Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • Vectra sri

  • Mesaje scrise: 879
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Astra 2002 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2012

  • Mesaj Privat
kafercj a scris:la fel am si eu probleme... masina luata de mine la 98000 de mile din anglia cu un singur proprietar si am refacut motoru in toamna, segmentat, schimbat 2 supape, semeringuri, planat chiuloasa etc, si nu am presiune la ulei, maine se pune alta pompa de ulei, daca nu cuzineti... se pare ca nu e cel mai reusit motorul asta de 1.8... cam asta a fost motivul ptr care l-am cumparat si eu... ca e reusit... dar nu prea... va scriu dupa ce se pune alta pompa de ulei.. s-ar putea sa fie cuzinetii... cat te-au costat pe tine cuzinetii si ce marca?( cuzineti de palier vb)



credema motorul e foarte reusit eu am avut un vectra 1.8 benzina 500 de mii km reali motorul manca cam 1l la la 10.000 de km ...am vandut masina ... actual mama are un zafira de 1.8 z18xe acelasi motor 396 de mii nu manaca ulei pt ca a primit doar ce trebuie masina achizitionata in vara lui 2007 si inca merge perfect si so schimbat la ea doar debitmetru aer si cateva bucsi la directie ... drumuri romanesti....si acuma am tot un astra cabrio de 1.8 z18 xe si crede-ma ca nu as lua alt motor de la opel ... problema e ca ce descri tu la 98 de mii de milse sa schimbi atatea exista doar 3 cauze .

1. milele alea nu sant reale
2. ai nimerit tu o masina cu probleme ca doar de aia a vandut-o banuiesc ca nu ai dat nush cat de multi bani pe ea
3. a fost intretinuta prost adica nu sa schimbat uleiul la timp consumabilele a fost forjalita maxim si etc ... credema daca ai grija de un motor te tine foarte multi km chiar si cel de dacia 1310 !
Skip ads

  • Vectra sri

  • Mesaje scrise: 879
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Astra 2002 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2012

  • Mesaj Privat
elegance a scris:Politica de piata chiar nu te obliga sa folosesti ce zic ei... Isi incearca norocul. Rolling Eyes


deci unchiul meu mi-a zis ca el a vrut sa bage alt ulei de la inceput dar ca cei de la reprezentanta spun ca isi pierde garantia la motor daca nu baga ce zic ei... asta inseamna ca la mintit pe fata ? sa inteleg macar sa il informez sau sa studiez pe undeva daca e sau nu obligat sa foloseasca doar ce zic cei de la reprezentanta...

initial nu am vrut sa zic despre ce marca e vb dar .... e vb de baietii de la dacia

si oricum cica ei bagau ulei de la aral il scoteau dintru butoi din ala mare de ulei insa pe el nu scrie ce e (5w, 10w etc) ajungand acasa el mi-a zis ca uleiul acela "aral" pare foarte gros pe cand la un motor nou cred ca toata lumea stie ca se baga ulei subtire adica de la 5w, 0w si etc
  • Dariescu Claudiu

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Stai linistit ca si la VW la Iasi baga Mobil S 10W40 turcesc la masinile noi. Spun asta sigur , ca am vazut ce au pus la Transporterul de la mine de la servici, si uleiul il schimba la 15.000km, conform cartii. Asa ca sa nu ne miram de ce sunt motoarele asa cum sunt. Evil or Very Mad
La tata la VW nici macar nu i-au schimbat uleiul si filtrele , dar le-a platit. Cind a ajuns acasa si m-am uitat nu stersesera macar de bunul simt filtru vechi, era plin de praf. Shocked Intrors la reperzentranta, scandal, cerut scuze ca e o scapare (doar pentru schimb ulei cu filtru a mers) schimbat ulei si filtru. De atunci nu a mai calcat pe la ei, ci la un mecanic privat si sta linga el.
Poti cere sa iti puna alt ulei decit pun ei, dar acesta trebuie sa fie conform fisei tehnice a motorului, unde specifica uleiul ce trebuie folosit. Daca nu au altceva pe stoc, poti sa-l aduci tu. Daca nu vor sau te ameninta cu garantia , suna la OPC sau trimite mail la producator. Very Happy
  • Vectra sri

  • Mesaje scrise: 879
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Astra 2002 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2012

  • Mesaj Privat
e clar trebe sa il instruiesc pe unchiul meu ce sa faca el e om de bun simt si cred ca io fost cumva pana acuma sa le zica altceva la cei de la dacia insa voi vorbi cu el sa i spun cum sta treaba adica il minte pe fata si pt ce pana la urma ? sa isi vanda ei uleiul din butoi ma gandesc ca e ceva combinatie de la mecanici de acolo o fi luat ieftin uleiul din banii lor si isi scot banii apoi de la reprezentanta sau is ceva combinatii poate si de mai de sus si isi impart banii ca altfel nu imi explic de ce ar face chestii din astea ... mai ales intr-o reprezentanta .. te astepti la mecanicul de la colt sau un atelier privat da chiar de la ei e greu de crezut sau asa de tupeu murdar incat nu le pasa de consecinte...
Skip ads

  • andreiviciu

  • Mesaje scrise: 203
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2000 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2009

  • Mesaj Privat
la motorul asta cand pun contactul nu se aprinde chek-ul....doar martorul cu cheita
  • dyass

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 zx18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2008

  • Mesaj Privat
salut andreiviciu
la problema ta exista 2 solutii:
ori e ars becul din bord si nu se schimba greu
ori e problema din ecu(spun din experienta,inainte de a schimba ecu nu mi se aprindea masina cu cheita,iar acum ecu nou se aprind toate.
stima
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR