Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Caroserie
  • Gyo

  • Mesaje scrise: 620
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Detin un opel astra g caravan ,astazi am incercat sa cobor geamul pe spate din manivela si a coborat foarte greu ,am zis ca rup bratul de la manivela..
A coborat stramb ,am apasat pe el si s-a dus la nivel ,la ridicare la fel foarte greu si stramb..
Daca il las in jos pot prinde sticla cu mana ;trag de el in sus si se ridica ca si cum nu ar fi prins in nimic
Ma poate ajuta cineva va rog ,sa fie din chedere ?
Numai bine
Skip ads

  • Gyo

  • Mesaje scrise: 620
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Nu ma poate ajuta nimeni ?Sa se fi rupt vreo clema de prindere a geamului la macara ?
Vine acus timpul cand tre sa pun folie si n-as vrea sa raman cu geamul asa Rolling Eyes
  • valeriu_48

  • Mesaje scrise: 285
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 y 17 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Cred ca sau retezat dinti la cremaliera de la macara, asta ar insemna inlocuirea macaralei.In privinta mersului greu al geamului acesta se poate regla(desfaci panoul la usa,in partea stg. sus este o gaura cu un surub in stea slabeste sorubul si si inpingi culisanta spre spatele masini si misti de geam in sus in jos ca geamul sa mearga usor. Daca ai defect si la macara trebuie inlocuita nu se poate repara.Spor la treaba
  • Gyo

  • Mesaje scrise: 620
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Nu stiu daca e defecta macaraua ,pentru ca de urcat si coborat merge..
Atat ca inainte ca sa coboare geamul ,se stramba si trebuie ajutat putin..
Iti multumesc pentru raspuns ,trebuie sa dau fata de usa jos Rolling Eyes
Skip ads

  • Doru Motoras

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Cred ca am aceeasi problema, geamul spate se inclina spre fata masinii si coboara greu aproape deloc, daca il indrept cu mana coboara bine.La ridicare manivela merge relativ usor.Chederul acestui geam partea dinspre geamul mic triunghiular, l-am gasit coborit 1cm ,l-am scos din rama cat am putut si l-am ridicat la loc.Ma ajuta cineva va rog cu un sfat, nu vreau sa desfac ca prostul pe orbeste. Oare? Oare? Oare? Oare? Idea
  • mihai18

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Aug 2013

  • Mesaj Privat
buna ziua am si eu o mica problema.un amic a apasat din greseala pe butonul de deschidere al geamului pe partea soferului fata.din cauza gerului s-a format o pelicula de gheata pe garnitura aceea de cauciuc din exterior.problema este ca acel cauciuc a ramas intepenit sub forma de bucla in interior pe o suprafata de cica 3cm....nu am avut problema cu inchiderea geamului,dar bucla aceea daca pot sa o numesc asa,a ramas tot la fel. am incercat sa o trag cu o surubelnita mica,cu o penseta tot la fel dar in zadar.ce pot sa fac?
  • mephisto

  • Mesaje scrise: 258
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Signum 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2010

  • Mesaj Privat
in orice caz, cand aveti o problema cu ridicarea, coborarea geamului, trebuie desfacuta fata de usa, si observat ce ingreuneaza ridicarea sau coborarea, recomand sa apelati la cineva care a mai facut asta, pentru a evita enumeratele batai de cap....
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Caroserie

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR