Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • rider1

  • Mesaje scrise: 707
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Daca vorbim de drumuri de munte cum spui, atunci vorbim de curbe periculoase, vizibilitate redusa etc. Oare dece mai traseaza ei curbele cu linie continua ? Atunci oare cine o fi vinovat ? motorul, camioanele, curba sau soferul cu motor mic care s-a plictisit ?
Skip ads

  • mafiozzo

  • Mesaje scrise: 309
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Asa e, intr-o lume buna, toate drumurile ar trebui sa fie trasate.. dar vezi ca toate masinile au numere de RO unde totu e posibil si in plus, cati dintre noi nu au depasit pe unde nu e permis?
  • luciraica

  • Mesaje scrise: 2,000
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2011

  • Mesaj Privat
ptr. distributia pe lant nu se specifica interval de timp sau nr. km ptr. schimb.. schimbu' se impune numai daca apar probleme.. deci n-are rost sa schimbi lantu' la 120 180 sau 300000km daca nu e necesar
  • mafiozzo

  • Mesaje scrise: 309
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Daca iti iubesti masina il schimbi oricum la maxim 200.000 km
Skip ads

  • ady20

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2006 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2011

  • Mesaj Privat
mafiozzo a scris:ady: hai sa iti descriu un scenariu.. esti pe un drum de munte sa zicem, esti in spate la un camion plin de lemne urci un deal..3 pers in masina bla bla.. stai de 10 min in spatele lui rabdarea e 0 prinzi putin loc drept depasesti.. si brusc druumu find ca o lungura apare alt camion din contrasens.. sa vad in care realitate franeaza camionu care il depasesti care de abea urca.. sau in care realitate cel care coboara se opreste la timp? mai pe scurt.. RIP



E cam pesimist deznodamantul din scenariul tau... Cam ce putere ar trebui sa aiba o masina ca sa te scoata din situatia imaginata de tine ? Poate nu sunt eu destul de informat dar nu am vazut in cazul accidentelor grave printre motivele invocate sa fie trecuta lipsa de putere a motorului uneia dintre masinile implicate. Inaintea masinii pe care o am acum - H 1.4 - am condus un timp si pe distante destul de mari o masina cu puterea pe jumatatea, in comparatie cu care actuala e racheta. Stii cu care am fost pus mai des in situatii delicate de genul depasiri la limita samd ? Cu astra H deoarece mergeam mai tare si faceam depasiri mai riscante, tocmai pentru ca e mai capabila decat precedenta cu care mergeam linistit cu 100 km/h la drum intins si faceam depasiri cand permitea traficul pentru ca eram constient de ce poate. Sunt de acord cu tine ca 1.2 e cam putin pentru astra G, dar la fel de bine poti sa intri cu o masina de 150 cp intr-o depasire din care doar una de la 300 cp in sus te-ar scoate cu bine. Poate spune cineva cat de puternica trebuie sa fie o masina ca sa faci depasiri in siguranta? Ma indoiesc...


luciraica a scris:ptr. distributia pe lant nu se specifica interval de timp sau nr. km ptr. schimb.. schimbu' se impune numai daca apar probleme.. deci n-are rost sa schimbi lantu' la 120 180 sau 300000km daca nu e necesar


Asa e, lantul se schimba numai daca apar probleme dar cred ca dancuciureanu a vrut sa spuna ca motoarele acestea nu prea trec de 150 - 200000 km fara probleme la distributie. Si eu m-as bucura sa ma tina distributia 300000 km Very Happy.
  • mafiozzo

  • Mesaje scrise: 309
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2010

  • Mesaj Privat
ady pesimist nu, se poate intampla, si oricum tiristii nu dau un scuipat pe viata ta. eu am patit o faza in care un tir s-a bagat in depasire venea spre mine pur si simplu daca nu franam si sa ma bag pe camp din calea lui acu nu mai scriam acest mesaj
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR