Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • ratwyn

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Plec azi cu masina toate bune,la un moment dat vine un miros de ceva ars (n am dat important crezand ca e de afara si inca nu stiu daca are vro legatura cu asta) dupa vro 10 minute am oprit masina (aveam treaba undeva) am stat vro 5 min si am plecat iar, (mers in oras) dupa ce fac vro 4 km mi se aprinde check energi, de la ce ar putea fi? (am impresia ca nu mai are aceeasi "vlaga" masina)

App sa mai aprins si acum vro 5-6 luni (cand ma intorceam de la tara) dar dupa vro 20 de km sa stins
Skip ads

  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
.....si mi se pare ca si atunci tot "energi" ai scris nu? Smile
  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Dupa cadran...pare a fi o Astra G, benzinara...cam atat se poate spune...Despre ce reprezinta acel martor de defect/eroare aprins in bord, mai de ajutor in primirea unui raspuns, decat poza cu el ar fi, codul de eroare si tipul motor.
  • ratwyn

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Atunci nu am postat:) daca se scrie altfel chiar nu stiu , am dat si eu pe google si asa mi-a dat...

Scuze , este vorba de un astra g 1.6 16v 2001 , z16xe ..... catalizatoru a fost spart acu vrun an (deoarece era infundat)
Skip ads

  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
aaaam inteles. Alt coleg a facut-o Smile
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=93852
  • ratwyn

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Codurile le pot afla doar daca o pun pe tester nu?
  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Catalizator lipsa, motor Z16XE...nasol, poti incepe de aici cu remedierea, prin completarea cu un catalizator, urmatoarele pe lista, sondele lambda...codul de eroarea inca nu se stie. In orice caz, acel martor aprins in bord are legatura cu emisiile de noxe depasite...
  • ratwyn

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Pai teoretic ar fi trebuit sa se aprinda dupa ce a fost spart nu? de ce sa se aprinda dupa un an
Skip ads

  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Iti dau un raspuns...asa, fara toate datele problemei intrucat nu ai postat si un cod de eroare...deci, ceva posibil...probabil de un an de zile a avut nevoie o sonda lambda sa se buseasca...
Pentru codul de eroare, in cazul tau, eu zic ca este foarte indicate o diagnoza la cineva priceput in asa ceva si mai ales in interpretarea corecta a datelor aflate prin diagnoza, imposibil sa nu fie cineva prin zona ta la care sa ajungi citind pe forum...de evitat posesorii de OpCom care au impresia ca daca citesc un cod de eroare si reusesc sa repare masina...
  • ratwyn

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Daca merg asa cu ea are ceva? am fost acum sa vad daca mai apare si tot la fel , masina de tras trage da parca inainte cand apasam pedala se simprea putin acu asa si asa ,


nu pot afla codurile de eroare si cu combinatia aia intre pedale contact?... (no mai stiu exact)
  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Colegu'...eu nu te inteleg...in fine, poate sunt eu mai greu de cap...mergi cu masina fix asa cum vrei tu, defecta, reparata...e lucrul tau.Daca apar si alte defecte dupa aia...care-i problema? Mai deschizi un topic in care intrebi ce are...apoi, mai intrebi o data daca poti merge cu ea asa daca nu remediezi...si gata, s-a rezolvat. Probabil, asa ai procedat si cu catalizatorul...in loc sa-l inlocuiesti...ai tras de masina, probabil invatat de vreun geniu mecanic " las-o ca merge si asa"...insa masina n-a fost de acord cu tine si acum ai din nou probleme, mari, mici...cine stie? Probabil vei trage de masina si de data asta ceva timp si in final....ce vei face? O vinzi de...buna...
O zi buna!
  • ratwyn

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Ma refeream daca pot sa mai merg cu ea asa pana la un service ceva (nu sa nu o repar) si revin pot afla codurile si cu combinatia dintre pedale sau doar cu tester?
Skip ads

  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
merge si cu pedalele: https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=24014

iar pentru coduri: https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=8087

bafta!
  • ratwyn

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Am facut destul cu pedalele ,si a fost asa sa aprins de 10 ori sa oprit sa aprins de 4 ori sa oprit sa aprins de 2 ori sa oprit sa aprins de 10 ori dupa care sa oprit definitiv (masinuta aceea cu cheie)
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
P0420 Catalyst System Low Efficiency
Daca ai dat jos catalizatorul eroarea e normala.
Cauta la dezmembrari altul si fa un test dupa ce il schimbi.
Bafta.
  • ratwyn

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Catalizatoru a fost spart acu vrun an deoarece se infundase (mi sa zic ca o sa se aprinda acel beculet dar nu sa aprins , pana azi...) din cauza acestui cod de eroare afecteaza putin si puterea masinii? , nu ar putea sa se fi infundat din nou catalizatoru? (nu prea fac drumuri lungi decat de vro 5 km dus 5 intors)
  • cristyliviu

  • Mesaje scrise: 1,060
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y1.7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2010

  • Mesaj Privat
E clar ca iti afecteaza puterea masini, consumul e si el dat peste cap! De infundat nu mai are cum sa se infunde din moment ce a fost spart! Ce e la tine acum, e ca senzorii au inceput sa „vada„ ca e spart si nu isi mai face treaba, sau chiar sonda 2 e pe duca! Tre sa o iei in ordinea catalizator - sonde! Oricum treaba cu spartul e doar de moment! Imi pare rau!
  • Oryps

  • Mesaje scrise: 424
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z20NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Am si eu o intrebare. De ceva timp imi statea check engine-ul aprins in mers. In urma unui tester, sonda Lambda 2 functiona haotic, deci nu era de la ea, cel mai probabil catalizatorul cu emisie de noxe marita. Dupa jumatate de an in care am cautat solutii vad ca martorul s-a stins. Este vreun motiv anume pentru care martorul sa se fi stins? probabil s-a saturat de mine. Curios e ca in urma cu putin timp am facut plinul de la alta benzinarie, alta marca, si dupa ce am mers o vreme s-a stins.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR