Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A
  • claudiuflorin

  • Mesaje scrise: 205
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Azi stergand geamurile la masina am observat la usa din spate ca geamul se misca. Am rotit de maneta din interior si l-am ridicat un pic pana sus. dar apoi l-am coborat un pic si am apasat pe el cu mana. Am observat ca geamul se ducea in jos si rotita din interior se invartea singura in timp ce apasam pe geam. Am constatat ca ceva nu-l opreste, merge singur
eu il ridic pana sus apoi apas pe geam si el coboara pana jos. Stie cineva ce s-a intamplat? S-a stricat macaraua? Are o singuranta ceva?
Skip ads

  • claudiuflorin

  • Mesaje scrise: 205
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Am revenit de afara inghetat tun. Am desfacut usa spate cea cu problema. Am scos manerul de deschidere al usii , m-am chinuit ceva l asifuranta de la manerul de la geam, dar am reusit in cele din urma. Am desfacut si interiorul usii si iata am in fata un schelete de usa. M-am uitat sa vad cum este macaraua si am constatat ca e pe cablu nu e asa cum ma asteptam ca la tico. Deci e un cablu ci niste rotite sus si jos. M-am uitat ff mirat la tot ce e acolo ca nu am avut ce sa-i fac. Cred ca e stricat mecanistul de la manerul de geam. Cred ca asta infasoara pe el cablu si cred ca acolo e problema. Cred ca o sa fiu nevoit sa cumpar un sistem nou . Stie cineva la ce pret se gaseste si pe unde as putea gasi? Sau am norocul sa-l repar pe asta??
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Avind in vedere ca esti din Bucuresti se pare ca Adrian te poate indruma.
Pune o poza sa vedem si noi. Eu tare cred ca se poate repara, orice piesa mecanica se poate face.
  • claudiuflorin

  • Mesaje scrise: 205
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Nu am poza din pacate. Am vrut sa fac dar am avut aparatul la munca. Am desfacut usa. am improvizat ceva (tipic romanesc) ca sa nu am probleme cu geamul si am inchis captuseala la loc. O sa incerc sa vb cu Adrian. Multumesc mult inca o data. Cu prima ocazie cand desfac o sa fac poze.
Skip ads

  • crilups

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Agila 2004 Z10XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Am o rugaminte: poate sa-mi dea cineva codul pentru butonul de usa spate dreapta? Cel care dc este deschisa usa aprinde becul din interior? Am unul rupt la usa din spate dreapta si am fost nevoit sa-l scot de tot. Banuiec ca mi-a trantit cineva usa prea tare. Evil or Very Mad
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
19 SWITCH, CONTACT, DOOR -2G999999 9204039 47 00 389 1
19 SWITCH, CONTACT, DOOR 3G000001- 9212723 47 06 376 4

Chestia cu -2G si 3G se refera la serie sasiu, te uiti in certificat la WOLxxxxxyGzzzz !
  • crilups

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Agila 2004 Z10XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Dane, multumesc mult.
  • petrecila

  • Mesaje scrise: 1,096
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Agila poate avea un punct slab ca sa zic asa la manerul de la hayon.In iarna asta intr-o dimineata era cat pe ce sa raman cu el in mana! Simpla rezistenta a chederului amortit si lipit a facut ca manerul sa cedeze din prindere si sa ramana agatat doar in yala. Partea cea mai frumoasa este ca nici pana astazi nu am gasit acest reper asa ca am fost nevoit sa desfac panoul si sa-l scot pentru a-l repara.Am reusit sa aduc cele doua suruburi de prindere inapoi pe pozitia corecta (a fost un puzzle total) si sa le lipesc cu poxipol (cel din doua solutii). Deocamdata tine dar la iarna daca ingheata chederul nu mai garantez!
Daca stiti pe unde naiba s-ar gasi acest reper ca astia pe la mine prin zona nu-l vad pe calculatoarele lor ca piese de schimb, doar cu tot cu hayon?!
Adica doresti potcoave? Avem cu tot cu cal! Concluzia este sa nu trageti prea tare de el in special iarna ca este un plastic slab si o puteti pati.
Skip ads

  • therealovy77

  • Mesaje scrise: 244
  • Locatie: Braila
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Sad Am si eu o problema mare...broasca ce inchide hayonul s-a stricat....ieri...la -12grade afara. Simptomul a fost ca nu a vrut sa se mai inchida dupa deschiderea usii (am incercat in toate moduri si nu am putut sa o inchid). M-am riscat si am desfacut-o de pe masina si am observat ca limba aceea mobila ce se inchidea in axul de pe caroserie nu mai revenea decat f. greu in pozitia deschis (arcul care o roteste inapoi nici nu se simtea). Asa ca i-am taiat niturile cu flexul si am observat ca ii sarise arcul la limba aceea mobila ce se inchidea in axul de pe caroserie. L-am pus la loc, am batut niturile cum am putut, dar problema e ca nu se mai inchide pana in capat (a doua pozitie) si imi zdrangane hayonul, plus ca nu mai merge comutatorul de lumina (el actioneaza doar in pozitia a doua, la interior), indiferent de reglajele de pozitie ale broastei sau a fierului inchizator de pe caroserie. Aveti idee unde gasesc una (broasca) sa o cumpar? Si ce cod are? Multumesc mult.
  • claudiuflorin

  • Mesaje scrise: 205
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Salut,
Am si eu o problema si de aceea vreau sa o postez aici.
La usa din fata la balamaua de sus ezista un bolt. Deci l aacea imbinare de balama ezista un boltz care s-a strans (s-a deformat). eu as vrea sa-l schimb cu unul nou. si nu stiu stiu cum sa-l scot pe cel vechi. a mai scos cineva boltzurile de la balamale pana acum? sau stie cineva cum se scoate acest bolt? am sa atasez in scurt timp si o poza ca sa exemplific mai bine. din cauza lui usa e lasata ffff putin. Asept si eu un raspuns. Multumesc anticipat.
  • neuradu

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Agila 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Catre Claudiu Florin sau oricine
am si eu aceasi problema cu geamul din spate stanga , coboara singur
daca ai reusit sa rezolvi problema spunemi te rog si mie
multumesc !
  • constantin tabacaru

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Agila 2001 z10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Pentru cei care au incuietori clasice(cu cheie),o metoda care are rezultate,pe timp de iarna sa nu mai inghete se foloseste o seringa cu ac de perfuzie in care sa pus glicerina care se gaseste la farmacie.Se introduce acul in locul care se introduce cheia si se injecteaza 1-1.5 ml de glicerina per incuietoare.
Skip ads

  • gasitanu

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2009

  • Mesaj Privat
therealovy77 a scris:Sad Am si eu o problema mare...broasca ce inchide hayonul s-a stricat....ieri...la -12grade afara. Simptomul a fost ca nu a vrut sa se mai inchida dupa deschiderea usii (am incercat in toate moduri si nu am putut sa o inchid). M-am riscat si am desfacut-o de pe masina si am observat ca limba aceea mobila ce se inchidea in axul de pe caroserie nu mai revenea decat f. greu in pozitia deschis (arcul care o roteste inapoi nici nu se simtea). Asa ca i-am taiat niturile cu flexul si am observat ca ii sarise arcul la limba aceea mobila ce se inchidea in axul de pe caroserie. L-am pus la loc, am batut niturile cum am putut, dar problema e ca nu se mai inchide pana in capat (a doua pozitie) si imi zdrangane hayonul, plus ca nu mai merge comutatorul de lumina (el actioneaza doar in pozitia a doua, la interior), indiferent de reglajele de pozitie ale broastei sau a fierului inchizator de pe caroserie. Aveti idee unde gasesc una (broasca) sa o cumpar? Si ce cod are? Multumesc mult.


salut..si eu am aceeasi problema cu broasca de la haion...am stricat -o si nu stiu ce sai fac..daca stiti va rog sa ma contactati la adresa de messenger:johnny.deejay91..ms fainn;)
  • Patratel

  • Mesaje scrise: 94
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Salutare. Nu-mi mai functioneazaa o chestie la incuietoarea fata dreapta, in sensul ca atunci cand apas pe butonul de inchidere totala a masinii(acela de pe portiera stanga fata) butonelul din dreapta nu vrea sa coboare si astfel sa inchida respecctiva usa. Ramane drept ca un erou in fata armelor. daca vreau sa securizez usile prin partea dreapta prin intermediul cheii, nu-i problema, se inchide, dar daca ma duc la butonul de inchidere generala, cum va spuneam si ma joc la el, inchizand si deschizand usile, el nu schiteaza nici un gest. Marturisesc ca banuiesc ca s-ar trage de la faptul ca cineva a incercat sa deschida usa exact cand am descuiat-o eu, si ramasese butonul de la usa fata dreapta semideschis. credeti ca mai pot sa-i fac ceva sau va trebui sa cumpar tot modulul de pe partea dreapta fata?multumesc
  • petrecila

  • Mesaje scrise: 1,096
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Singura sansa este sa desfaceti panoul usii. Se verifica cupla la servomotor (contacte oxidate, fire intrerupte, prezenta tensiune de comanda servomotor, servomotorul, probleme mecanice in usa , blocari, lipsa gresare, etc.). Trebuie sa acordati atentie foliei de protectie, sa nu o distrugeti, eventual "sudata" inapoi in puncte de silicon. Distrugerea foliei de protectie, inseamna in timp, patrunderea umezelii in interior.
  • Strongfist

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Agila 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2009

  • Mesaj Privat
salutare
cine cunoaste unde as putea gasi incuietori de opel agila , adica tot sistemul pentru ca niste hoti perversi mi-au fortat ambele portiere si as vrea sa schimb incuietorile deoarece iarna am probleme mari la deschiderea usilor .
m-ar interesa un link si daca cunoaste cineva si preturile
oricum sunt constient ca s-ar putea sa fiu nevoit sa schimb si cheia de la contact pentru ca am ramas intr-o singura cheie
  • Furdui

  • Mesaje scrise: 1,067
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Sfat. Idea

Monteazã închidere centralizata plus închidere cu telecomanda.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
La incuietori vezi la vind/cumpar piese cine vinde sau dezmembreaza Agila, ai pe cocosai, mishu78nt, smartbogdan etc., cumperi eventual tot setul inclusiv buson rezervor+contact+IMO resetat si programezi pe a ta.
  • DAC94

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Agila 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Salut!Am si eu o problema.Am un Opel Agila din 2001 si nu mi se deschide usa de la haion. Se invarte cheia dar nu suficient.Ce ma sfatuiti sa fac?
  • petrecila

  • Mesaje scrise: 1,096
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2007

  • Mesaj Privat
In primul rand nu fortati cheia ca oricum nu merge, chiar de se rupe. Butucul si sistemul de parghii trebuie demontat, spalat apoi gresat. Trebuie vazut jocul parghiilor la zavorare si ce nu prinde sau blocheaza cand se incearca deschiderea. Acest joc nu am reusit inca sa-l prind in imagini si nici demontarea piesa cu piesa (cu toate ca am desfacut de cateva ori, din considerente de "maner"). Poate daca aveti dvs. timpul si priceperea necesare, veti face cu aceasta ocazie un tutorial.

Va sugerez sa intrati prin spate, rabatati cumva spatarele si de la interior desfaceti panoul de plastic al hayon-ului pentru a avea acces la parghii. Apoi este usor.

PS Si la mine mai face figuri de a "agata" cheia la deschidere, insa din comoditate rezolv cu doi pumni lateral plasati la maner, pana cheia agata corect, se roteste si dezavoraste. Nu va indic aceasta metoda Laughing
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR