Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Da un tel la 0232-278139 Auto CD Serv, vorbesti cu Victor, ii spui cod piesa sau macar in figura tra-la-la pozitia si cum arata. Iti va spune pret, cind, de regula iti da contul, trimiti banii si primesti colet. A mai facut asa... Daca nu ai cod piesa imi spui.
sau
tel la UPSA paneuro, 0740-184657, Vasile, la fel cod etc si vezi cum, parca aveau magazine si pe la voi.
Astea doua variante in Iasi
sau
piti - https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=5420
Skip ads

  • Horatiu83h

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Timis
  • Masina: Agila 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Multumesc...Apropo am gasit o cutie de opel corsa tot pentru motor de 1,2..Se potriveste oare cutia pe agila ca asa dupa ochii cutia pare aceeasi doar ca difere timoneria sau asa cred ca-i zice.Agila e pe cabluri si corsa nu e..
  • Horatiu83h

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Timis
  • Masina: Agila 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Acel F12 sau F13 tipul cutiei unde se afla inscriptionat? ca eu mam tot uitat pe cutie si nu scrie nimic doar niste coduri da nimic mai mult.Poate reuseste cineva sa-mi trimita o poza cu cutia sau sa-mi zica locul unde ar trebui sa caut sa gasesc acel F12...
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Cutia de pe Corsa nu merge.
Skip ads

  • emilul

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Am o intrebare , daca schimb uleiul in cutia de viteze, e recomandat ca impreuna cu noul ulei sa bage mecanicul si "20 Grame aditiv de cutie?"

zice el ca se depune nu stiu cum pe pinioane si astupa eventuali pori si fisuri si ca e f bun

dar eu nu am gasit nicaieri nici un post in care cineva recomanda sau nu asa ceva

multumesc
  • PL500

  • Mesaje scrise: 1,151
  • Locatie: CURTEA DE ARGES
  • Masina: Agila 2001 z12xe 1.2i
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Din cate stiu Opel si nu numai nu incurajeaza adaugarea nici unui fel de aditivi in uleiuri,
acestea continand tot ce trebuie pt. functionarea fara probleme.
Numai un ulei de calitate inferioara poate necesita si aditivanti introdusi separat.
  • crilups

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Agila 2004 Z10XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Dc pui ulei de la Opel original(culoare rosiatica) e suficient. Personal am avut ulei de la Mobil si era cu mult mai bun decat celk rosiatic. Aveam iarna ceva probleme cu bagatul in a doua insa astea le sesizam doar eu. Nevasta-mea n-am sesizat absolut nimic nici macar iarna. Insa din pct de vedere al ungerii mie mi s-a parut mai bun cel de la Mobil. Cand am bagat ulei de la Opel(cel rosiatic) am inceput din nou sa aud vajaitul de la cutie. Au trebuit cam 4mii de km sa dispara si mers la viteze mari. Dar acum totul e ok nu se mai aude absolut nimic. Aditivii sunt buni, insa in combinatie cu cateva tipuri de ulei. Spre ex dc intrebi la Opel de aditivi o sa fi surprins sa afli ca nu au si ca nu e necesar. Deci pune linistit ulei original si n-o sa ai probleme. Dc pui de la alt producator poti pune aditiv(desi maj uleiurilor noi contin aditiv). Un aditiv bun e cel pe baza de teflon. Asta face minuni precum spune mecanicul tau.
  • emilul

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Multumesc , unul pro altul contra:)

deci sa pun Mobile+aditiv?
sau opel rosiatic fara aditiv?

eu nu am habar despre opel original , nici cutie nici motor ,
in mobile am incredere ca numai dinala folosesc si la motor (la toate masinile avute)
Skip ads

  • crilups

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Agila 2004 Z10XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Ca sa fi sigur pune din ala original de la opel. Nu e foarte scump. Pretul e la fel cu cel de la Mobil. Pt motor ar trebui ceva mai bun gen Castrol. Vezi ce recomanda Opel si foloseste piese, uleiuri etc originale. E cel mai bine. O sa vezi ca masina va merge bine dc faci asta. Dc te zgarcesti asa cum am facut eu pot s-o patesti...Asa ca dai cu 5 lei mai mult dar esti sigur. Pt 5 lei iti faci paguba de 500...nu merita. Foloseste orinale ca e sigur. Am dat 1,2 mil pe 3 litri de ulei original de cutie. Cel de la Mobil te ajunge tot acolo...dar mai pui si aditiv...
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Nu se pun aditivi.
Uleiul este galben NU rosu !
http://www.ifz-berlin.de/ru.../rum_09196090.pdf
Costa 100 lei/l cel 1940757 si cel rosu cam 30 lei/l. La cutia asta se pune numai 1940757 !
  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Ascultati ce va spune DAN caci stie ce spune, nu puneti altceva caci o sa bushiti cutiile.
  • dom79

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Salutare de curand am adus o Agila de 1,2 cu 81000 km iar masina merge destul de bine , mai putin ce va la cutie , se aude un huruit la cutie in treptele 1 , 2 , 3 cand o accelerez mai puternic si cand pun frana de motor , stiti cumva ceva service bun in TIMISOARA care repara la preturi mai decente , vazand din discutile anterioare ca la Agila cutia de viteze e problematica , Va multzumesc !
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Daca tot ai vazut ce au scris altii nu te-ai prins cu cine sa vorbesti ?
Incearca cu crilups.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Se pare ca este totusi adevarat, uleiul 19 40 757 a fost inlocuit de 19 40 182. Eu l-am schimbat ca cel pe care il aveam Castrol TAF-X mi se parea gros, deja la 0 grade simteam ca intra mai greu in viteza.

Pretul a fost bun tare, 18lei/L !
  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Domnule Cuciureanu, 18 ron/l este pretul cu discount pentru dumneavoastra, nu puneti lumea sa ceara ulei la 18 ron/litru caci nu vor gasi Smile.
Acum lasnd gluma la oparte, cei din Iasi care vor ulei de cutie sa vb cu DAN sau cu mine si va luam la pret bun. Very Happy
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Mi-a fost rusine sa-i mai spun si de discount lui Victor, pretul era prea bun Laughing . Da, intruadevar pretul e pentru "aia care me seaca cu codurile" dupa cum spune el. Oricum nu a scapat de discount ca am fost cu Costel care avea nevoie de o distributie de Seat si acolo e alta suma in joc Laughing . Nu va mai spun ce pret am gasit si la manopera ca o sa vina toata tara aici....
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Intra mai usor in viteze cu uleiul asta original. Eu cind am dat ala jos schimbat de nemti la 30,000 mi s-a parut suspect in loc sa fie incolor sau galbui era singeriu si am gindit ca era uzat, asta asa are culoarea dar asta este ... nemtii schimba dar nu scriu ce pun in cazul in care este original.
Bomba este alta, instalez noul autodata si imi cade fata : uleiul are cod schimbat dupa ei din 19 40 757 in 09 196 089 ! In schimb furnizorii stiu ca e schimbat vechiul cod in 19 40 182 ! Poate sunt in urma cu informatia, se pare ca Opel a schimbat codurile la ulei cutie la mai toate, acum incep numai cu 09 sau 90.
Nu-i mai inteleg deloc, toata ziua schimba coduri de parca ar fi romani nu alta...

Domnul Petre mai asteapta putin cu uleiul sa verific si eu harababura asta. Cei 200ml ii ai cadou de la noi, valabil si pentru Robert cind vine in Iasi, numa sa fie asta (19 40 182) codul sub care se mai poate gasi.
  • mavros

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2003 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Duminica am facut un drum Bucuresti-Predeal-Bran-Cimpulung-Pitesti-Bucuresti.Ieri uitindu-ma pe la motor,am vazut ca deasupra cutiei,era ceva ca o teava de plastic scoasa mai in afara si cu un dop deasupra,iar pe linga ea si pe cutie inspre spate,numai ulei.Am fost aseara la cineva si mi-a spus ca atunci cind se incalzeste cutia prea tare,pe acolo da pe afara ,fiind preaplinul.Mentionez ca am cam turat masina, mai ales la intoarcere ,pe autostrada(am mersr cam cu 140-150 km/h).Sa fie asta cauza?Teava aceea am gasit-o cam scoasa afara,si am inpins-o inapoi.Acum intreb si eu ca omul care nu se pricepe in ale masini:o fi bine ,e de rau?Care este cauza adevarata?Multumesc.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Teava aia cum ii spui tu este de fapt un furtun de cauciuc si nu este preaplinul. Rolul ei este de a nu se face presiune in cutie cind se incalzeste, o fixezi inapoi si verifici nivel ulei, completezi neaparat.
Vezi prima pagina in poza 2.
  • Furdui

  • Mesaje scrise: 1,067
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Salut. Am un suierat in viteza a V-a in momentul cand accelerez. Daca nu apas acceleratia (in frana de motor) nu se aude. Este o defectiune a cutiei de viteze?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR