Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric
  • Banghi

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Salutare baieti,

Azi m-am inscris si eu pe acest forum.

Am de gand sau.... mi-am cam achizitionat'o deja... deoarece mi-a placut f mult o Astra GTC 2007 motor 1.6 115cv.
Mecanicul mi'a spus ca este ok, dar asta din punct de vedere al motorul si ce se mai poate vedea la o masina inclusiv pe sub ea + o verificare a calculatorului(care a trecut "testul").... in fine am incredere in el, dar am observat unele probleme prin interior (spuse chiar si de vanzator):

1. Butonul sport nu mai este activ (sau nu merge, nu se aprinde ledul respectiv, nimic)....
2. Butonul de verificare a presiunii in pneuri(dar jantele sunt dimensiuni marite...deci nu cred ca ar masura presiunea corect...sau?)
3. Scaunul de la sofer nu se mai incalzeste(dar butonul se aprinde in bord).... am citit unele forumuri si sper sa fie una dintre solutiile simple...daca imi mai puteti spune ceva ar fi super (mai precizez ca cel din dreapta se incalzeste).
4. Spalatoarele de la faruri am inteles ca nu ar mai actiona... stiti cumva daca sunt puse pe aceeasi siguranta cu cele de la parbriz(nici acelea nu ar merge)?
- Vanzator mi'a spus ca spalatoarele de parbriz au incetat sa ii mai functioneze dupa ce a incercat de mai multe ori intr'o iarna sa le foloseasca....

Si cam atat....din ce am vazut, ma gandesc sa cer o verificare si la opel, a aparaturii de la bord... sau? trebuie sa cer altceva?
Sper ca sunt pe intelesul tuturor.... ma puteti intreba pt alte detalii daca le stiu....

(Omul zicea ca nu a mai folosit masina de ceva timp.... si nici nu mai poate investi....)

Va rog sa ma ajutati, sunt f ametit de parerile necunoscutilor.... si vreau sa stiu cam ce costuri as avea la aceste probleme...

Multumesc,
Astept ajutorul vostru Embarassed
  • apopa2k

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2013

  • Mesaj Privat
Salutare!

Iti recomand sa mergi in reprezentanta si sa iti faca ei o estimare. Nu cred ca o sa scapi fara vreo 1500 de lei, dar masina buna are mereu pretentii. Merita banii, e o masina care iti da senzatii tari conducand-o.

1. Butonul sport - problema e ceva mai complicata, tine si de suspensii si de computer, doar la reprezentanta.
2. Presiune pneuri - daca jentile si anvelopele au fost schimbate nu ar trebui sa fie o problema, presiunea ramane aceeasi.
3. Scaune - un electrician, solutie simpla
4. E posibil orice, iarna nu ar trebui fortate daca lichidul din instalatie e inghetat sau parbrizul nu e bine curatat.
  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
3. solutie simpla? daca e de schimbat rezistenta, una oem e al naibii de scumpa.
4. verifica sigurantele, posibil sa fie arse daca a inghetat lichidul in pompa.
  • LeonteMihai

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Dute mai intai la un tester si vezi daca sunt activate acrle butoane.iar la spalatoare s ar putea sa fie ars motorasul.daca era iarna si avea gheata pe ele , iar el le a fortat , e posibil sa le fi ars.
  • Banghi

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Multumesc mult baieti...

Deci....ce am mai aflat intre timp...de pe acest forum si de la cunostinte:

1. Butonul sport - se poate activa, dar trebuie sa fie compatibile si ceasurile din cate am inteles.... inca n-am ajuns acolo...sincer, este criza...o sa va anunt cand am sa o rezolv.
2. Butonul de verificare a presiunii am inteles ca ar trebuii sa fie compatibil si cu "display-ul" (ti-ar afisa presiunea doar pe cel cu navigatie - nu stiu daca va informez corect cu certitudine) + ca trebuie sa ai senzorii de presiune....
3. Cu incalzirea scaunului, intradevar...un electrician .... (sper ca problema nu este rezistenta - aceasta ar fi mai costisitoare am inteles)
4. Problema spalatoarelor de faruri si parbriz s'a rezolvat prin inlocuirea sigurantei.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR