Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A
  • cdsoul

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Galati
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2012

  • Mesaj Privat
o parere o idee ceva la ce am scris mai sus ,va multumesc
Skip ads

  • Aditza58

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Agila 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mar 2011

  • Mesaj Privat
INTRBARE : Surubul de golire si nivel de la cutia de viteze sunt acelasi cu cel de golire de la motor ?
Am vrut sa schimb uleiul la cutia de viteze, iar cei de la "service" nu le-au putut desface (le-au olarit).
Pe Net nu am gasit aceste suruburi si as vrea sa le schimb ... inclusiv uleiul.
Aveti idee unde as putea gasi ?
  • adi pitu

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Alba
  • Masina: Agila 2000 1,2
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Șuruburile diferã, cele de pe cutie sunt la fel ambele și îți trebuie pãtrat de 10 iar la baia de ulei este trox (stea) Smile încearcã la magazine de piese auto ca de obicei se gasesc
  • Aditza58

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Agila 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mar 2011

  • Mesaj Privat
OK ... am sa mai incerc sa mai caut prin magazine !
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
In Tulcea cam greu, da comanda la autoa, vezi publicitate.
  • danzog

  • Mesaje scrise: 174
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Agila 2003 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2013

  • Mesaj Privat
@Aditza58: Problema este cã întâi trebuie scoase șuruburile ,,olãrite,, de golire și nivel de la cutia de viteze.Întrucât observ cã nu prea ai cunoștințe în meseria de lãcãtuș-mecanic mergi la unul priceput care sã le poatã întâi scoate/deșuruba prin confecționarea artizanalã a unei chei în formã de L cu cap pãtrat de 11,12,..... pe care o va introduce forțat în ,,oala,,(deteriorarea profilului pãtrat) produsã anterior de ,,Dorel,, iar sensul de desfacere este cel obișnuit,spre stânga.Dacã nici așa nu merg desfãcute, va trebui sã dea gãuri în dopurile respective(sunt din duraluminiu),sã fileteze gaura,sã înșurubeze în gaura din dop un șurub cu cap hexagonal având pe el douã piulițe pt.blocarea șurubului în dop(piulițele se strâng în ,,gura,, dopului în contra una celeilalte) și apoi sã-l desfacã.Dacã are tarod pt. filet stânga ,nu mai este nevoie de piulițe de blocare și rezultatul este unul mult mai bun.Dacã nici așa nu merg, va trebui sã gãureascã cu atenție cu burghiu de diametru mai mare fãrã sã deterioreze filetul din carcasa cutiei de viteze și sã elimine cu atenție resturile de dop rãmase.O parte din șpan va ajunge în interiorul cutiei și trebuie scos.
Dupã ce au fost scoase dopurile ,,olãrite,, și dacã nu gãsești altele la magazinele de piese auto,încearcã la dezmembrãri auto sau mergi la un strungar sã ți le confecționeze din hexagon de aluminiu sau bronz.Șuruburile obișnuite din oțel pot deteriora filetul din carcasa cutiei la strângere iar pasul filetului diferã ,nu este filet obișnuit (metric).
Șurubul de golire ulei motor(de la baie) se desface cu cheia T40(torx) un fel de ,,imbus,, în stea cu 6 colțuri(floricicã).
  • Aditza58

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Agila 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mar 2011

  • Mesaj Privat
OK ... incerc toate variantele ... merci !
  • claudiuratzek

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Agila 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2015

  • Mesaj Privat
Salut. Mi-am luat si eu un Opel Agila 2001, 1.2 benzina, acum cateva zile, are 132 000 de km si se aude un huruit la cutia de viteze cred eu. Se aude cel mai pronuntat in treptele 1,2 si 3, in frana de motor iar cand accelerez se aude nai putin. Daca o scot pe liber nu se mai aude huruitul. Ce credeti ca ar fi buba?
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Schimba uleiul cu original GM si daca nu vrea sa taca trebuie desfacuta si vazut ce rulmenti au cedat.
  • drtcv

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Agila 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Buna ziua! o intrebare la care imi trebuie un raspuns rapid ....daca se poate ca ma preseaza timpul......am o agila 1.2 an2000 mi-a cedat cutia....am cautat second am gasit....dar e de agila 1 l ......tipul m-a asigurat ca merge ca sunt la fel.....imi puteti confirma va rog......sunt la tara si si maine trebuie s-o trimita.Va multumesc
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Merge dar are alte rapoarte, fuge de rupe dar se va limita la viteza, foarte greu ajungi la 140km/h
  • drtcv

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Agila 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Multumesc mult! In situatia de fata nu am alte optiuni.......bine ca merge Smile .....astazi sper sa reusesc sa o montez......300 lei.....asa cere toata lumea paici prin zona(vaslui)......in Brasov m-as fi descurcat mult mai bine Very Happy
Skip ads

  • claudiuratzek

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Agila 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2015

  • Mesaj Privat
300 de lei doar manopera fara cutie?
  • drtcv

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Agila 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2014

  • Mesaj Privat
dap....doar manopera.....adica dat jos cea veche montat cea noua.......asa am gasit la toate service-urile.....si nici unul nu a vrut sa negocieze(asa e in estul salbatic).......ce mai conteaZA.....acuma am montat-o.....cutie de 1 l la 1.2........si merge bine.....nu huruie....diferenta......e cea pe care Dan a zis-o mai sus.....urc cu a 4-a dealuri mari.....dar prind viteza mai greu......140...la 5000 ture.....si ca sa-ti raspund....cutia a fost 700 lei. Bafta!
  • ionascu florin

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Agila 2001 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Pentru claudiuratzek. Este vorba de rulmentul de la priza de putere de pe trenul fix la iesirea din cutie spre ambreiaj. Are 7 bile si se sparge camasa distantier dintre bile. De acolo huruitul. Cu timpul afecteaza si simeringul de dupa el si va curge ulei din cutie, cu toate neplacerile (va patina ambreiajul) si exista si pericolul sa sa sparga rulmentul deteriorand astfel cutia de viteze. Deci , repede interventie. Am gasit un rulment pe cote, la piese auto la un pret foarte bun. Nu e pe original (care e in jur de 450 lei), dar am rezolvat problema si functioneaza foarte silentios acum. Este vorba de reperul 3 din imagine.
  • claudiuratzek

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Agila 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2015

  • Mesaj Privat
Eu nu ma pricep sa repar cutia. Se demonteaza greu ca sa o schimb cu alta sh? Am inteles ca planetarele au semeringuri care vin apoi schimbate. Masina arata beton dar asta e am luat-o cu defectul asta dar mai am si un huruit la rulare ce se aude la drum lung cand este scoasa din viteza si in curbe, o mai fi si un rument sau vre-o planetara.
  • ionascu florin

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Agila 2001 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Nu este asa o mare problema. Pe mine m-a costat 150 lei manopera, 48 lei rulmentul de la priza de putere, ca ala era deteriorat, 30 lei simeringul la priza, simeringurile planetare 2x18 lei plus 70 lei uleiul pentru cutie. Deci un pic peste 370 lei. Dar macar stiu acum care este starea cutiei. Pe cind la una SH, de unde stiu ce e in interior? Tot zgomotul la rulare de acolo era, nu mai era nimic defect.
  • Johana

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Germania
  • Masina: Zafira 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Ajutati-ma si pe mine ...
Am o Opel Agila din 2001, spuneti-mi si mie daca joja de la cutia de viteze este din plastic ?
Mersi !
  • adi pitu

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Alba
  • Masina: Agila 2000 1,2
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Cutia de viteze nu are joka.
Cea galbenã din plastic este pt uleiul din motor
  • danzog

  • Mesaje scrise: 174
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Agila 2003 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2013

  • Mesaj Privat
@Johana:
Cutia de viteze nu are jojã,nici din plastic nici din metal.
Citește postul d-lui Dan Cuciureanu de la pagina 1 a acestei rubrici unde sunt și fotografii destul de clare ca sã te lãmureascã.Și ai face bine sã citești totul dacã vrei sã înveți ceva din experienta și practica altora.


Ultima modificare facuta de danzog la Joi 03 Sep, 2015 1:08 am
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR