cu diametrul de 60 si o uzura cuprinsa intre x asi y ai nevoie de cuzineti clasa I, II sau III, nu? In cazul tau, cuzineti din clasa II, daca se incadreaza in limitele alea de uzura. Sau cel putin eu asa am inteles din catalogul ala...
  • Saull

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Eu iau piesele toate, noi, dar nimeni nu stie cum se aleg cuzinetii.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
intreaba la un mecanic care a mai lucrat cu asa ceva. dar daca tu pui vibrochenul si bielele noi atunci avand in vedere ca in bloc tu nu ai uzura deloc (sau cel putin nu ar trebui sa fie) atunci cuzinetii ar trebui sa fie pe cota 0 cu ambele piese. daca inteleg eu bine din desenele tale, ar trebui ca la primul cuzinet care se leaga pe bloc ar trebui sa ai cota A si la restul cuzineti cota B iar la biela ar trebui sa ai cota B la toti. Dar nu bag mana in foc ca este asa insa cel mai sigur este sa vorbesti cu un mecanic care se pricepe la asa ceva si ar trebui si masurat pe piese exact cu micrometru ce cote sunt la zona cuzinetului care vine pe bloc si la zona cuzinetului pe care se prinde biela. Fiind toate noi ar trebui ca acolo sa fie 0/0 lantul de tolerante.
Skip ads

  • moroshanu

  • Mesaje scrise: 250
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Dacã arborele cotit este nou, adicã este la cota „0” nu a fost rectificat nici-o datã, cumpãrã cuzineți standard, adicã „0”.
Diferențele dintre fusurile marcate cu A și cele cu B sunt de 6 microni, NESEMNIFICATIV. Nu cred cã vei gãsi undeva cuzineți cota „0” marcați cu A, B sau C (poate doar originali). Am fãcut la multe motoare linia da arbore, dar nu am gãsit cuzineți cu alte cote decât cotele de reparație (poate doar în fabricã).
  • Saull

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2013

  • Mesaj Privat
La palier sunt A, B sau C. La biele in schimb sun 6 culori.
  • adrian_c

  • Mesaje scrise: 111
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2008

  • Mesaj Privat
salut!

cu aceeasi problema ma confrunt si eu pentru niste cuzineti de astra h z17dth.
arborele cotit nu se verifica, deci imi trebuie cuzineti fara cota de reparatie (standard). intrebarea e legata de culori Sad. service-ul la care sta desfacuta masina spune ca nu gaseste nici un cod de culoare nimic pe vechii cuzineti, iar furnizorul de piese imi cere aceste coduri:

Va rog sa luati legatura cu mecanicul pentru confirmarea culorii cuzinetilor.
Culoarea se poate vedea la imbinarea lor in capat.
In programul original imi sugereaza culorile negru, maro, verde, albastru(pentru ambii cuzineti) toate fiind ca dimensiune standard.


cum mama naibii aflu si eu ce cuzineti trebuie?
  • meRazvan99

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Saull a scris:Va atasez un doua poze cu explicatiile, cum se aleg cuzinetii in functie de marcajul de pe vibrochen si biela. Nu inteleg, ce cuzineti trebuie luati pentru biele si ce cuzineti pentru palier. Daca poate cineva sa inteleaga formula si sa imi spuna ce cuzineti trebuie sa iau, raman recunoscator. Atasez si poze de pe 2 vibrochenuri, care trebuie sa se imperecheze la cuzineti cu o biela ce are marcajul B. Numai bine si multumesc anticipat.




Salutare,
imi poti spune te rog din ce catalog ai luat cele 2 poze cu explicatii pt ca nu se prea intelege ,ce scrie si m-ar ajuta mult
am si eu aceeasi problema,motorul este desfacut ,iar cei de la service nu stiu ce culoare sa comande .
  • doruro

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Cum ați rezolvat problema cu, cuzineții? Arbore nou, cuzineți noi. La biele sa vãzut culoarea verde și sânt buni dar ceilalți iau luat tot verzi dar sânt mai mari cu 5 microni și nu merg. Ce culoare are fi mai mici cu 5 microni dacã verdele nu e bun? Dacã a aflat cineva spuneți mi și mie va rog cã stã mașinã de 2 sãptãmâni desfãcutã. Mulțumesc
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR