Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • Geo89

  • Mesaje scrise: 623
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor colegilor.Dupa ce am am schimbat blocul motor,noul bloc a avut 2 dinti avans la pinionul care vine la pompa de injectie,si de aici,pompa mea era prea avansata.Pusa pe Op-com,avea un avans de 11,7 grade.Iar la calculat era 4,2 grade.Dupa incercari esuate de a pune distrbutia ca lumea la punct,duminica am reusit.Am demontat capacul distributiei,si am amanat pinionul 2 dinti pe lant.Acum am avansul asa:injectie calculata 4,2-4,3 iar injectia reala am 4,3-4,5.Acum ma intereseaza la cei care au Op-com si pot sa verifice treaba asta,cat este la ei avansul,evetual ar fi bune si niste poze dupa desktop.Eu am impresia ca totusi este avansata si acum.Ar trebuie mai mic,un 3,9 pentru ca am testat-o si asa si parca merge mai bine!Sau poate stie cineva sa imi zica avansul cu care vine y20dth din fabrica!Multumesc!
  • simplueu11

  • Mesaje scrise: 292
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Daca stie cineva si pe mine m-ar interesa . Dupa schimbare pompei de injectie baietii de acolo cred ca mi-au dat cam mult avans la pompa .

Se poate verifica avansul cu OP-COM ?


Stima
  • Geo89

  • Mesaje scrise: 623
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2009

  • Mesaj Privat
da,cu op-com se poate verifica.intri la sectiunea motor,apoi la valori reale,si acolo dai la 3 pagina unde spune cantiatea de injectie.prima este inceputul injectie,urmatoarea parca este cea comandata de ecu si dupa asta vine cea reala.avansul normal ar trebui sa fie intre 3-6 grade,asa scrie in tis!pe mine ma intereseaza sa vad cu cat au facut nemtii din fabrica avansul la un astfel de motor!Momentan am 4,3 grade,dar cred ca il dau la 4.0 si mai iau un pic si din axa cu came,adica o dau mai inapoi.stima!
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR