Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • sendi

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2009 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2013

  • Mesaj Privat
buna ziua. am un astra h 2009 motor z17 dth si am MID in care nu i-mi arata consumul inst .
am intrat in meniul ascuns si am deschis ferestrele toate dar consumul instant mi-l arata numai cu 5 l continuu indiferent de turatia motorului si numai in mers.
nu am reusit niciodata sa-l memorez si dupa fiecare oprire a motorului trebuie sa incep operatia pe seting cu BC
am un op-com , se poate modifica ceva cu acesta ?
am comparat si alte masini cu op-com dar are alt fel de submeniu, mentionez ca am cd 30 mp3.
Skip ads

  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Salut si bine ai venit pe forum.

1. Astra H nu are MID..doar TID, BID, GID si CID. Banuiesc ca tu ai BID. Ar fi bine sa postezi o poza cu display-ul..sa vedem exact ce ai.
2. Daca am inteles bine tu vrei ca pe display sa vezi si consumul instant, nu numai "range" si "consum mediu"
Daca e asa iti spun ca pe BID nu se poate. Pe GID si CID se poate dar nu cu Op-com. Se face upgrade de soft si astfel vei avea afisare pe trei linii: range, consum instant si consum mediu.
  • sendi

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2009 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2013

  • Mesaj Privat
multumesc pentru raspuns dar nu sunt lamurit ce am eu.
am inteles de pe forum ca la astra h mid-ul se numeste bid.
daca ai putin timp sa ma asculti as vrea sa il descriu;
ca sa intru in fereastra meniului audio si sistem intru cu butonul seting .
la deschidere im-i apare fereastra impartita in doua, in stinga apare audio si sub el sistem.
iar cind ma duc pe ele cu sagatile deschid cu ok si imi arata in cealalta jumatate submeniul;
la sistem=zona continent ,limba,etc,,eu am vazut cu op-com-ul ca imi citeste ca sistem CD 30 MP3 ca model
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
CD30MP3 este unitatea HU ( radiocass ), BID-ul este diplay-ul pe care sunt afisate informatiile. Pentru a vedea informatiile pe 3 linii displayul trebuie sa suporte acesta functie. Pnetru asta trebuie sa ai minim GID ( grafic info display ).
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
BID Astra H

GID Astra H

CID Astra H

Deci, tu ce ai?
  • LeonteMihai

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Cum , pe bid nu iti arata consumul instant? Stiam ca arata tot , dar pe bucati ..
  • mileacla

  • Mesaje scrise: 154
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2012

  • Mesaj Privat
BC-ul se activeaza modificand code index-ul display-ului si nu umbland in setarile acestuia. De exemplu daca ai BID si ai code index 5 corespunzator pentru masinile fara BC activat din fabrica, il modifici adaugand +1 si il faci 6. Acest tip de modificare este valabil pentru orice tip de display fie el BID, GID sau CID. Dupa ce ai facut modificarea ai BC activat chiar daca atunci cand cand intri in setari vei gasi gasi in dreptul functiei Board Computer NOT AVAIBLE. Ca sa ai avertizari de becuri arse trebuie sa activezi functia CHECK CONTROL - PRESENT. Aceasta functie se poate modifica.
Va pot ajuta pe privat cu detalii daca sunteti interesati. 100% BC-ul se poate activa atat cu op-com sau tech-2. Nu luati de bune spuselor celor care va spun ca nu se poate activa.




sunt spusele colegului @tiaz....
  • Raul M.

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Astra 2009 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2013

  • Mesaj Privat


Buna,
detin un Opel Astra 2009 Z16XER si am display BID, iar pe el poti vedea consumul instant. Am atasat si o imagine, chiar daca ii pe 0.0l/h se modifica automat in l/100km cand esti in miscare. Mentionez ca am achizitionat masina SH deci nu stiu daca a fost activat de fostul proprietar sau din fabrica. Toate cele bune!
Skip ads

  • Tiaz

  • Mesaje scrise: 1,069
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z 17 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Salut,

BC-ul activat din fabrica are si functia check control. Mai exact daca ti se termina lichidul de parbriz, antigelul sau placutele de frana iti apare pe display mesajul specific pentru feicare caz in parte.
Aceasta functie se poate activa si dupa, dar trebuiesc cumparati senzori tras cablajul(daca nu este) si cel mai important trebuie ca UEC-ul sa poata fi programat.
  • andrei86g

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2011

  • Mesaj Privat
si eu am bid si computer activat activat cu op com si am consum mediu,instant,range,numar litrii consumati,cronometru,numar de km parcursi
  • ncl.cosmin

  • Mesaje scrise: 161
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2011

  • Mesaj Privat
am BID...imi arata consum instantaneu, mediu, range, km totali (de cand face consumul mediu) si mai arata total litri de combustibil folositi...eu nu am activat nimic....asa am cumparato
  • stafffnicu

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Salutare,

Edwin, spuneai ca pentru a afisa la BC informatiile pe 3 linii ai nevoie de un update de soft, intrebarea mea este daca este suficient update-ul sau trebuie si activat ceva cu op-com sau tech 2?
Eu am facut un update cu o versiune 2007, dar desi la final am primit mesajul ca totul a fost ok, in meniul ascuns tot 2004 imi arata, si nici nu am afisajul pe 3 linii, imi arata tot 2 ca si pana acum.
Are cineva vre-un link de unde as putea sa iau si eu imaginea pentru update-ul cu 3 linii?

Multumesc!
Skip ads

  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Update-ul cu trei linii se poate face NUMAI la mine si numai pentru display-ul Siemens-VDO (care echipeaza Astra-H / Zafira-B 2004-2006). Vezi aici --> https://www.clubopel.com/vie...p=1720547#1720547 si aici --> https://www.clubopel.com/vie...p=1720957#1720957
Valabil si pentru CID (Color Info Display).

CristianTM.
  • DAVID 86

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2014

  • Mesaj Privat
Buna am un astra H din 2006,am in bord butonul BC dar cand il apas imi scrie NO FUNCTION,stie cineva daca pot sa imi activez aceasta functie. undeva in Timisoara,si cat ma costa.
Multumec
  • DAVID 86

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2014

  • Mesaj Privat
Buna CristianTm,nu am fost azi la tine,in legatura cu ecranul nu stiu sa iti spun ce tip ii,e foarte simplu si are 2 butoane sub pt reglare data si ora
  • AstraH2008

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2007 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2014

  • Mesaj Privat
Buna David 86

in primul rind uita-te la postarea lui jE citeva rinduri mai sus, din imaginile "agatate" acolo poti sa-ti dai seama ce ai tu ca si tip de display
Eu am BID si cum spuneau citiva tot pe acest forum mai sus , se poate activa la BID, cu ajutorul OP-COM ( eu am facut asta personal saptamina trecuta), deci se pot activa toate cele indicate de andrei86g in plus au uitat sa spuna ca mai da si citi Km mai poti sa faci cu combustibilul ramas in rezervor ( probabil pe baza consumului mediu calculat de masina si a inforamtiilor de la senzoruld e nivel in rezervor)
  • emilmarin

  • Mesaje scrise: 171
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 Y 1,7 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2008

  • Mesaj Privat
buna seara
ma confrunt si eu cu urmatoarea problema
astra h din 2005 cu displey color si cd 70 navi, la sectiune bc nu pot vedea consumul range si altele , pot vedea decat ce este in poza, in rest la bcnimic
va rog sa ma ajutati cu ceva pareri
va multumesc
  • szian

  • Mesaje scrise: 1,173
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Teoretic poti
  • Tasica Florentin

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2017

  • Mesaj Privat
Vã salut,
Am schimbat si eu casetofonul si afisajul la opel astra h, am pus gid si cd30 mp3 dar la renge nu corespunde.
Eu am 30 l motorinã iar el vede 14l. Renge-ul nu aratã bine.
Mã poate ajuta cinevã?
  • dr_agosh82

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2011

  • Mesaj Privat
trebuie sa te joci cu code index pina il nimeresti
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR