Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
daca se pricepe careva sa imi spuna si mie cum scot(desfac) volanul de la vectra b (1996),motor x20xev. 16v.
am fost cu ea pe tester la service si mi-au spus ca airbagul sofer nu este activ (lampa martor aprinsa in bord),defect care nu au putut sa il ''stearga''...deoarece am pe axa volan sau pe cilindrul cu lamele un contact imperfect care necesita remedierea lui manual...deci trebuie sa scot volanul...va amintesc ca am desfacut airbagul(cu borna + scoasa de la baterie),am desfacut piulita de starngere DAR........nu ieseeeee...care ma ajuta ..va rog...care ati avut problema asemanatoare sa ma indrume si pe mine cum a facut...sincer ...chiar nu pot sa il scot din caneluri...cu mult respect...
Skip ads

  • Radovan_eu

  • Mesaje scrise: 1,311
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
iti spun cum scoteam la dacie,e drept ca nu am vazut cum e la opel dar cred ca e acelasi principi,cauta o bara plina de aluminiu,cupru sau material mai moale decat fierul,iei un ciocan si te asezi pe scaunul soferului,ridici si impingi cu genunghii in volan ca si cum l-ai scoate cu genunchii,mentii impingerea cu picioarele in volan ,pui bara de al,cupru etc pe axul volanului cat mai pe centrul lui sa nu prinzi filetul si lovesti cu ciocanul,daca poti sa echilibrezi forta de lovire cu cea de impingere a genunchilor in volan,e bine si v-a iesi sigur.asa faceam eu,e drept ca e dacie,dar alegerea e a ta.
  • micu-cosmin

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2008

  • Mesaj Privat
iti dau acelasi sfat si eu
eu asa am reusit sa il scot pe al meu la opel si a functionat perfect
  • andreim4

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2007

  • Mesaj Privat
colegii ti-au explicat cum se scoate. simplu cu ciocanul. ce vreau sa iti spun eu este altceva. dupa ce scoti volanul ramai cu axul. in juru lui e o cutie de plastic sa zic asa. mai degraba e un capac prin in 4 cleme. il dai jos si o sa vezi mufa in care intra contactele de la airbag (primele 2 sarme mai groase) iar restul sunt pentru claxon si comenzi pe volan. cutia asta care e in jurul axului o desfaci si inauntru ai o panglica cu 7 fire daca imi aduc aminte bine. aia tre sa o verifici. la mine era rupta de la mufa care iese spre bord si am luat0o cu cutterul si am taiat partea de deasupra si am refacut lipiturile dupa care am turnat un adeziv a+b parca ii zice. ceva gen poxipol numai ca transparent. daca mai pot sa te ajut cu ceva cauta-ma pe mess. bafta
Skip ads

  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
In cazul extrem, in care chiar nu se poate scoate, se demonteaza volanul cu tot cu ax si se depreseaza la o presa de banc (scrie undeva @maiandrei despre asta).
Spirala o cumperi de la dezmembrari si o inlocuiesti (daca are conductoare intrerupte).
Spirala arata asa:

Poza este a unei spirale simple, fara ca volanul sa aiba comenzi. Pe partea de dedesubt este locasul in care se introduce cupla de care vorbeste @andreim4.
  • ciprip

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Imi scuzati va rog lipsa terminologiei de specialitate dar voi incerca sa descriu care e buba . Smile

Aceasta problema o am inca de la achizitionarea masinii in februarie ac., ea consta intr-un joc destul de larg a volanului in sus si in jos daca pot spune asa. Adika el nu sta fixat kalumea pe axul pe care e prins. Din cauza asta la viteze de peste 120 de Km/h are un tremur.

Am fost la un mecanic sa vedem care ar fi problema, dar el nu era tocmai in domeniul lui, iar dupa ce am deconectat airbagul din volan si am dat de ceva element electronic f sensibil de sub corpul volanului a renuntat sa mai cerceteze.
Am citit manualul de service si la pag. 147 este prezentata o saiba de blocaj a volanului care vine sub piulita volanului. Pot sa jur ca nu am vazut ca volanul meu sa aiba asa ceva.

Oare asta poate fi problema?

Multumesc pentru rabdare si sper sa primesc ceva variante.

PS: a verificat mecanicum in rest si problema pare sa fie de la volan de undeva si nu de la rulaj etc
  • Paulll

  • Mesaje scrise: 1,207
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Tremurul ala de care spui tu la 120 Km/h poate sa fie de la o roata dezechilibrata sau de la o anvelopa proasta.
  • ciprip

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
stiam ca acel tremur poate fi de la o roata dezechilibrata .. dar nu e cazul deoarece avand anvelope de iarna si de vara am facut schimbul plus echilibrare iar efectul e acelasi.

Dupa cum am spus problema e jocul volanului pe loc ... fizic vorbind foarte usor. Tremurul apare cred in mod evident avand in vedere jocul existent chiar cu vehicolul pe loc. Am mentionat acest tremur doar ca sa mentionez cand devine mai enervanta situatia. Altfel pare un volan subred ... asa ca tremurul e asa numai cireasa de pe tort.
Skip ads

  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
da o cautare pe forum despre aceasta problema. Sa mai discutat si chiar si rezolvat buba.
  • adrian_c

  • Mesaje scrise: 111
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2008

  • Mesaj Privat
ia vezi pe aici: https://www.clubopel.com/vie...joc+rulment+volan

ultimul post al lui nitrouxm. Eu as paria pe rulmentul superior, din ce spui tu acolo.
  • pam

  • Mesaje scrise: 440
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2001 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2006

  • Mesaj Privat
De fapt la Vectra nu saiba de blocaj e problema,ci axul volanului se uzeaza in partea de jos acolo unde se sprijina(scuze pt. exprimare) pe rulment,findca are un rulment cu ace. Eu am rezolvat problema impingand partea de jos a axului de volan mai in interior, deoarece axul volanului e format din doua parti care culiseaza una in alta , si implicit sa modificat locul pe care lucreaza rulmentul. Eu am facut operatia asta de peste un an de zile si nu mai am zgomot sau joc in coloana de directie.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
@pam, poti da o descriere cum ai facut aceasta treaba? Adica ce ai demontat, etc. Multumesc.
Skip ads

  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Asta chiar ma intereseaza si pe mine. Baga niste informatii utile sa ne dumirim si noi ce si cum ai facut.
  • adrianalexandru

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2002 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Salutare.

Am schimbat caseta de directie la o vectra b2 cu una reconditionata si am o problema : cand virez stanga/dreapta primesc o contra in partea opusa.

Ce poate fi?se rezolva dupa ce fac unghiul de fuga?nu este aerisit sistemul de directie? sfaturi si eventual daca exista cineva sa ma poata ajuta cu problema asta sa nu ezite sa mi lase un mesaj.multumesc
  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Depinde si cine ti-a montat-o si ce lichid de servodirectie a folosit. Daca te poate ajuta:

  • adrianalexandru

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2002 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Multumesc!Cred ca tine doar de montat...o sa incerc sa merg cu ea la un mecanic...insa nujt in cine sa mai am incredere...ca din prostie am schimbat caseta...de la un unghi de fuga facut prost (pus volanul pe pozitie cu motorul oprit.masina avand servo)..


Mai astetp pareri si recomandari catre persoane care au cunostinte de sistemul de directie! Multumesc
  • adrianalexandru

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2002 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Astept daca sunteti amabili....o recomandare catre un service care poate sa ma ajute sa rezolv problema! Cer mult?hai ca se poate...multumesc
  • krashy22

  • Mesaje scrise: 1,250
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2007

  • Mesaj Privat
ai aer pe instalatie sau esti pe minus cu lichidul de servo(verifica nivelu in borcan), ar mai putea fi cureaua de accesorii slaba si sa.ti patineze pe fulia pompei de servo.
  • adrianalexandru

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2002 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Multumesc frumos.se poate sa fie problema din caseta de directie?eu am mers cu masina la service ul unde a fost montata si asa mi au spus....sunt putin in dubii:-)Smile...
  • krashy22

  • Mesaje scrise: 1,250
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Ia de vorbeste cu colegul TRAMI si nu mai asculta de toti agaricii care se cred mari meseriasi.
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=1607
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR