Ai uitat parola?

• dancuciureanu

• Mesaje scrise: 15,432
  • Masina: Agila Z10XE + Z12XE din 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat in: 26 Jun 2006

• Garaj Mesaj Privat
Esti fericit cu canal, scoti planetarele dar mai intai da drumul la ulei. Scoti tot ce te incomodeaza sa ajungi la cutie, suport si bagi sub baia de ulei ceva sa nu ramana motorul doar in doi suporti. Unul desface ultimele suruburi sus si cel de jos ramane cu cutia in brate, nu mai stiu dar are 40kg.
Asa cu joc nu ai unde pleca decat daca vrei ceva platforma sau sa iti faci cutia zob.
Cu ocazia asta schimbi rulment de presiune, al tau este zob.
  • MrMihai

• Mesaje scrise: 77
  • Masina: Agila Z10XE din 2001
  • Cont inregistrat in: 09 Sep 2017

• Garaj Mesaj Privat
Salutare dragi colegi . De la început domnule Dan vreau sa va mulțumesc pentru tot Smile . Până la urmă m-am dus la niste mecanici Smile care repara cutii de viteze , eu nu am avut când sa o desfac și nici ajutor , plus că a plouat de a rupt la mine . Băieții foarte ok , de luni dusă abia sâmbătă reparată dar nu contează . Cu ocazia asta am văzut că cutia este în perfecta stare de funcționare și nici urmă de pilitura sau pinioane defecte ci doar acel rulment . I-au schimbat pe ambii , cel din dreapta SKF și celălalt din stânga FAG . 600 lei manopera și 150 rulmenții cu tot cu silicon Smile . Macar sunt mulțumit , am făcut 1000 km in 3 zile la 110 km/h cu 4 oameni și bagaje și merge super fain . Mă declar mulțumit .
  • dancuciureanu

• Garaj Mesaj Privat
Daca ai dus masina pret ok, daca ai dus cutia e cam scump.
  • MrMihai

• Mesaje scrise: 77
  • Masina: Agila Z10XE din 2001
  • Cont inregistrat in: 09 Sep 2017

• Garaj Mesaj Privat
Mașină cu totul Smile montaj și înlocuire Smile eu zic că e ok , mai ales că a desfăcut cutia in fata mea și a verificat-o Smile
  • ITosca

• Mesaje scrise: 48
  • Masina: Agila Z12XE din 2003
  • Cont inregistrat in: 22 Jun 2018

• Garaj Mesaj Privat
Am onoarea sa va salut ! La masina din semnatura ( Agila Z12XE ) am o oarece problema. Intra greu in viteza ( indiferent de treapta, in sensul ca "te impingi" in schimbatorul de viteze ca la un camion "Bucegi" de pe timpuri ) ...Ba mai mult, cand masina este rece ( dupa o stationare de 8-12 ore ) la cuplarea treptelor I si II de viteza, are tendinta de a te "scutura" nitel...N-am mai intalnit niciodata ceva asemanator. Am fost cu ea in service ( Zetec - Galati ) si nenea mecanicul, un tip jovial si cumsecade a incercat tot ce se pricepea el in materie de remediere. A curatat cablurile cu spray, a verificat mecanismul de actionare a manetei, a uns a mesterit ....degeaba. Toata problema pare a fi din cutie. Efectiv l-am pus in dificultate. Nu a stiut ce verdict sa dea. Acuma, am citit si eu tot topicul acesta si nici eu nu mai stiu ce sa cred. Sa incerc un schimb de ulei ( original 1940182 ) ? Sa caut un meserias ( asta-i greu in Galati ) care sa desfaca cutia ? Sa cumpar alta cutie ? Asta este exclus, pentru ca deja a fost inlocuita o data si patesc ce patesc....Sau sa ma resemnez si sa merg cu ea asa cum este...Ar fi o chestie...numai sa nu se deterioreze si mai rau ...Va multumesc anticipat pentru eventuala asistenta.
  • dancuciureanu

• Garaj Mesaj Privat
Pune ulei gm 19 40 182
  • ITosca

• Garaj Mesaj Privat
Multumesc domnu" Dan ! Aveam nevoie de un sfat pertinent. Nu am indraznit sa va solicit parerea in privat ( conform sloganului ) dar apreciez foarte mult ca ati fost atat de prompt. Ii fac schimbul ( poate ma ajuta Catalin, contaranul meu ) si daca scap numai cu atat fac cinste !
  • ITosca

• Garaj Mesaj Privat
Inlocuit ulei cutie ( ala de era in angrenaj era "gigea"...ca prezenta fizica - frumos ca Orlando finantistul, numa' ca nu stiu daca la fel de prost ). Geaba. Tot avem "tremurici" cand utilajul e rece si este introdus in vitezele 1 si 2 ( cate clase are Veiorica )..Nenea patronul de la cel mai apreciat service din Galati - nu spui care - da' va zice Google Maps ( obrazul subtire cu 80 de lei manopera schimb ulei cutie manuala, se tine ) mi-a zis cum ca, de vina pentru "parkinson-ul" cutiei ar fi kit-ul de ambreiaj de calitate indoielnica, montat de catre "baietii buni" care mi-au inlocuit cutia si care pe langa manopera corespunzatoare ( mmamma mmia ) au mai pretins 500 lei jigariti, autohtoni, in plus...Apoi buni, saracii de ei, da daca e sa inlocuiesc kit-ul de ambreiaj ( si mai ca as pune "botul" ) la "astilalti" cred ca "trebe" sa-mi amanetez apartamentul din dotare....Un avorton de masina atat de mic, cu o caruta de probleme ce se tin langa....Suna peste vai talaaaaanga....
  • ITosca

• Garaj Mesaj Privat
...Daca tot ma lamentam fata de Opelul meu Agila...Pentru ca nu era deajuns cele probleme la : cutie ? ambreaiaj ? dracu" sa ma ie !...Amu" picura si radiatorul...N-am vazut in viata mea idee mai "idioata"...( si am avut patru Dacii, neaose, comuniste, in dotare, un Ford si un Renault ) .Sa atasezi un bazin de palstic pe o ragalie de radiator de aluminiu..."Calitate Germana" ? ....Ce naiba sa-i mai fac si astuia ? Sa-l inlocuiesc ? Cu ce ? SH - la fel de obosit ca si al meu ( 2003 )...Nou ? Ce tip e compatibil cu "tigaia" asta ? ( Fara buson umplere si cu A.C ) ...Ma doare capul....Lumeee, lumeee, soro lumeee...
  • ITosca

• Garaj Mesaj Privat
..Revenind la ultima postare..Daca cu radiatorul am rezolvat-o ( comandat pe Autodata si inlocuit intr-un service de cartier ) cu, c..( nu, Razvanel, gugulutza din transporturi, ca aista saracan di el, habar nu are cate roate are un TIR si cate elice are un slep di naviga odata pi Dunare )..utia de viteze, am ramas ca-n gara...Acum, pentru ca vremea ( ca si vremurile ) sa/u mai incalzit o tara, trepideaza ( si odata cu ea si motorul pe sasiu ) mai putin, la plecarea de pe loc, dupa o stationare prelungita (de la 8 ore in sus )...Da, daca vrei sa te "impingi" nitel in giratoriu, astfel incat sa scurtezi timpul de asteptare a urmatoarei coloane scapate de restrictia semaforului, incepe a tzopai precum o capra in calduri si-si pierde tot elanul "sportiv" dat de "furiosul" motor de 75 cai cotonogi, cu potcoave lipsa..Fac haz de necaz, dar situatia ma dispera...As fi in stare sa merg si pana la Cluj, daca acolo as gasi un mecanic ADEVARAT, care sa-mi rezolve problema...Dragi colegi, ma poate ajuta cineva, dintre dumneavoastra, in acest sens ?

Discutii similare

Intra si tu in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Solutii la probleme tehnice
check Mai putine reclame
check Intalniri locale
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata