Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • mariusgmv

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2013

  • Mesaj Privat
salutare vreau sa curat tapiteria si nu stiu ce sa fac sa merg la spalatorie sau sa o fac eu ?ce solutii de curatat sa folosesc sau cat costa o curatare la spalatorie ce ma sfatuiti sa fac
Skip ads

  • BRAVOGTR

  • Mesaje scrise: 95
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2010

  • Mesaj Privat
daca nu ai experienta,rabdare,timp suficient etc,nu este genul de operatiune pe care sa o faci singur.la ce preturi sunt pe piata la ora actuala un interior complet cred ca este undeva in jur de 200 lei,ceea ce mi se pare un pret cat de cat ok.
  • Gyo

  • Mesaje scrise: 620
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Colegul BRAVO cred ca se refera la detailing la pretul de 200 lei..adica o curatare ca la carte cum s-ar zice.
La spalatorie nu face altceva decat sa iti aspire interiorul cu aspiratorul acela cu apa (cred) si cam asta e ..
Te sfatuiesc sa faci operatiunea acasa tu (cand se mai incalzeste ca oricum se face iar cu mizeria asta..) ,aspiri frumos tot si apoi treci la curatare ..ca produse recomand Biocarpet sau produse destinate curatarii tapiteriilor : gen Pulimax de la MA*FRA .Fara a se considera reclama am spus 2 produse relativ cunoscute care au dat randament in curatare si care se gasesc si la un pret modic si accesibil.
Spor !
@TIP: nu spala plafonul ! Laughing
  • BRAVOGTR

  • Mesaje scrise: 95
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2010

  • Mesaj Privat
@GYO-Exact la detaling interior ma refer,asta insemnand ca se curata tot interiorul masinii la banii astia.Ca sa te apuci sa o faci singur,fara sa stii cum se procedeaza sau ce solutii sa folosesti(desi nu este o mare inginerie)risti sa ramana patata.Aspiratorul despre care vorbesti tu,se foloseste mai ales la podea pentru a scoate nisipul fin depus in timp.Daca se foloseste pe scaune,bancheta plafon etc se usuca la vara.Se poate folosi in cazurile cand masina este extrem de murdara .Vorbesc in cunostinta ,am avut pravalie de genul asta si ce-i drept masinile mi le cosmetizez singur atat interior cat si exterior(vorbesc de detaling) !
Skip ads

  • adya76

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1995 X12SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2013

  • Mesaj Privat
Spuma activa helmet care de la Motorex.
Spuma este facuta pt a curata interiorul castilor moto, este extrem de eficienta, are rol antibacterian, lasa un miros foarte placut , si ce este cel mai important, nu lasa umeda suprafata pe care se aplica.
Eu lucrez la Mymoto Tuning in incinta Autovit, am la vanzare produsul asta (35 lei), cei care vor pot veni la magazin si le explic mai in amanunt cum sta treaba.
Atentie: nu fac reclama produsului pt ca nu am nici-un interes financiar vis-a-vis de acest produs!
PS: eu am curatat pe langa castile moto avute in ultimi ani, si un coltar mare cu tapiserie textila si am fost extrem de multumit de rezultat.
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Daca e buretele murdar sub tapiseria scaunelor puteti spala cat vreti, in cateva zile iese la loc mizeria prin huse. Trebuie spalat in profunzime si asta nu se poate face decat cu un aspirator cu apa.
  • cris_radovici

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 1700 dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2007

  • Mesaj Privat
cenzurat, reclama
  • cyber

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 y17dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Am gasit in Iasi sa imi curete interiorul intr-un mod "profesional" 80-100 roni!
Skip ads

  • cip077

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 2003 2,2 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Crezi ca intereseaza o tara intreaga ce ai gasit TU in Iasi Question Idea
Povesti de adunat stele Evil or Very Mad .
Puteai , cel mult, sa postezi la Discutii libere Iasi.
  • aauto

  • Mesaje scrise: 394
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Salutare! Astazi printr-o "minune" am gasit pe scaunul soferului 2 pete cat "moneda de 50 bani",aveti idee ce produs as putea folosii ( ce ati mai folosit si a fost ok).
M-am uitat azi la mai multe produse de acest gen Prevent,Motip dar nu stiu ce sa aleg ca sa curete si sa nu lase nici efecte averse asupra tapuseriei!
Am citit de vanish,dar parca mi-e teama ca am citit ca lasa si efecte averse inafara de curatare.

Multumesc frumos,astept sfaturi !
  • aauto

  • Mesaje scrise: 394
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Nici o sugestie?
  • balmariuz

  • Mesaje scrise: 87
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Am curatat eu cu Vanish toata tapiteria la fosta mea masina un Astra F, de la plafon,scaune/bancheta pana la mocheta de jos, am dat scaunele jos + mocheta si spalate, mocheta am spalat-o cu furtunu si cu vanish si cu peria.
Scaunele si bancheta cu carpa din microfibre.
Am adaugat un dop de vanish intr-un lighean cu apa calda, oricum era si vara afara si am inceput frecarea, a iesit ogramada jeg din scaune si plafon, chiar a iesit bine, se cunostea diferenta si alt miros al masinii.
Nu mi-a lasat nici un fel de pata.
Mai poti sa cauti si o firma de detailing auto si sa ii dai ceva $ lu baiatu' sa iti curete scaunul cu pete si gata.
Skip ads

  • aauto

  • Mesaje scrise: 394
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Mersi! Tocmai ce am zis ca vanish din ce am citit ar lasa si ceva efecte adverse pe care nu mi le-as dorii asa ca totusi nu as incerca,alte produse din comert nu a folosit nimeni,gen cele de la Prevent,Motip ,Liqui Moly s.a.m.d?
E o varianta si la detailing,dar...si acolo e cu dus si intors,stiti prea bine!

Astept in continuare sfaturi utile si va multumesc !
Eventual si pe cineva care face detailing,dar persoane de incredere cu care ati lucrat!
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR